Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 201160
تاریخ انتشار : 12 بهمن 1395 9:25
تعداد بازدید : 252

در بخش فضایی به بلوغ فناوری رسیده ایم

از سال 1374 به طور جدی وارد برنامه ریزی فضایی شدیم و سازمان فضایی تاسیس شد و در سال 1385 نخستین برنامه 10 ساله فضایی نوشته شد و پرتاب کننده ساختیم و ماهواره ملی را پرتاب کردیم .
رئیس مرکز ملی فضایی با اشاره به اینکه پیش از انقلاب در زمینه فناوری فضایی، داشته هایمان بسیار ناچیز بود، گفت: پس از انقلاب با عبور از پایه های فناوری در بخش فضایی به بلوغ رسیدیم.

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری صدا و سیما؛ منوچهر منطقی با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری دوشنبه شب شبکه دو سیما افزود: از سال 1374 به طور جدی وارد برنامه ریزی فضایی شدیم و سازمان فضایی تاسیس شد و در سال 1385 نخستین برنامه 10 ساله فضایی نوشته شد و پرتاب کننده ساختیم و ماهواره ملی را پرتاب کردیم .

وی ادامه داد: با همکاری دانشگاه ها بیش از 10 نوع ماهواره را ساختیم که بیش از نیمی از آن ها را پرتاب کردیم و برخی از ماهواره ها در انتظار  پرتاب هستند.

منطقی افزود: در سال 1387 نهمین کشوری بودیم که وارد باشگاه کشورهای دارای ماهواره و پرتاب کننده مستقل شدیم.

رئیس مرکز ملی فضایی گفت: از اواخر سال 1394 برنامه ده ساله دوم را با محور کاربری تدوین کردیم و در سال 1404 قرار است ماهواره بری را بسازیم که 1000 کیلوگرم را در مدار هزار کیلومتری قرار دهد.

منطقی افزود: از ابتدای سال 1395 شروع به استفاده از فناوری فضایی در بخش های مختلف اقتصادی و امنیتی و رفاهی  کشور کردیم .

وی در پاسخ به این پرسش که چرا مانند گذشته شاهد رونمایی طرح های متعدد فضایی نیستیم، گفت: 5 تا 6 دانشگاه ما قادر به ساخت ماهواره های تحقیقاتی هستند اما پیچیدگی های کاربری ماهواره ها بیشتر می شود و در نتیجه باید زمان بیشتری بر روی آن کار کرد زیرا فناوری ماهواره ها در مراحل بالاتر و پیشرفته، سخت تر و دقیق تر می شود.

منطقی با اشاره به اینکه اکنون 11 کشور صاحب فناوری فضایی هستند، گفت: باید سرعت پیشرفت خود را بیشتر کنیم.

وی افزود: بر اساس چشم انداز 1404 ، سند هوا و فضا در بهمن سال 91 مصوب شد که به همه اهداف آن دست خواهیم یافت .
رئیس مرکز ملی فضایی با بیان اینکه  بیش از 28 دستگاه از جمله در زمینه کشاورزی می توانند از فناوری فضایی سنجش از راه دور استفاده کنند، گفت: همه این دستگاه ها در برنامه سه ساله ای که تدوین و از سال 1395 آغاز شده است به این فناوری آشنا و از آن استفاده خواهند کرد.

منطقی افزود: در حوزه تعیین موقعیت از جمله جی پی اس هم اقدامات خوبی انجام شده است.

رئیس مرکز ملی  فضایی گفت: در بخش پرتاب انسان به فضا در پی استفاده ازامکانات دیگر کشورها هستیم تا هزینه ها را کاهش دهیم که اگر آن را به خوبی انجام دهیم به بیشتر اهداف سند چشم انداز در زمینه فضایی خواهیم رسید.

منطقی بر لزوم اهمیت استفاده از بخش خصوصی تاکید کرد و افزود: حدود 150 شرکت دانس بنیان در حال  فعالیت در حوزه فناوری فضایی هستند و علاوه بر آن در پی ایجاد شرکت های جدید  دانش بنیان در زمینه سنجش از راه دور هستیم .

وی با بیان اینکه در مقایسه با پارسال 70 درصد هماهنگی ها از جمله با شورای عالی فضایی ایجاد شده است، اضافه کرد: شورای عالی فضایی باید بر مبنای نیازها، برنامه ده ساله دوم را مصوب کند .

رئیس مرکز ملی فضای درباره مالکیت کشورمان بر نقطه های مداری فضا گفت: سازمان فضایی در حال ثبت 13 نقطه مداری است.

محمدرضا مباشری استاد دانشگاه و کارشناس هوا فضا هم در ارتباط تلفنی با این برنامه  گفت: صنعت فضایی ما در زمینه  سخت افزار پیشرفت خوبی داشته است اما در بخش نرم افزار که بتوانیم از آن اطلاعات بگیریم هنوز در ابتدای کار هستیم و به سنجنده های قوی تر و علوم پیشرفته تر نیاز داریم .

وی افزود: راه طولانی در پیش داریم و باید نیروی انسانی مناسب را تربیت کنیم و فناوری های ما قوی تر شود و جایگاه قوی تر را در سطح جهان کسب کنیم.

مباشری گفت: درباره طرح های سنجش از راه دور یعنی در زمینه اخذ اطلاعات از تصاویر ماهواره ای برنامه کاملا مشخص نداریم و به صورت جزیره ای کار می کنیم.
وی تاکید کرد: باید برنامه درازمدت همپا با گسترش فناوری فضایی داشته باشیم و نیروهای انسانی لازم را در این زمینه تربیت کنیم.

این کارشناس هوا و فضا ادامه داد: از 40 سال پیش تا کنون تصاویر ماهواره ای زیادی که از دیگر کشورها گرفتیم را در آرشیو داریم که اگر بتوانیم آن را پردازش و به اطلاعات تبدیل کنیم می توانیم از آن در زمینه های مختلف از جمله علل خشکسالی و تغییرات اقلیمی استفاده کنیم.

مباشری با اشاره به اینکه از نظر نیروی انسانی در زمینه فناوری فضایی، غنی و ممتاز هستیم، گفت: نیروهایی آگاه و با دانش بالا و با هزینه پایین داریم که می توانند شرکت های دانش بنیان خوبی را تاسیس کنند.

وی افزود: ماهواره های کوچک می توانند شبکه ای بسازند و نیاز ما را در زمینه نقطه های مداری برطرف کنند.

این استاد دانشگاه گفت: از دست دادن مالکیت برخی نقاط مداری ناشی از سخت شدن ایجاد تعامل بین المللی بر اثر تحریم ها بود.

مباشری با بیان اینکه متخصصان ما در پی بهترین ها و با استاندارد بالا هستند، اضافه کرد: امسال یا سال آینده قرارداد ماهواره ای را که بتواند در نقطه مداری قرار گیرد به همت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات منعقد خواهیم کرد.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :