Index
ورود کاربر
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 200332
تاریخ انتشار : 2 بهمن 1395 8:10
تعداد مشاهدات : 322

سنتز نمک مذاب در اندازه نانو توسط محققان کشور

محققان ایرانی برای اولین بار موفق به سنتز هدفمند مایعات یونی و نمک های مذاب جدید در اندازه نانو به عنوان کاتالیزور در فرایند های شیمیایی شدند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری مهر؛ سعید باقری، برگزیده هجدهمین دوره جشنواره جوان خوارزمی اظهار داشت: در این طرح به سنتز هدفمند مایعات یونی و نمک های مذاب جدید در اندازه نانو پرداختیم تا از آنها در فرایندهای شیمیایی، تغییر و تبدیل گروههای عاملی و سنتز ترکیبات عالی استفاده شود.

وی با بیان اینکه این ترکیبات برای اولین بار در سایز نانو سنتز شده اند، خاطر نشان کرد: با استفاده از روش های مختلف و داده های طیفی به بررسی مایعات یونی و نمک های مذاب پرداختیم.

باقری عنوان کرد: به دلیل ساختار کاملا یونی و فاقد فلز بودن، این نوع کاتالیزگرها را می توان به عنوان کاتالیزگر سبز و محیط دوست در نظر گرفت زیرا موجب آلودگی محیط زیست نمی شوند.

وی افزود: با استفاده از بررسی تحزیه حرارتی در این تحقیقات مشخص شد که تا چه دمایی می توان از این کاتالیزگرها برای انجام واکنش های آزمایشگاهی استفاده کرد.

وی گفت: بعد از سنتز و بررسی ساختار این نانوکاتالیزگرها با روش های مزبور از آنها به عنوان کاتالیزگر برای انجام طیف وسیعی از واکنش های شیمیایی چند جزیی و تغییر و تبدیل گروه عامل های عالی استفاده می شود.

وی افزود: محصولات مورد نظر با بازده و خلوص بالا و در زمان کوتاه تهیه شدند. تعدادی از محصولات سنتز شده به عنوان کاندیدای دارویی و مواد فعال بیولوژیکی مدنظر هستند.

به گزارش مهر، طرح سنتز هدفمند نانو کاتالیزرهای جدید و کاربرد آنها در سنتز ترکیبات آلی رتبه سوم پژوهش های بنیادی گروه فناوری نانو هجدهمین دوره جشنواره جوان خوارزمی را کسب کرده است.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :