Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 201126
تاریخ انتشار : 11 بهمن 1395 13:5
تعداد بازدید : 1634

خودکفایی ایران در صنعت سدسازی پس از پیروزی انقلاب اسلامی

توانمندی ایران در صنعت سدسازی با استفاده از فناوری های روز جهان در دوران پس از پیروزی انقلاب اسلامی ، کشورمان را به یکی از سه کشور پیشروی جهان در این عرصه پس از کشورهای چین و ترکیه تبدیل کرده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری ایرنا؛ پیش از انقلاب اسلامی تعداد 19 سد ملی با حجم کل مخزن 13 میلیارد و 44 میلیون مترمکعب و ظرفیت آب قابل تنظیم سالیانه 14 میلیارد و 69 میلیون مترمکعب توسط وزارت نیرو وقت به بهره برداری رسیده بود.

این ظرفیت از آغاز پیروزی انقلاب اسلامی تا پایان سال گذشته به 155 سد با حجم کل مخزن 50 میلیارد و 734 میلیون مترمکعب و ظرفیت آب قابل تنظیم سالیانه 34 میلیارد و 641 میلیون متر مکعب رسیده است.
«حمید چیت چیان» وزیر نیرو یکی از دستاوردهای قابل توجه کشور پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی را دستیابی به فناوری سدسازی عنوان می کند و می گوید: امروز توان طراحی، ساخت و بهره برداری از هر نوع سدی با هر مشخصات فنی در کشور وجود دارد؛ موضوعی که تا پیش از انقلاب حتی در کوچکترین سازه ها بدون حضور و مشاوره خارجی ها امکانپذیر نبود.
وی با اشاره به اینکه تا پیش از انقلاب قادر نبودیم سدهای با ارتفاع هشت متر را بدون حضور مشاوران و کارشناسان خارجی بسازیم، افزود: امروز مهندسان ایرانی پا را فراتر گذاشته اند و حتی در خارج از کشور اقدام به ساخت سد می کنند و در این زمینه به توانمندی و خودکفایی صد درصدی رسیده ایم.
وی افزود: البته ممکن است در برخی موارد برای بهره برداری بهتر و ارتقای کیفیت کار، از کارشناسان خارجی دعوت شود و وزارت نیرو هیچگاه خود را بی نیاز از دانش و فناوری روز جهان نمی داند.
به گزارش ایرنا، پیشتر وزیر نیرو اعلام کرده بود، در ایام الله دهه فجر 9 سد که ساخت آنها به پایان رسیده و آبگیری شده اند، با حجم مجموع 742 میلیون مترمکعب به بهره برداری می رسد. حجم تنظیمی سالیانه آب این سدها یک میلیارد و 186 میلیون مترمکعب است و 150 مگاوات برق نیز از محل نیروگاه های ساخته شده در این سدها تولید می شود.
چیت چیان همچنین از بهره برداری سه سد در استان های خراسان رضوی، اردبیل و مرکزی که پیشتر آبگیری شده اند، در این ایام خبر داد.
همچنین «محمد حاج رسولیها» مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران مرداد ماه امسال در گفت وگویی اعلام کرده بود، بهره برداری از مجموع 50 سد در برنامه پنجساله پنجم توسعه کشور تا پایان امسال برنامه ریزی شده و مجموع حجم این سدها افزون بر 13 میلیارد و 278 میلیون مترمکعب است.
به گفته این مقام مسئول، پیش از این بیشترین حجم مخازن سدها در برنامه پنجساله سوم توسعه (1379 تا 1383) و به حجم 12 میلیارد و 536 میلیون مترمکعب به ثبت رسیده بود.
حاج رسولی ها تصریح کرد: کار مهمی که در برنامه پنجم توسعه و با کمک شورای عالی آب کشور انجام شده، اولویت بندی طرح های آب کشور است تا در هزینه کرد منابع و اعتبارات حداکثر بهره برداری داشته باشیم.
وی ادامه داد: هم اینک 130 سد در دست اجرا در کشور موجود است که با تمرکز روی 90 مورد آنها، بقیه را مورد بازنگری قرار دادیم و تعجیلی در بهره برداری از آنها نداریم.
مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران با بیان اینکه 60 مورد از این سدها مربوط به تامین آب شرب مناطق مختلف است، ابراز امیدواری کرد این 90 سد در برنامه ششم توسعه به بهره برداری برسند.
حاج رسولی ها اضافه کرد: وزارت نیرو هیچ سد جدیدی را در برنامه پنجم توسعه شروع نکرده و اولویت خود را بر تکمیل طرح های نیمه تمام قرار داده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :