Index
ورود کاربر
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 200353
تاریخ انتشار : 2 بهمن 1395 10:43
تعداد مشاهدات : 360

آتش نشانان در پلاسکو جانفشانی کردند

اگر حضور به موقع آتش نشانان و تخلیه سریع شهروندان نبود؛ الآن باید دنبال صدها نفر می گشتیم.
 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری تسنیم؛ هر گوشه خیابان چهره بهت زده و گریان آتش نشانی را می توان دید که تا ساعتی پیش در ساختمان کنار دوست و همکارش بوده و حالا باید لابه لای آهن و آتش به دنبال دوستان خود بگردد... .

حوالی ساعت 8 صبح روز پنج شنبه بود که یکی از معروف ترین ساختمان های تهران طعمه حریق شد. بعدها رسانه ها نوشتند برخی کسبه پلاسکو وقتی برای مراسم زیارت عاشورا در ساختمان پلاسکو جمع شده بودند، متوجه شدند یک گاز پیک نیک آتش گرفته و طبقات 8 و 9 این ساختمان را به آتش کشیده است. ساختمانی 17 طبقه که طبقات فوقانی آن تولیدی لباس بود و طبقات ابتدایی مغازه های لباس فروشی بودند. پس از تماس کسبه با آتش نشانی ساعت 8:02 آتش نشانان به چهارراه استانبول رسیدند و رفته رفته 10 ایستگاه آتش نشانی در محل حاضر شدند؛ اما به دلیل حجم بالای مواد قابل اشتعال، حجم آتش سوزی گسترش یافت و به دنبال آن سروکله اهالی خیابان جمهوری، کسبه و عابران هم در این خیابان پرتردد پیدا شد. هرچند که حوالی ساعت 9 صبح به دلیل گستردگی شعله ها پلیس راهور در محدوده خیابان جمهوری، چهارراه استانبول و خیابان سعدی محدودیت ترافیکی اعمال کرد اما جمعیت بیش از تصور بود. تا ساعت 10 صبح به تدریج 5 نفر از مصدومان و آتش نشانانی که براثر دود گرفتگی مصدوم شده بودند، نجات یافتند. گویا اسکلت فلزی ساختمان 53 ساله پایتخت تاب تحمل آتش را نداشت و سقف طبقه 11 پلاسکو روی آتش نشانان حاضر در این طبقه آوار شد. گویی آتش سوزی ساعت 10:30 مهارشده بود اما به دلیل ریزش بخشی از ساختمان و ورود اکسیژن بار دیگر شعله ها زبانه کشید و آتش سوزی گسترش پیدا کرد.

جلوی فاجعه بزرگ تر گرفته شد

از ساعات ابتدایی صبح بسیاری از کسبه برای نجات اموال، پول و اوراق خود به پلاسکو رفته بودند پس از شنیدن نخستین صدای هولناک ریزش آوار از ساختمان خارج شدند تا دقایقی پس از ریزش طبقه یازده، بخش های شمالی ساختمان نیز ریزش کرده و پس ازآن ساعت 11:30 تمام ساختمان پلاسکو بر سر آتش نشانان آوار شد. هرچند که برخی رسانه ها از ابتدا خبر شهادت 30 آتش نشان را اعلام کردند اما خیلی زود خبر تکذیب و مشخص شد نزدیک 25 آتش نشان در لحظه ریزش پلاسکو در ساختمان بوده اند و بسیاری از کسبه هم از ساختمان خارج شده اند. هرچند که ساختمان قبل از فروریختن تخلیه شد اما احتمال حضور برخی کسبه در زیر آوار ناممکن نیست و به قول آقای جلال ملکی، سخنگوی آتش نشانی: «اگر حضور به موقع آتش نشانان و تخلیه سریع شهروندان نبود؛ الآن باید دنبال صدها نفر می گشتیم.»

شهردار تهران نیز که برای ارائه گزارش آسیب های اجتماعی به مراجع تقلید راهی قم شده بود، در میانه دیدار با آیت الله وحید خراسانی از ماجرای پلاسکو مطلع شد و ساعت 12 خود را به چهارراه استانبول رساند تا مدیریت عملیات را به دست گیرد. تلویزیون هم در این ساعات پخش زنده خود را به سمت پلاسکو گرفته و حالا همه شهر لحظه فروریختن پلاسکوی خاطره انگیز را در قاب موبایل و تلویزیون دیده اند. لحظه به لحظه به جمعیت مردم حاضر در محل اضافه می شود و پلیس با زور و التماس می خواهد راه را برای نیروهای امدادی باز کند.

خبرنگارانی که جان سالم به در بردند

ساعت از 12 گذشته و برخی شنیده ها خبر از گرفتار شدن تعدادی از عکاسان و خبرنگاران در ساختمان پلاسکو حکایت دارد؛ اما آقای جواد هادی، عکاس درباره این خبر می گوید: «روابط عمومی آتش نشانی به ما اجازه نمی داد وارد ساختمان شویم ولی با اصرار وارد شدیم... مأموران آتش نشانی مدام می گفتند امکان ریزش ساختمان وجود دارد. به سختی تا طبقه هفتم رسیدیم و از فعالیت آتش نشانان و آتش تصویر گرفتیم. چند دقیقه قبل از ریزش ساختمان همه ما را بیرون کردند. نزدیک به 30 الی 40 آتش نشان همچنان در طبقه هفتم مشغول اطفا حریق بودند. 10 دقیقه پس از خروج من، ساختمان ریزش کرد.»
هر گوشه خیابان چهره بهت زده و گریان آتش نشانی را می توان دید که تا ساعتی پیش در ساختمان کنار دوست و همکارش بوده و حالا باید لابه لای آهن و آتش به دنبال دوستان خود بگردد. اینجا پر از آتش نشانانی است که با لباس های خاکی و چهره گریان و دودگرفته به کوهی از آهن خیره شده اند.

ستاد بحران در چهارراه استانبول

ساعت از یک بعدازظهر گذشته است که طرح ترافیک پایتخت تمدید می شود ولی از جمعیت چیزی کاسته نمی شود. عملیات آواربرداری هم آغازشده است. در مراحل ابتدایی آواربرداری مسوولان تصمیم گرفته اند از لایه های بالایی آوارها شروع به جستجو کنند؛ زیرابه نظر می رسد که آتش نشانان در طبقات فوقانی بوده اند و احتمالاً از بالا زودتر می توان به آنها رسید؛ اما گویی آتش پلاسکو بنای خاموشی ندارد. ساختمانی مملو از پارچه و پلاستیک که مخازن گازوئیل و کپسول های گاز به کمکشان آمده؛ بنای خاموش شدن ندارد. ساعت از 13 گذشته که خبر ورود نیروهای ارتش اعلام می شود. قرارگاه ثارالله و سپاه تهران هم بالگردهایشان به کمک پلاسکو آمده اند. تا این ساعت 20 آتش نشان در بیمارستان سینا و دیگر بیمارستان های تهران بستری شدند و آمارها از حضور 25 تا 30 آتش نشان دیگر در زیر آوارها حکایت دارد. حالا گاز منطقه قطع شده، پلیس همچنان با سلفی بگیران و تماشاچیان پلاسکو کلنجار می رود و خبرها از مصدومیت 70 نفر حکایت دارد.

حوالی ساعت 15 همزمان با اعلام نخستین جلسه ستاد بحران، خبر می رسد که وزیر کشور در پی دستور رییس جمهور سفرش به استان لرستان را نیمه کاره گذاشته و به تهران آمده است. آقایان محمدرضا عارف نماینده تهران، هاشمی استاندار تهران، محمدباقر قالیباف شهردار، مهدی چمران رییس شورای شهر و برخی دیگر از مدیران شهری از حاضران این جلسه اند؛ اما از دل آوارها هم گویا خبرهای خوشی می رسد. آقای اقبال شاکری عضو شورای شهر تهران می گوید یک یا دو نفر از محبوس شدگان با ارسال پیامک به نیروهای امدادی اعلام کرده اند که در موتورخانه ساختمان پلاسکو در جان پناهی محبوس شده اند. شایعه شده برخی از امدادگران در موتورخانه و طبقات زیرین پلاسکو گرفتار شدند و خبر سلامتی خود را به بیرون داده اند.

پیک نیکی های دردسرساز

آفتاب خیابان جمهوری زودتر از همیشه در حال رفتن است و سگ های زنده یاب و دستگاه های زنده یاب در محل آوار پلاسکو حاضر شدند و تلاش برای نجات افراد آسیب دیده ادامه دارد؛ اما گویی بوی گازوئیل های منبع 11 هزار لیتری پلاسکو کار سگ های زنده یاب را سخت و آنها را گیج کرده است.

پلاسکو گاز کشی نداشته و به همین دلیل ساختمان پر از کپسول های گاز بود که زمان آتش سوزی و ریزش ساختمان انفجار این کپسول ها مردم را نگران کرده است. شایعه پیچیده که پلاسکو هم به سبک برج های دوقلوی آمریکا به دلیل انفجار عمدی در پایه های ساختمان، ریزش کرده است؛ اما معاون امنیتی استانداری تهران این شایعه را قبول ندارد و درباره علت انفجارها  می گوید: «اینکه گفته شده علت آتش سوزی امنیتی بوده، اصلاً درست نیست و این آتش سوزی کاملاً طبیعی است. اتصال برق در یکی از طبقات عامل اصلی آتش سوزی ابتدایی ساختمان پلاسکو بوده است. اصلاً این ساختمان لوله کشی گاز نداشته و کسبه از پیک نیکی یا لوازم دیگر گرمایشی هم استفاده می کردند، اصلاً نشت گاز به عنوان دلیل آتش سوزی درست نیست.»

دو رسانه آمار یکسان از حادثه اعلام نمی کنند و هر کس برای خودش عددی می دهد. می گویند چون شیفت آتش نشانان در حال جابه جایی بوده و از جبهه های مختلف آتش نشان اعزام شده بود هنوز عدد دقیقی از محبوسان زیر آوار مشخص نیست. آتش در زیر آوارهای ساختمان پلاسکو همچنان شعله می کشد و نیروهای امدادی درحال تلاش برای جلوگیری از سرایت آن به ساختمان های مجاورند. برق محل حادثه پلاسکو تا شعاع 500 متری و همچنین گاز منطقه هم قطع شده و حالا پروژکتورها به آهن های خمیده پلاسکو نور انداخته اند.

آتشی که دوباره شعله می کشد

جلسه ستاد بحران با حضور معاون اول رییس جمهور، استاندار و شهردار تهران و دیگر مسوولان پایان یافت. دسترسی به ساختمان های مجاور برای امدادرسانی و برخورداری از برخی ماشین آلات و جرثقیل ها نیاز به دستور قضایی دارد. هنوز ساعت 18 نشده که دولت آبادی دادستان تهران در محل حاضرشده و اجازه لازم در تخریب ساختمان های موردنیاز برای جلوگیری از سرایت آتش سوزی داده شده است. استاندار هم اعلام می کند در ستاد بحران تصمیم گرفته شد از چند جبهه وارد زیر ساختمان شوند و سرنوشت 25 الی 30 نفر را مشخص کنند. سازمان کنترل ترافیک هم در تمام تابلوهای هشدار در اتوبان های تهران از مردم می خواهد تا حد امکان به سمت مرکز شهر نیایند؛ اما گویی همه شهر به آتش بازی پلاسکو دعوت شده اند! خیابان های اطراف پلاسکو تا نیمه شب مملو از ترافیک ماشین ها و آدم هایی است که گویا به اکران دود و آتش دعوت شده اند. ساعت 18:30 است که قالیباف در بخش خبری شبکه تهران اعلام می کند بیش از ٢� نفر از عزیزان آتش نشانی تاکنون به شهادت رسیده اند.

آتش نشانان خواب ندارند

ساعت از 20 هم گذشته است و همچنان آواربرداری و خاموش کردن آتش ادامه دارد. هر بخشی از آوارها که برداشته می شود دوباره آتش زبانه می کشد. آتش نشانان می گویند که با شکافتن هر طبقه، آتش و شعله از طبقات زیرین شعله ور می شود. سردی هوا و وزیدن باد سرد نیز موجب افزایش این آتش زیر خاکستر شده است. اورژانس هم اعلام کرده تا ساعت 20 روز پنجشنبه تعداد مصدومان حادثه ساختمان پلاسکو به 88 نفر رسیده است.

ساعت از 21 گذشته و عمق حادثه بیشتر نمایان شده است. دومین واکنش رییس جمهور پیام تسلیت برای شهادت آتش نشانان است. یک آتش نشان ٢٧ ساله پس از نجات از زیر آوار پلاسکو به بیمارستان مطهری تهران انتقال داده شد و در کما به سر می برد اما ساعاتی بعد وی براثر شدت جراحات وارده به شهادت رسید. تهران آرام گرفته ولی حوالی چهارراه استانبول آرامش ندارد. خانواده مفقودان و آتش نشانان خود را به محل رسانده اند و از طرف دیگر گویی صدای استمداد شنیده می شود.

آواربرداری لحظه ای متوقف نمی شود و هیچ کس خواب ندارد. سپاه نیروهای فنی و مهندسی خود را برای کمک به آواربرداری بسیج کرده است. ارتش هم گوشه دیگر ماجرا را به دست گرفته ولی هیچ کس به گردپای آتش نشانان هم نمی رسد. انگار آتش نشانان خواب ندارند. خستگی ندارند. در خط اول و جلوتر از همه آوارها را کنار می زنند به امید اینکه دوستانشان را پیدا کنند. حالا پلاسکوی 17 طبقه تبدیل به آواری به ارتفاع 3 طبقه شده است و حجم آهن های خمیده و بزرگ اجازه نمی دهد آواربرداری به سرعت انجام شود و باید ذره ذره از آهن ها بردارند تا شاید به دوستانشان برسند.

نماینده رهبری در چهارراه استانبول

ساعت از 10 گذشته که آقای وحید حقانیان پس از پیام تسلیت رهبری خود را به نمایندگی از رهبری به چهارراه استانبول می رساند. حجم فاجعه قابل باور نیست و تا مسوولان از نزدیک پلاسکوی خمیده را نبینند، باورشان نمی شود که چه بلایی بر سر این ساختمان آهنی آمده است.
از لحظه وقوع حادثه ماجرای موتورخانه دهان به دهان پیچیده و همه امیدوارند 17 آتش نشان زنده پیدا شوند و حتی یکی از رسانه ها از نجات آنها خبر داد ولی ماجرای موتورخانه هم در حد یک شایعه است. سرکلانتر منطقه و شهردار پیش ازهمه در محل حضور داشتند و مسوولان آتش نشانی هیچ یک ماجرای موتورخانه را تایید نمی کنند. گویا مأموریت اصلی آتش نشانان خروج کارگران از طبقات بالایی بوده و قرار نبوده کسی به طبقات پایین پلاسکو برود؛ اما بازهم کسی جرات ناامید کردن دیگران را ندارد و حضور در موتورخانه را تکذیب نمی کند.

مدیران روزهای سخت

ستاد بحران که از همان ساعات اول تشکیل شده بود همچنان منظم می تپد و سروشکل منظم تری به خود گرفته است. جلسات با محوریت قالیباف، رحمانی فضلی و استاندار تهران برگزار می شود و همه پای کار ستاد آمده اند. از فرمانده سپاه و ناجا تا جانشین ارتش خود را به محل رسانده اند تا باری از دوش پلاسکو بردارند. درجلسه دو چهره بیش از همه به چشم می آیند. یکی آقای مازیار حسینی معاون حمل ونقل شهرداری تهران است که با پیراهن مشکی به پلاسکو آمده بود. حسینی پدرش را به خاک سپرد و از خاک پدر یکسره به خیابان جمهوری آمده است. جوان ترین چهره جلسات بحران هم جلال ملکی سخنگوی آتش نشانی است که حالا به عنوان سخنگوی ستاد بحران پلاسکو هم در جلسات حضور دارد و یکسره با تلفن از درد آتش نشانان خبر می دهد. ملکی و همکارانش گویی خواب ندارند و با استراحت غریبه هستند؛ اما جالب ترین مسوول حاضر در منطقه محمد پرورش مدیرعامل آبفای استان تهران است. پرورش تقریباً هیچ ارتباطی با حادثه پلاسکو ندارد ولی از ساعات اولیه در میانه میدان است و تجهیزاتی که آورده حسابی به کارآمده است. خیلی از مدیران را باید در روزهای بحرانی شناخت. تا ساعت 2 بامداد جمعه هنوز تماشاچیان دست از سر پلاسکو برنداشتند و به تدریج از این ساعت به بعد اطراف پلاسکو خلوت تر می شود. از همان اول پلیس جرات ندارد با تندی با مردم برخورد کند که مبادا خانواده آتش نشانان و قربانیان در میان مردم باشند. نرم نرم مردم را متفرق می کند که مبادا بر سرداغ دیده ای فریاد کشیده باشد. از نیمه شب به بعد به نظر می رسد آنهایی که مانده اند خانواده های داغ دارند.

گرمای 300 درجه به کسی رحم نمی کند

آهن ساختمان را قبضه کرده و مغز آوار مملو از پارچه و پلاستیک است. همه این ها کنار هم دمای آوار را تا 300 درجه رسانده و در کنار این ها منواکسید کربن موجود در لابه لای آوارها باعث شده کم کم پلاسکو برای خانواده قربانیان رنگ ناامیدی به خود بگیرد. حتی ساختمان های اطراف هم حال وروز خوشی ندارند و باید منتظر تصمیم ستاد مدیریت بحران باشند. حالا خانواده های داغدار سرشماری می شوند که ببیند چه کسانی در آوار مانده اند. هرچند کسبه زیادی به زور درگیری با پلیس وارد پلاسکوی آتش گرفته شده بودند تا چک و پول هایشان را بیرون بکشند؛ ولی بعد از صدای ریزش طبقات فوقانی خیلی ها از پلاسکو خارج شدند و تنها یک خانواده از اهالی پلاسکو از غیبت مرد خانه شان خبر داده اند. گویا نگهبان پلاسکو یکی از قربانیان این حادثه است. در میان آتش نشانان هم حدود 20 تا 25 خانواده نبود مردشان را گزارش داده اند و باید تا پایان عملیات آواربرداری صبر کنند...
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :