Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 201061
تاریخ انتشار : 11 بهمن 1395 9:14
تعداد بازدید : 329

دستیابی به روشی نوین در تکنولوژی انتقال ژن به جوجه

محققان اصفهانی با انجام تحقیقات گسترده موفق شدند روش نوینی در تکنولوژی انتقال ژن به جوجه ایجاد کنند. محققان قطب علمی ترانسژنزیز دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان(خوراسگان) با انجام تحقیقات منسجم و گسترده موفق شدند روش نوینی در تکنولوژی انتقال ژن به جوجه ایجاد کرده و نتایج کار خود را در مجله بین المللی "Theriogenology" که از معتبرترین مجلات علمی در زمینه بیوتکنولوژی تولیدمثل در جهان است را به چاپ رسانند.

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری ایسنا؛ دکتر شاهین اقبال سعید مدیر قطب علمی ترانسژنزیز دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان(خوراسگان) و مدیر تیم تحقیقاتی انتقال ژن به جنین جوجه در مورد مزایای این تکنولوژی در مقایسه با سایر تکنیک های موجود برای انتقال ژن به جوجه گفت: برای انتقال ژن به جوجه از دو نوع حامل ویروسی و غیرویروسی استفاده می شود تا بتوان یک ژن را از یک موجود مثل انسان و یا سایر حیوانات، گیاهان و حتی باکتری ها، به پرندگان منتقل کرد.

وی افزود: حامل های ویروسی دارای بازدهی بسیار بالایی بوده ولی امنیت زیستی کمتری نسبت به حامل های غیرویروسی دارند. از سوی دیگر، همه تکنولوژی های موجود در زمینه انتقال ژن به پرندگان از روش ریزتزریق (میکرواینجکشن) ژن به داخل جنین استفاده می کنند که خود نرخ مرگ و میر بالایی داشته و برای اجرای آن نیاز به داشتن سیستم میکرواینجکشن است.

این محقق دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان(خوراسگان) افزود: در تکنولوژی ابداعی قطب علمی ترانسژنزیز واحد اصفهان(خوراسگان) که تکنولوژی ترانسفکشن جنین بدون سوراخ (Puncture-free in ovo chicken transfection strategy) نامیده می شود، ابتدا با استفاده از موادی که از سد سیستم امنیتی و محافظتی سفیده تخم مرغ عبور می کنند (EDTA و چربی های کاتیونیک)، ژن خارجی را به صورت یک بسته محافظت شده درآورده و سپس آن را در نزدیکی جنین و نه در داخل آن با سرنگ انسولین تزریق می شود.

وی گفت: جنین در تخم مرغ نطفه داری که تازه باشد توانایی جذب مواد غذایی را از سفیده تخم مرغ داشته تا به کمک آن رشد سریع خود را انجام دهد. در این میان، ژن خارجی بسته بندی شده نیز با کمک یک ماده راهنما، جنین را فریب داده و توسط جنین بلعیده می شود. سپس این ژن در داخل سلول رها شده و در حین مراحل تقسیم سلولی وارد ژنوم سلول میزبان می شود.

مدیر تیم تحقیقاتی انتقال ژن دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان(خوراسگان) با اشاره به روند تحقیقات انجام شده برای دستیابی به این تکنولوژی جدید خاطرنشان کرد: بازدهی این تکنولوژی برای انتقال ژن به طور متوسط بیش از 40 درصد بود که در 20 درصد از کل جوجه های تفریخ شده، ژن خارجی مورد نظر که یک پروتئین فلورسنت سبز بود، مشاهده شد. این بازدهی انتقال ژن از بازدهی سایر روش های انتقال ژن با حامل های غیر ویروسی زیادتر بوده و به اندازه بازدهی روش های انتقال ژن با ویروس ها است.

اقبال سعید افزود: این پروژه تحقیقاتی به مدیریت علمی این جانب و توسط مهندس حمیدرضا امینی دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه تهران در قطب علمی ترانسژنزیز دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان(خوراسگان) اجرا شده و دکتر عباس پاکدل و دکتر حسین مرادی به ترتیب اعضای هیات علمی دانشگاه صنعتی اصفهان و دانشگاه تهران در اجرای این پروژه همکاری داشتند.

وی خاطرنشان کرد: دانشجویان همکار دیگری که تحقیقات اولیه ای در این باره انجام داده اند، عبارتند از مهندس شهرام چپریان و مهندس احد عبداله نژاد که هر دو دانشجوی کارشناسی ارشد علوم دامی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان(خوراسگان) هستند.

اقبال سعید با بیان به اینکه در قطب علمی ترانسژنزیز دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان(خوراسگان) با استفاده از این تکنولوژی، توانسته اند ژن تغییر جنسیت جوجه های ماده به نر را با این تکنولوژی سرکوب کرده و با نرخ بالایی تغییر جنسیت را انجام دهند، گفت: نتایج این تحقیق در حال تکمیل شدن است که با توجه به داشتن نوآوری زیادی در این زمینه، امکان ثبت آن در مجلات رده اول ترانسژنزیز و پرندگان وجود دارد.

وی پروژه در حال اجرای قطب علمی ترانسژنزیز دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان(خوراسگان) را بهینه سازی تکنولوژی انتقال ژن به پرندگان با استفاده از تکنولوژی CRISPR/Cas9 اعلام کرد و افزود: تاکنون دو کارگاه در زمینه تکنولوژی CRISPR/Cas9 از سوی ستاد سلولهای بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار کرده و امیدواریم بزودی بتوانیم با استفاده از این تکنولوژی مهندسی ژنتیک که تلفیق دو سیستم جنین بدون سوراخ و CRISPR/Cas9 است، اولین جوجه های تغییر جنسیت یافته در دنیا را ایجاد کنیم.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :