Index
ورود کاربر
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 200399
تاریخ انتشار : 3 بهمن 1395 8:37
تعداد مشاهدات : 237

استفاده از فناوری نانو برای حذف یون های سمی از آب های آلوده

نانوکامپوزیت های بیوپلیمری که درصد حذف آلاینده ها از آب های آلوده را افزایش می دهد ساخته شد.
محققان ایرانی نانوکامپوزیت های جدید بیوپلیمری ساختند که درصد حذف آلاینده ها ازجمله یون های سمی از آب های آلوده را افزایش می دهد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری ایرنا؛ نسرین اروج زاده مجری پروژه 'ساخت نانوکامپوزیت های جدید بیوپلیمری برای حذف آلاینده ها از آب های آلوده' درباره این طرح که با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی انجام شده است، اظهار کرد: امروزه آلودگی آب ها یکی از مشکلات جوامع مختلف است بنابراین در این پروژه حذف یون های سمی از آب با راندمان بالا هدف قرار گرفت؛ البته حذف یون های سمی از آب های آلوده پیش از این نیز انجام شده اما در این طرح با استفاده از نانوکامپوزیت ها درصد حذف این یون ها افزایش یافته است.
اروج زاده با بیان اینکه در مرحله ثبت اختراع هستیم، افزود: با استفاده از جاذب های تصفیه کننده که همان نانوذرات مغناطیسی هستند، عمل تصفیه آب انجام می شود. نحوه کاربرد این مواد به این صورت است که با ریختن آنها در آب آلوده در مدت زمانی خاص آلودگی جذب و سپس با استفاده از فیلتراسیون ساده حذف انجام می شود؛ همچنین چون این مواد نانوذرات مغناطیسی دارند، با هزینه پایین و استفاده از آهن ربا نیز می توان جداسازی را انجام داد.
عضو هیات علمی سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران تصریح کرد: با توجه به اهمیت این موضوع محققان در دنیا همواره درصدد حذف یون های سمی از آب های آلوده و افزایش درصد این حذف بودند و همچنان نیز این تحقیقات ادامه دارد. در این طرح استفاده از نانوذرات مغناطیس باعث اقتصادی شدن فرآیند حذف یون های سمی می شود.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :