Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 201059
تاریخ انتشار : 11 بهمن 1395 8:58
تعداد بازدید : 640

کلینیک اندومتریوز ابن سینا در آمار درمان، 45 مرکز انگلیس را پشت سر گذاشت

کلینیک اندومتریوز ابن سینا موفق شد رتبه اول در تعداد درمان، در مرکز اندومتریوز انگلیس را به دست آورد.
 رئیس کلینیک اندومتریوز پژوهشگاه و مرکز درمان ناباروری ابن سینا از موفقیت این کلینیک در کسب رتبه نخست به لحاظ آمار درمان و درمان های موفق در بین 46 مرکز موجود در فهرست انجمن تخصصی اندومتریوز انگلیس خبر داد.

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری ایرنا؛ دکتر محمدمهدی آخوندی اظهار کرد: بر اساس نتایج آماری که چند روز قبل در زمینه رتبه بندی سال 2016، 46 مرکز اندومتریوز انگلیس انتشار یافت، کلینیک اندومتریوز ابن سینا موفق شد رتبه اول در تعداد درمان، طبق رتبه بندی BSGE) British Society of Gynaecology Endometrios) را به دست آورد.
رئیس سابق پژوهشگاه ابن سینا یادآور شد: این کلینیک پنج سال پیش در پژوهشگاه ابن سینا تاسیس شد و از دو سال گذشته تقاضا کردیم که کلینیک اندومتریوز ابن سینا در فهرست مراکز تحت نظر و ارزیابی انجمن زنان و اندومتریوز انگلیس قرار گیرد و این انجمن نیز موافقت خود را با پذیرش این درخواست اعلام کرد به شرط اینکه چارچوب ها و استانداردهای آنها را رعایت کنیم.
آخوندی خاطرنشان کرد: این کلینیک تنها مرکز درمان اندومتریوز ایرانی است که در فهرست ارزیابی انجمن اندومتریوز انگلیس قرار گرفته و تاکنون استانداردهای بین المللی این انجمن را رعایت کرده و طرف مقابل نیز بر عملکرد این کلینیک نظارت داشته است.
بر این اساس در سال 2016 میلادی، حدود 100 عمل پیشرفته اندومتریوز در کلینیک اندومتریوز ابن سینا صورت پذیرفته است.
موسس کلینیک اندومتریوز ابن سینا افزود: بخشی از بالا بودن آمار عمل های اندومتریوز صورت گرفته در کلینیک ابن سینا در مقایسه با مراکز موجود در فهرست انجمن اندومتریوز انگلیس، به این دلیل است که در انگلیس، مراکز درمانی متعددی برای درمان اندومتریوز وجود دارد و طبیعتا آمار مراجعات بین آنها تقسیم می شود و چنانچه جمع عمل های این مراکز را محاسبه کنیم، عددی بزرگتر از درمان های صورت گرفته در کشور انگلیس در مقایسه با کلینیک اندومتریوز ابن سینا خواهد بود.
وی در رابطه با پیشرفت های علمی و تکنولوژیک صورت گرفته در درمان اندومتریوز نیز گفت: در این زمینه، دو مساله مطرح است که یکی بحث تشخیص های زودرس و دیگری بحث درمان و درمان موفق است.
آخوندی با بیان اینکه پیشرفت جدی چندانی در زمینه تشخیص پاراکلینیک اندومتریوز در کل دنیا صورت نگرفته است، افزود: در این حوزه، فعالیت ها بیشتر روی ارزیابی های کلینیکی اولیه، معاینات، سونوگرافی و چند نوع آزمایش که زیاد هم اختصاصی نیست، متمرکز است.
رئیس انجمن جنین شناسی ایران گفت: درحال حاضر مارکرهایی (نشانگرهایی) که به طور قطعی اندومتریوز را مشخص کند، در دسترس نداریم؛ هرچند فعالیت هایی در این زمینه توسط دانشمند برجسته ایرانی؛ دکتر حجت اله ربانی در دست انجام است.
آخوندی در خصوص درمان اندومتریوز نیز بیان کرد: در بحث درمان، اولا جراحی های باز به طور کلی نفی می شود، مگر لاپاراسکوپی که تحت عنوان جراحی کم تهاجمی شناخته شده است؛ زیرا لاپاراسکوپی هم دید بهتر و هم دقت بیشتری را در زمینه برداشتن آسیب های اندومتریوز به داخل شکم فراهم می کند.
لاپاراسکوپی، نوعی جراحی از طریق ایجاد سوراخ­ های کوچک در سطح شکم است که از طریق این سوراخ­ ها، لوله­ های حاوی ابزار جراحی، دوربین و نور مناسب به داخل فضای شکم و لگن فرستاده می ­شود و بعد از پایان جراحی، تنها زخمی کوچک در آن محل باقی می ماند.
آخوندی با بیان اینکه لازمه موفقیت کلینیک اندومتریوز، قرار گرفتن یک تیم کامل متشکل از متخصصان زنان با گرایش اندومتریوز، اورولوژیست، پرستار و جراح است، گفت: وقتی یک تیم کامل در رابطه با بحث جراحی های کم تهاجمی تشکیل شود، می تواند موفق پیش برود و تا انتهای روند درمان، بیمار را همراهی کند.
وی تصریح کرد: مهارت داشتن در انجام این جراحی ها بسیار مهم است؛ بنابراین به راحتی نمی توان گفت هر جراحی می تواند برای جراحی موفق از این روش ها استفاده کند.
مرکز فوق تخصصی درمان ناباروری و سقط مکرر ابن سینا زیرنظر پژوهشگاه فناوری­ های نوین علوم زیستی جهاد دانشگاهی ـ ابن سینا با همکاری مشترک مرکز ART دانشگاه USHCL آلمان، از پاییز 1382 فعالیت خود را آغاز کرد.
کلینیک اندومتریوز ابن سینا نیز در اردیبهشت ماه 1391 به عنوان اولین کلینیک تخصصی اندومتریوز کشور راه اندازی شد.
اندومتریوز لگنی یکی از بیماری­ های شایع با علت ناشناخته در گروه بیماری­ های زنان و مامایی است که حدود 5 تا 10 درصد از زنان در سنین باروری را مبتلا می­ کند.
این بیماری معمولاً با دردهای مزمن لگنی، درد حین قاعدگی یا مقاربت، قاعدگی غیرطبیعی و ناباروری همراه است. علت این بیماری حضور بافت جدار داخلی رحم در جایی غیر از رحم و معمولاً در حفره لگن است.
به نظر می­ رسد شروع این بیماری در دهه دوم و ابتدای دهه سوم زندگی اتفاق می­ افتد و ممکن است به­ طور پیشرونده در لگن بیمار گسترش یابد و تخمدان­ ها، روده­ ها، مثانه و دیگر اعضای داخل لگن را درگیر کند.
شکل پیشرفته بیماری می ­تواند با ایجاد دردهای ناتوان­ کننده حین قاعدگی و نیز ناباروری موجب کاهش چشمگیر در کیفیت زندگی مبتلایان شود. بر اساس آمارهای موجود، بین 30 تا 50 درصد زنان نابارور به درجاتی از اندومتریوز مبتلا هستند.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :