Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 201062
تاریخ انتشار : 11 بهمن 1395 9:29
تعداد بازدید : 216

ایران در پیوند اعضا در رتبه نخست منطقه است

در حال حاضر وضعیت فراهم آوری از نظر کمی در حد قابل قبول است و در زمینه پیوند می توانم بگویم در منطقه اول هستیم.

رئیس مرکز مدیریت پیوند وزارت بهداشت با اشاره به اینکه ایران رتبه اول پیوند اعضا در منطقه را دارد گفت: پارسال 1500 کلیه از افراد مرگ مغزی اهداء شد.

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری صدا و سیما؛ محمد کاظمینی در حاشیه ‎برگزاری نشست هم اندیشی واحدهای فراهم آوری و شناسایی مرگ مغزی سراسر کشور که پیش از ظهر امروز در سالن امام جواد (ع) وزارت بهداشت برگزار شد با اشاره به محورهای این نشست افزود: چون اعضا پیوندی از جایی به جای دیگر و از استانی به استانی دیگر منتقل می شوند دارای مراحل مختلفی از جمله انتخاب مورد، هدایت گیری، نتیجه برداشت و شخص گیرنده است؛ این موضوعات از بحث های اصلی برنامه امروز است.

وی ادامه داد: موضوع دیگر آموزش هماهنگ کنندگان برای هماهنگی دائم اجزاء و افراد شبکه است و مهم است که این افراد دائما با مطالب روز آشنایی پیدا کنند.

رئیس مرکز مدیریت پیوند وزارت بهداشت با بیان اینکه ممکن است حتی عضوی که برداشته شده است به علت نقل و انتقال از کیفیتش کاسته شود یا اصلا بی فایده شود گفت: بنابراین نحوه بسته بندی، مواد نگه دارنده و نوعی که باید بسته بندی شود از موضوعات مورد بحث این نشست است.

وی افزود: یکی از بخش های مرکز مدیریت پیوند که خوشبختانه پارسال مصوب شد، شبکه فراهم آوری اعضا پیوندی است؛ این شبکه در واقع شامل واحدهای شناسایی مرگ مغزی و واحدهای فراهم آوری اعضا مرگ مغزی می شود. 

کاظمینی گفت: در این نشست سه کارگروه تشکیل شده است که در راستای ارتقاء شاخص کیفیتی خدمات هستند.

وی موضوع تعرفه های فراهم آوری پیوند را با اهمیت دانست و افزود: این موضوع از طرف دولت حمایت می شود ولی بایستی تعرفه ها مشخص شود و کارگروهی برای این موضوع در نظر گرفته شده است.

کاظمینی افزود: خوشبختانه در حال حاضر وضعیت فراهم آوری از نظر کمی در حد قابل قبول است و در زمینه پیوند می توانم بگویم در منطقه اول هستیم.

رئیس مرکز مدیریت پیوند وزارت بهداشت با اشاره به اینکه پارسال بیش از 50 درصد کلیه هایی که باید پیوند شوند از مرگ مغزی بوده است گفت: این موضوع در منطقه بی سابقه است؛ مهمترین اصل کیفیت ارگان هاست زیرا اگر ارگان در مسیر نقل و انتقال و پیوند دچار مشکل شود تمام زحمت ها از بین می رود، بنابراین باید مطابق وضعیت جدید بازآموزی ها صورت بگیرد.

کاظمینی افزود: شبکه فراهم آوری اعضاء پیوندی که زیر مجموعه مرکز مدیریت پیوند است از همه متخصصین پیوند تشکیل شده است؛ این کار از سال 81 شروع شد ولی واقعیت این است که این موضوع خیلی رسمیت نداشت، ولی در این دوره با عنایت وزیر بهداشت تثبیت و شورای عالی پیوند تشکیل شد. 

وی ادامه داد: مرکز از نظر تشکیلاتی مصوبه دارد بنابراین خیلی راحت تر می توان کارهای ارتقاء را انجام دهند و امیدواریم که در آینده کارها از نظر کیفی و کمی بهتر پیش برود.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :