Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 201353
تاریخ انتشار : 14 بهمن 1395 9:3
تعداد بازدید : 341

دستاوردهای مهم بهداشتی کشور پس از انقلاب اسلامی

با خدمات بهداشتی ارائه شده بعد از انقلاب اسلامی، ایران هم اکنون از نظر افزایش امید به زندگی، کاهش مرگ مادر و کودک، کنترل بیماری های واگیر و عفونی، درمان ایمن، دسترسی به خدمات تغذیه ای و آب سالم از جمله کشورهای تراز اول دنیا است.
معاون بهداشت وزیر بهداشت گفت: با خدمات بهداشتی ارائه شده بعد از انقلاب اسلامی، ایران هم اکنون از نظر افزایش امید به زندگی، کاهش مرگ مادر و کودک، کنترل بیماری های واگیر و عفونی، درمان ایمن، دسترسی به خدمات تغذیه ای و آب سالم از جمله کشورهای تراز اول دنیا است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری فارس؛ علی اکبر سیاری در نشست خبری گفت: سن امید به زندگی هم اکنون در خانم ها 76/6 و در آقایان 74/5 سال است که متوسط جهانی آن 71/4 سال و امید به زندگی سالم نیز 63 سال است.
سیاری درباره آمار مرگ سالانه نوزادان وکودکان زیر یکسال و زیر 5 سال به ازای هر هزار تولد گفت: در نوزادان 10 مرگ، در کودکان زیر یکسال 13/8 مرگ و در کودکان زیر 5 سال نیز سالانه 15/6 مرگ به ازای هر هزار تولد زنده در کشور داریم در حالیکه وضعیت جهانی این آمار برای نوزادان 60 مرگ، زیر یک سال 110 مرگ و زیر 5 سال 140 مرگ زودهنگام است.
وی با اشاره به این که یکی دیگر از شاخص های توسعه، پیشگیری از مرگ مادر در اثر بارداری و زایمان به ازای هر صدهزار تولد زنده است، گفت: مرگ مادران در قبل از انقلاب 245 نفر به ازای هر 100 هزار تولد بود که هم اکنون به 20 مرگ رسیده است.
معاون بهداشت افزود: دستاورد دیگر بعد از انقلاب بهبود تغذیه مردم است که میزان سوء تغذیه را 50 درصد کاهش داده ایم. کم خونی ناشی از فقر آهن در ایران طی یک مطالعه 14 درصد است که در آمریکا 17 و در فرانسه این رقم 25 و در ترکیه 30 درصد است.
سیاری ادامه داد: با اجرای برنامه مکمل یاری آهن در مدارس و غنی سازی آرد با آهن و اسید فولیک که چندین سال است اجرا می شود توانستیم فقر آهن را مهار کنیم.
وی بیان داشت: کمبود ویتامین D مشکل جدی دیگر در افراد بود که طی 10 سال حدود 6 برابر شد بنابراین در طرح تحول مکمل جدید ویتامین دی برای تمام دختران به مدت 9 ماه در سال و سالمندان ماهی یک عدد و برای نوزادان 3 تا 5 ماهه به صورت قطره ای در حال ارائه است.
پوشش نزدیک به 100 درصدی واکسیناسیون
سیاری تصریح کرد: دستاورد مهم کشور بعد از انقلاب بحث پوشش حدود 100 درصدی واکسیناسیون است که ایران را در تراز بهترین کشورهای دنیا در این زمینه قرار داده است.
وی افزود: قبل از انقلاب پوشش واکسیناسیون 30 درصد بود، هم اکنون 10 واکسن به کودکان ارائه می شود. بیماری سرخک که در دنیا 120 هزار کودک را سالانه می کشد در ایران وجود ندارد.
معاون بهداشت وزیر بهداشت بیان داشت: کزاز نوزادی در دنیا سالانه 60 هزار کودک و در دهه 60 در کشور دو هزار نفر را می کشت که سال ها است در کشور کنترل شده است. همچنین سالانه 198 هزار نفر بخاطر سیاه سرفه در دنیا می میرند که در ایران موردی وجود ندارد. 17 سال است در کشور فلج اطفال تحت کنترل قرار گرفته است.
وی توصیه سازمان بهداشت جهانی را پوشش 90 درصد واکسیناسیون اعلام کرد و گفت: 70 کشور در دنیا هنوز به این میزان پوشش نرسیده اند و 30 کشور نیز هنوز به پوشش 80 درصدی نرسیده اند.
سیاری با اشاره به واکسینه شدن 26 میلیون نفر در کشور در خصوص هپاتیت B ، بیان داشت: شیوع این بیماری از 3 به 2 درصد رسیده است. در خصوص وبا نیز برای نخستین بار در سال 93 هیچ مورد وبا در کشور گزارش نشد، در حالی که 40 سال در ایران وبا داشتیم. در سال 94 یک طغیان در خوزستان داشتیم و در سال 95 باز هیچ موردی از وبا گزارش نشد.
ایران در آستانۀ حذف مالاریا
وی افزود: در سال 88 بالغ بر 6600 مورد مالاریا داشتیم که این میزان در سال 94 فقط 150 مورد بود و در آستانه حذف مالاریا قرار داریم.
وی با اشاره به گازکشی منازل مردم گفت: طی یک مطالعه بین المللی که توسط 1300 دانشمند انجام شده و 25 دانشمند آن ایرانی هستند، ایران در خصوص میزان آلودگی هوا در منازل به دلیل سوخت گازی یکی از پاکترین کشورهای دنیاست.
معاون بهداشت افزود: در زایمان ایمن رتبه بالایی داریم و در خصوص کنترل بیماری های ژنتیکی از جمله تالاسمی تولد سالانه هزار نوزاد تالاسمی به 200 نوزاد رسیده است.
سیاری گفت: امسال به مناسبت دهه فجر 351 پروژه به بهره برداری می رسد که مجموعا 131 میلیارد تومان برای آنها هزینه شده است.

نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :