Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 201518
تاریخ انتشار : 16 بهمن 1395 13:3
تعداد بازدید : 583

روایت فتح از جبهه پارس جنوبی عسلویه / حجت الاسلام عبدالرحیم اباذری

پیشنهاد می شود ، کاروان هایی شبیه «راهیان نور» شکل بگیرد و از این طریق اقشار مختلف مردم به خصوص دانش آموزان، دانشجویان، طلاب و اساتید حوزه و دانشگاه در مناطق پارس جنوبی حضور پیدا کرده و از نزدیک فداکاری ها و عمق عظمت هایی را که به دست مهندسان جوان ایرانی آفریده می شود، شاهد باشند.

بامداد روز پنجشنبه 29 دی ماه 1395 توفیق حاصل شد تا در معیت جمعی از اساتید سطوح عالی و خارج، پژوهشگران و نویسندگان حوزه علمیه قم، عازم شهر صنعتی عسلویه واقع در جنوب کشور، کنار دریای همیشه خروشان خلیج فارس شویم. ساعت 8 صبح به فرودگاه خلیج فارسِ شهرِ عسلویه رسیدیم؛ این فرودگاه در 15 کیلومتری این شهر قرار دارد و هر روز مسافران بسیاری از مناطق مختلف کشور وارد آن می شوند.

بعد از اندکی استراحت و صرف صبحانه ، بی درنگ بازدید از بخش های  مختلف فازهای گازی  و صنعت پتروشیمی به صورت فشرده آغاز شد؛ شهر عسلویه دومین بندر مهم کناره میانی خلیج فارس در جنوب استان بوشهر در شمال خلیج تایبند در40 کیلومتری نخل تقی واقع شده و از قسمت خشکی نیز در جهت شمال، 70 کیلومتر با شهر کنگان فاصله دارد.

منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس یک، معروف به «پارس جنوبی» در حاشیه جنوب خلیج فارس و جنب شهر عسلویه تاسیس شده است؛ این منطقه با وسعت 100 کیلومتر مربع (14هکتار) دارای کمترین فاصله ممکن با میدان گازی پارس جنوبی است؛ طول آن از منطقه شیرینو تا منطقه چاه مبارک، نزدیک به 40 کیلومتر و عرض آن  حدود 5/2 کیلومتر می باشد. در این منطقه از مجموع 24 فاز پالایشگاهی پیش بینی شده، فازهای شماره 1 تا 6 و 15 و 16 در حال بهره برداری است و فازهای 17 و 18 و20 و 21 نیز در حال توسعه و تکمیل می باشند.

 به گفته مهندسان و مدیران، هر کدام این فازها از یک سکو، هر سکو دارای 10 چاه فعال با عمق 3500 تا 4800 هزار متری دریا که در فاصله 105 کیلومتری با ساحل قرار دارند، تغذیه می شوند؛ در مرحله نخست گازِ به اصطلاح ترش از طریق خطوط لوله های 36 اینچی تعبیه شده به منطقه انرژی پارس انتقال داده شده و در مرحله بعدی در اینجا به فراورده های گوناگون گاز و میعانات گازی و خوراک صنعت پتروشیمی تبدیل می گردد که هر کدام آنها در صنایع پایین دستی به طور گسترده می تواند مورد بهره برداری قرار گیرند.

روزانه به هر فاز حدود 1میلیارد فوت مکعب، معادل 6/28 میلیون متر مکعب گاز، شیرین سازی می گردد. همچنین هر فاز در روز معادل 40 میلیون هزار بشکه میعانات گازی و 200 تن گوگرد تولید می کند. در فاز 4 و 5 علاوه بر این محصولات، عملیات استحصال اتان، بوتان و پرویان به صورت مایع انجام می شود.

بر اساس اظهارات متخصصان، بخش مهم و عمده از ذخایر گازی کشورمان در همین میدان بزرگ پارس جنوبی قرار دارد و اینجا بزرگترین میدان گازی در جهان محسوب می شود و در مرزهای آبیِ مشترک میان ایران و قطر واقع شده است؛ از نظر سیر تاریخی، کشور قطر در سال 1353 این میدان گازی را کشف کرد و در سال 1356 استخراج و بهره برداری از آن را آغاز نمود؛ سال 1366 مسئولین شرکت نفت ایران از مشترک بودن آن آگاه شدند و این موضوع؛ در سال 1369 از سوی وزارت نفت به طور جدی و رسمی به نتیجه رسید؛ در اواخر دولت سازندگی و به همت شخص آیت الله هاشمی طرح های پارس جنوبی با امکانات اندک و دستگاه خفاری ضعیف آغاز شد. سال 1377 کلنگ احداث بعضی تاسیسات آن توسط رئیس جمهور وقت به زمین زده شد.

مساحت کامل این میدان گازی 9700 کیلومتر مربع است که بخش متعلق به ایران 3700 کیلومتر مربع وسعت دارد؛ ذخیره گاز طبیعی ایران از این میدان اختصاصی، 2/14 تریلیون متر مکعب گاز به همراه 19 میلیارد بشکه میعانات گازی و خوراک صنعت پتروشیمی در ابعاد گوناگون است که حدود 8 درصد از کل گاز دنیا و نزدیک به نیمی از ذخایر کشور را تشکیل می دهد. همان طوری که گذشت متاسفانه کشور قطر حدود 20 سال جلوتر از ایران به استخراج این سرمایه حیاتی پرداخته و الان هم بیشتر از ما استخراج می کند؛ اخیرا تلاش هایی در دست اقدام است تا تولید ایران در آینده نزدیک به میزان قطر برسد.

هم اکنون با توجه به اولویت های بودجه ای کشور در توسعه سریع میادین مشترک، عملیات اجرایی و توسعه  فازهای پارس جنوبی و حجم سرمایه گذاری در این حوزه، منطقه پارس جنوبی را به قطب اشتغال زایی کشور مبدل کرده است؛ پارس جنوبی به تنهایی زمینه ایجاد اشتغال و کار آفرینی برای 62 هزار نیروی متخصص را به طور مستقیم  و 300 هزار نفر را به طور غیر مستقیم در سایر نقاط کشور فراهم آورده است.

طبق اظهارات مسئولین بخش صنعت پتروشیمی، در کنار فازهای عظیم پالایشگاهی، تاسیس صنایع پتروشیمی در 1400 کیلومتر زمین در نظر گرفته شد تا در دو فاز با فراوری محصولات اولیه فازها، ارزش افزوده بیشتری برای کشور فراهم کند؛ تولید مقادیر قابل اعتنایی مانند: اتان، گاز مایع، میعانات گازی، گوگرد و همین طور گاز طبیعی از میدان عظیم پارس جنوبی، توسط پالایشگاه های ایجاد شده، می تواند به عنوان یکی از عوامل رشد و توسعه صنایع پتروشیمی در کشور عمل کند؛ لذا ساخت 25 مجتمع عظیم پتروشیمی به همراه تاسیسات جانبی مورد نیاز در زمینی (سایت یک) در دستور کار قرار دارد.

علاوه بر این با توجه به تامین خوراک مورد نیاز، زمین دیگری در حد فاصل میان فرودگاه خلیج فارس و شهر عسلویه به مساحت 1000 هکتار برای استقرار و توسعه صنایع پایین دستی از قبیل: پلیمرها، لاستیک، پلاستیک، الیاف مصنوعی و نساجی، سموم دفع آفات، شوینده های بهداشتی، کود های شیمیایی و غیره در نظر گرفته شد.

نکته مهم دیگر این که همه این تاسیسات که از هم دیگر تغذیه شده و خوراک می گیرند، در کنار هم قرار دارند و هیچ نیازی به حمل و نقل های اضافی در مسافت طولانی با هزینه های هنگفت ندارند.


   چند نکته  پایانی :

1وقتی به همراه دوستان وارد محوطه بعضی فازهای پارس جنوبی و صنعت پتروشیمی شدیم و از بخش های مختلف آن بازدید کردیم، احساس غرور ملی، استقلال اقتصادی و تدبیر و امید سراپای وجود هر ببیننده ای را فرا می گرفت. این صنعت بزرگ اگرچه در آغاز توسط شرکت های خارجی راه اندازی شده ولی در ادامه و تکمیل، جوانان پرشور و انقلابی در رشد و شکوفایی و بالندگی آن نقش تعیین کننده داشته و دارند، در هر بخشی حضور می یافتیم مهندسان جوان و مدیران با نشاط ایرانی به استقبال می آمدند و با شور و اشتیاق فراوان از فعالیت های خود گزارش می دادند که از زبان حال و سخنانشان  تدبیر و امید موج می زد.

2نکته دیگری که برای نگارنده بسیار مهم و جالب بود، این که  مثل جبهه های جنگ هشت ساله از تمام نقاط کشور، شمال، جنوب، غرب، و شرق، جوانان تحصیل کرده و مهندسان و متخصصان کارآمد با زبان ها و گویش های متفاوت، ترک، فارس، عرب، لر، کرد، بلوچ و غیره، با هدف و انگیزه واحد در این جبهه صنعتی و اقتصادی گرد هم آمده و حضور حماسی خود را ادامه می دهند و از حریم صنعتی کشور دفاع می کنند. یک لحظه آرزو کردم ای کاش شهید آوینی عزیز زنده می ماند و دوربین خود را بر می داشت و در ادامه برنامه «روایت فتحِ» خود، گزارشی سلسله وار از مجاهدت ها و فتوحات جوانان ایرانی در جبهه پارک جنوبی تهیه می کرد و در تلویزیون برای مردم به نمایش می گذاشت.

3 -  آنچه که روشن بود همه مسئولان و مهندسان و متخصصان در بخش های مختلف از دوران قبل از برجام خاطرات تلخی داشتند. سال های تحریم را که بناحق بر ملت و کشور ما تحمیل شده بود بسیار شکننده تعریف می کردند، بنابه گفته آنها هر مقداری تولید می شد در انبارها می ماند، این اواخر دیگر جایی نبود، صدها تن گوگرد را در فضای باز و روی زمین تل انبار کرده بودند، تاسف بارتر این که مرتب برایشان دستور می آمد که تولید را کم کنید. در نیمه دوم آن سال، روی تمام فازها، سکو ها و تاسیسات، غبار کشنده و نکبت آور تحریم نشسته  بود و همه را آزار می داد، اما پس از برجام از این که در سایه مدیریت ستودنی دولتمردان و مسئولین وزارت نفت بار دیگر شاهد لنگرگیری و به صف شدن کشتی های غول پیکر در بندر عسلویه برای بارگیری و انتقال محصولات پتروشیمی منطقه به کشور های جهان بودند، با تمام وجود و با زبان حال و گاهی به تصریح، اظهار خوشحالی و احساس عزت و عظمت می کردند.

4  روز پنجم فروردین سال جاری آخرین سفری که سردار سازندگی به عسلویه داشتند و از بعضی فازهای آن بازدید کردند و طی نشستی با مدیران و متخصصان گزارش های غرورآفرین آنان را شنیدند از این که شاهد رشد و شکوفایی و بالندگی تلاش های دوران ریاست جمهوری خویش شده بودند، احساس آرامش و طمئنینه داشتند، دست اندرکاران جوان را به ادامه فعالیت در پارس جنوبی تشویق کردند، طی دست خطی ماندگار مردم را به آینده روشن نوید دادند، امروز که آن فقیه مجاهد را در میان خود نداریم ، یاد و نامش را در هر توسعه ای گرامی می داریم و به روح پر فتوحش درود، سلام و صلوات می فرستیم.

 

5همان طوری که اشاره شد، ارزش و عظمت فعالیت جوانان متخصص در جبهه صنعتی و اقتصادی در منطقه عسلویه و امثال آن کمتر از ارزش و عظمت رزمندگان در جبهه های نبرد نظامی نیست؛ آنها همه یک هدف مشترک داشته و دارند لیکن یکی در جبهه های جعرافیایی و نظامی حضور دارد و آن دیگری از جبهه های صنعتی، گازی و نفتی حراست می نماید. پیشنهاد می شود ، کاروان هایی شبیه «راهیان نور» شکل بگیرد و از این طریق اقشار مختلف مردم به خصوص دانش آموزان، دانشجویان، طلاب و اساتید حوزه و دانشگاه در مناطق پارس جنوبی حضور پیدا کرده و از نزدیک فداکاری ها و عمق عظمت هایی را که به دست مهندسان جوان ایرانی آفریده می شود، شاهد باشند.

در پایان با درود فراوان و ادای احترام  به روح پاک آتش نشانان فداکار کشورمان که در ماجرای تلخ پلاسکو جان خود را از دست دادند و با تشکر از مسئولین محترم مرکز روحانیت ریاست جمهوری و دفتر حوزوی وزارت نفت و  قائم مقام  محترم  منطقه ویژه پارس جنوبی که مقدمات این سفر سازنده و آگاهی بخش را برای فضلا و اساتید فراهم آورده و میهمانان خود را در منطقه  همراهی کردند، این سفر را به پایان می بریم و برای همه تلاش گران میادین نفت و گاز و پتروشیمی آرزوی موفقیت داریم.

 


 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :