Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 201351
تاریخ انتشار : 14 بهمن 1395 8:49
تعداد بازدید : 333

دستاوردهای فناوری فضایی؛ نماد غرور ملی و توسعه کشور

فناوری فضایی از دانش های مهم و تاثیرگذار در ایجاد قدرت برای کشورها در حوزه های ملی و فراملی محسوب می شود؛ از این رو دانشمندان با توجه به فضای ایجاد شده در دوران پسابرجام توانسته اند در این دانش به دستاوردهای مهمی دست یابند که رونمایی از ماهواره مخابراتی «ناهید 1» از جمله آنها به شمار می رود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری ایرنا؛  فناوری فضایی مجموعه ای از دانش ها و فناوری هایی است که بشر برای بررسی فضای اطراف کره زمین و سایر اجرام آسمانی، اقدام به سفر، اقامت در آن، تحقیق و داده برداری رباتیک و غیر رباتیک می کند. کشورهای مختلف سعی کرده اند در این زمینه دست به فعالیت هایی بزنند و با استفاده از فناوری های فضایی جایگاهی برای خود در سطح بین الملل ایجاد کنند که ایران نیز توانسته در این زمینه خود را در جمع کشورهای قدرتمند قرار دهد.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی نگاه دولت های مختلف به فناوری های فضایی نگاه توسعه محور بوده است؛ چرا که در این سال ها ایران ماهواره های مختلفی را به فضا پرتاب کرده است. از این رو دولت یازدهم نیز نگاه ویژه ای به فناوری های فضایی داشته و همواره آن را باعث غرور ملی، قدرت و توسعه کشور می داند.

همین نگاه ویژه نیز سبب شده تا حسن روحانی رییس جمهوری در 13 بهمن 1395 خورشیدی و در سخنانی با اشاره به دستورهای دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا درباره لغو صدور ویزای کشورهای مسلمان گفت: دنیا دنیای ارتباطات است و زمانی نیست که بخواهند از دیوار برای ایجاد فاصله بین ملت ها و کشورها استفاده کنند. ما در شرایطی هستیم که باید به خوبی پیام مان را به مردم جهان برسانیم و این مهم با فضای مجازی و اینترنت امکان پذیر است.

البته رییس جمهوری با تاکید بر تلاش ها در زمینه فناوری فضایی، بیان داشت: باید از همه افرادی که در علوم فضایی در طول سال های گذشته تلاش کردند، تشکر کنم و باید به این تلاش ها ادامه دهیم چرا که علم فضا اهمیت دارد و نیازمند به این تکنولوژی هستیم.

در ادامه رییس جمهوری فناوری فضایی را باعث قدرتمند شدن کشور دانست و یادآور شد: هر چه توانمندی در علم و دانش بیشتر شود؛ سلطه، عزت و توان ما بیشتر می شود و دشمن با چشم طمع نمی تواند به ما نگاه کند. امروز شاهد ساخت ماهواره های متنوع سنجشی، مخابراتی و پرتابگرها هستیم و امروز زمانی است که بعد از برجام فرصت لازم به دست آمده تا از تجربه دیگران بیشتر استفاده کنیم.

گروه اطلاع رسانی ایرنا همزمان با روز فناوری فضایی به تهیه روزشمار دستاوردهای فناوری فضایی از 1390 تا 1395 خورشیدی پرداخته است.

**25 خرداد 1390
- قرار گرفتن ماهواره «رصد» در مدار لئو زمین به گوش جهانیان رسید. این ماهواره نخستین ماهواره تصویر برداری ایران بود که تمامی مراحل طراحی، ساخت، تجمیع، تست و آماده سازی برای پرتاب آن در داخل کشور انجام شده است. این ماهواره با ماهواره بر «سفیر امید 2» به عنوان دومین ماهواره بر ساخت جمهوری اسلامی ایران در ارتفاع 260 کیلومتری سطح زمین قرار گرفت.

**14 بهمن 1390
- ماهواره ایرانی«نوید» علم و صنعت به فضا پرتاب شد. پرتاب این ماهواره سنجش از دور با استفاده از ماهواره بر«سفیر نوید» از کلاس «ماهواره بر سفیر 1-B» که در سازمان هوا فضای وزارت دفاع توسعه یافته انجام گرفت. این ماهواره در مقایسه با ماهواره های قبلی پرتاب شده از تکنولوژی کنترل وضعیت جدیدتری بهره مند و پایداری آن چرخان بود و سیستم رزولوشن تصویر برداری آن افزایش یافته و سیستم توان آن نیز از طریق سلول های خورشیدی انرژی نیاز آن را تامین می کند. این ماهواره دارای کاربردهای مختلف عملیاتی در حوزه های جوی و علوم هواشناسی، مدیریت بلایای طبیعی، بررسی رطوبت و دمای هوا و مواد شیمیایی جو، بادها، برف و باران و اقیانوس ها است.

**20 بهمن1390
- از سند سیاستگذاری هوافضای کشور و ماکت شهرک فضایی در ایران رونمایی شد.

**9 بهمن 1391
- نخستین میمون فضانورد با نام «آفتاب» با کاوشگر پیشگام به فضا پرتاب شد و با موفقیت به زمین بازگشت. اعزام موجود زنده به فضا بدون شک مهم ترین دستاورد صنعت هوافضای کشور در این سال بود، اما نباید تلاش محققان و دانشمندان کشور برای ساخت و تولید ماهواره و ماهواره بر و ارسال آن به فضا را نادیده گرفت. همچنین در این سال دست اندرکاران عرصه هوافضای کشور علاوه بر ارسال کپسول زیستی حاوی موجود زنده به فضا طراحی و ساخت 9 ماهواره و سه ماهواره بر را نیز در دستور کار قرار دادند که بسیاری از آنها به مرحله نهایی رسید و آماده پرتاب شد تا ایران در جمع کشورهای صاحب فناوری ماهواره قرار گیرد.

علاوه بر پایان ماموریت ماهواره نوید، طراحی ماهواره «ظفر» به وسیله دانشگاه علم و صنعت، طراحی ماهواره سپهر دانشگاه خواجه نصیر، رونمایی از نمونه پروازی ماهواره «آت سَت» امیرکبیر، پایان ساخت ماهواره شریف دانشگاه صنعتی شریف، تکمیل ماهواره «فجر»، آغاز مطالعات ماهواره «ناهید»، «طلوع» و «زهره» را می توان از جمله اقدام های بخش فضای کشور در این سال عنوان کرد. در همین حال، پژوهشگران صنعت هوافضای، ساخت ماهواره برهای سفیر و سیمرغ و کاوشگر 5 را نیز در دستور کار قرار دادند.

ماهواره ظفر با ماهواره بر سیمرغ نیز در این سال با همکاری محققان صاایران و دانشگاه علم و صنعت، مراحل تکمیلی و راه اندازی خود را گذراند. ساخت ماهواره فجر که ماهواره ای متفاوت از ماهواره های دانشجویی چون امید، نوید و رصد بود نیز پیگیری شد. ساخت ماهواره دانشجویی «سپهر» توسط متخصصان دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی تعریف شد و در دستور کار بخش هوافضای این دانشگاه قرار گرفت. در مراسم بزرگداشت روز ملی فناوری فضایی، از مدل توسعه ای 2 ماهواره زهره و ناهید با حضور رییس جمهوری رونمایی شد.

هر 2 مدل توسعه ای ماهواره ای زهره و ناهید در پژوهشکده سامانه های ماهواره ای پژوهشگاه فضایی ایران برای نخستین بار طراحی و ساخته شد که پروژه ناهید، ماهواره ای تحقیقاتی است که با هدف های طراحی، ساخت و آزمون مکانیزم بازشوندگی صفحات خورشید، طراحی و توسعه و آزمون بخش مخابراتی ارسال و دریافت اطلاعات در باند KU و توسعه و اجرای پروژه های مشترک چند رشته ای در قالب تیم های تخصصی به منظور توسعه سیستم های پیشرفته فضایی به اجرا درآمد.

ایران ساخت ماهواره «طلوع 1» را نیز در دستور کار قرار داد تا مقدمه ای باشد برای آن که کشور به سمت عملیاتی تر شدن ماهواره های سنجش از دور حرکت کند. در همین حال ساخت ماهواره بر «سیمرغ» که مأموریت پروژه «سفیر 2» را بر عهده دارد، در مرحله آماده سازی قرار گرفت.

** 25 آذر 1392
- دومین میمون فضانورد ایرانی با نام «فرگام» با کاوشگر «پژوهش» و با گاز مایع به فضا پرتاب شد که این محموله زیستی نیز سالم به زمین بازگشت. این پرتاب به گفته مسوولان سازمان فضایی ایران، پرتابی زیرمداری محسوب می شود و تلاش های دانشمندان کشور برای افزایش این ارتفاع به ماورای جو تا زمان رسیدن موفقیت اعزام انسان به فضا همچنان ادامه خواهد داشت.

**14 بهمن 1392
- همزمان با روز ملی فناوری فضایی در دهه فجر از 2 ماهواره فضایی «تدبیر» و «خلیج فارس» رونمایی شد. ماهواره مخابراتی خلیج فارس به وسیله دانشگاه صنعتی مالک اشتر طراحی و ساخته شد که سازگار با بستر ارتباطی بی سیم زمین پایه کشور بوده و خدمات ارتباطی بی سیم ماهواره ای را به صورت امن و مطمئن با پوشش جغرافیایی ملی و یا منطقه ای ارایه می کند. این سامانه مجهز به پایانه های کاربری کوچک و سبک بوده و در شرایط بحران ناشی از حوادث و بلاهای طبیعی نیز به وسیله نیروهای امدادی استفاده می شود.

ماهواره خلیج فارس برای برقراری خدمات ارتباطی امن، اختصاص باند باریک از نوع غیر بلادرنگ یا ذخیره استفاده می شود و سرویس پیام رسانی کوتاه را در داخل و یا خارج مرزهای ملی تامین می کند. ماهواره تدبیر نیز با مدیریت سیستمی سازمان فضایی ایران توسط مرکز تحقیقات فضایی دانشگاه علم و صنعت ایران به صورت صد در صد بومی به وسیله استادان و دانشجویان جوان و متعهد این دانشگاه با کمک صنایع داخلی در مدت پنج ماه طراحی و ساخته شد. این ماهواره توسعه یافته ماهواره نوید دانشگاه علم و صنعت به شمار می رود و دارای ماموریت عکسبرداری با قدرت تفکیک مکانی است.

**13 بهمن 1393
- ماهواره ملی «فجر» با ماهواره بر «سفیر» با موفقیت به فضا پرتاب شد و در مدار زمین قرار گرفت. این ماهواره پس از ماهواره های «امید» ، «رصد» و «نوید» چهارمین ماهواره ایرانی در مدار زمین محسوب می شود که به وسیله متخصصان سازمان صنایع هوافضای وزارت دفاع و شرکت صنایع الکترونیک ایران ساخته شده است و مرکز هدایت و کنترل عملیات فضایی کشور به کمک شبکه ایستگاه های زمینی بومی عهده دار پشتیبانی و نظارت بر عملیات بهره برداری از ماهواره فجر است.

ماهواره بر سفیر فجر که نماد قدرت جمهوری اسلامی ایران در ساخت ماهواره برها است، انتقال ماهواره فجر به مدار زمین را بر عهده داشت. فجر که در مدار زمین قرار گرفت، ماهواره ای 52 کیلویی با شکل هندسی 6 ضلعی با ارتفاع 49 سانتیمتر و عرض 35 سانتیمتر است. این ماهواره از دوربینی پیشرفته بهره می برد که با استفاده از آن، می تواند تصاویری با کیفیت بالا را به زمین ارسال کند. انتقال مداری، عکسبرداری برای نقشه برداری و هواشناسی و برخی محموله های تحقیقاتی از ماموریت های این ماهواره است.

**14 بهمن 1394
- ماهواره دانشجویی «دوستی»، آزمایشگاه ملی سنجش از دور و مرکز یکپارچه سازی و آزمون سامانه های فضایی سازمان فضایی ایران به وسیله رییس جمهوری رونمایی شد.

- پژوهشگاه فضایی ایران فاز نخست مرکز آزمون و یکپارچه سازی سامانه های فضایی با هدف پشتیبانی از توسعه محصول های فضایی را راه اندازی کرد. همچنین از دستاوردهای این پژوهشگاه در این سال می توان به طراحی محموله مخابراتی باند KU، طراحی و ساخت چرخ عکس العملی و سازه ساندویچی لانه زنبوری مورد استفاده در ماهواره ها دانست.

همچنین در این سال طرح هاب ماهواره ای ایران با نام«هما» به منظور استفاده از ارتباطات ماهواره ای در کنار دیگر سیستم های ارتباطی مانند فیبر نوری و رادیو به عنوان یک مکمل آسان و مطمئن برای تامین ارتباطات نقاط دور افتاده و خاص و نیز برای پاسخگویی به نیازهای ارتباطی در مواقع اضطراری و حوادث غیر مترقبه راه اندازی شد. طرح هاب شبکه ماهواره ای «وی ست» در ایستگاه ماهواره ای بومهن تهران نیز پس از 12 سال تعویق همزمان با هفته دولت وارد فاز عملیاتی شد.

**13 بهمن 1395
- در مراسم روز فناوری فضا با حضور رییس جمهوری، ماهواره مخابراتی «ناهید 1» که برای نخستین بار در کشور طراحی و ساخته شده است، رونمایی شد. ماهواره مخابراتی ناهید 1 در پژوهشکده سامانه های ماهواره پژوهشگاه فضایی ایران به کارفرمایی سازمان فضایی ایران طراحی و ساخته شده است.

ماموریت های این ماهواره مخابراتی در راستای دستیابی به فناوری طراحی و ساخت ماهواره مخابراتی زمین آهنگ، مطرح و در یک ماهواره پیاده سازی شده است. ماهواره ناهید1 راه میانی برای دستیابی به بخشی از فناوری های مخابراتی زمین آهنگ است و فناوری های به کار گرفته شده در آن، پایه اصلی فناوری های مورد نیاز ماهواره های عملیاتی کشور است.

نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :