Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 201699
تاریخ انتشار : 18 بهمن 1395 10:47
تعداد بازدید : 506

پژوهشگاه ‏رویان؛ پیشتاز در خاورمیانه

در زمینه تولید مثل شاید بزرگترین مرکز درمان ناباروری در منطقه خاورمیانه باشیم و جزو مراکز بزرگ دنیا به لحاظ تعداد و پذیرش بیماران نابارور هستیم.
به گزارش اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شبگه خبر؛ دکتر حمید گورابی، رئیس پژوهشگاه ‏رویان با حضور در برنامه روی خط خبر گفت:  پژوهشگاه رویان هشتم خرداد ماه سال 1370 به عنوان مرکز جراحی محدود با هدف ارائه خدمات درمانی به زوج‏های نابارور و ‏پژوهش و آموزش در زمینه علوم باروری و ناباروری تاسیس شد. این پژوهشگاه در سال‏های 1377 و 1387 به ترتیب مجوز ‏مراکز تحقیقات علوم سلولی و مرکز تحقیقات پزشکی تولید مثل را از شورای گسترش دانشگاه‏های علوم پزشکی وزارت بهداشت، ‏درمان و آموزش پزشکی دریافت کرد و آبان ماه 1388 شورای گسترش آموزش عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با ارتقای ‏آن از پژوهشکده به پژوهشگاه رویان موافقت کرد‎.‎‏

وی در ادامه افزود: از اهداف دیگر این پژوهشگاه توریست درمانی است.

دکتر گورابی گفت: تحقیقاتی که در حال حاضر در حال انجام است درمان بیماری کبدی، قلب و عرق، رگزایی، غضرف استخوان و پوست و مو از طریق سلولهای بنیادی است.

او گفت: پژوهشگاه رویان در 3 پژوهشکده در زمینه های مختلف فعالیت می کند، پژوهشکده علوم و طب تولید مثل در رابطه با مسائل مربوط به تولید مثل به خصوص در زمینه ناباروری و تحقیقات پایه و بالینی فعالیت دارد، پژوهشکده سلول درمانی در رابطه با سلول های بنیادی فعالیت می کند و با دانش به دست آمده از این پژوهش ها می توان از سلول های بنیادی برای درمان بیماری ها استفاده کرد.

رئیس پژوهشگاه رویان با بیان این که پژوهشکده زیست فناروی به فرآورده های نوترکیبی پرداخته با این نگرش که با تولید حیوانات دست کاری شده ژنتیکی به محصولاتی جدید دست یابد افزود: در زمینه تولید مثل شاید بزرگترین مرکز درمان ناباروری در منطقه خاورمیانه باشیم و جزو مراکز بزرگ دنیا به لحاظ تعداد و پذیرش بیمارنابارور هستیم.

گورابی گفت: در سال 91 بر موضوع تشکیل بانک تخمدان تمرکز کردیم تا بتوانیم بیمارانی که دچارسرطان هستند و پس از درمان دیگر باروری ندارند از طریق پیوند به بیمار مجددا امید باروری داشته باشند این کار در دنیا جدید و بعضی بخش های این اقدام نظیر موضوع پیوند هنوز ناشناخته است.

دکتر گورابی افزود:  ما موضوع پیوند را در مدل های حیوانی آزمایش کردیم و یک بانک تشکیل دادیم که از نمونه های انسانی برای تحقیق و در آینده برای درمان استفاده کنیم تا در این بخش به نتایج بهتری دست یابیم البته در حال حاضر قدم های اولیه در رابطه با بافت تخمدان برداشته شده است و مدل حیوانی نیز برای پیوند بافت مطالعه می شود همچنین تحقیقات گروه جنین شناسی رویان در زمینه انجماد اسپرم و تخمک متمرکز است تا بتوانیم به روش های مطمئن تری برای فریز سلول های جنسی بیمار دست یابیم.

رئیس پژوهشگاه رویان در ادامه در زمینه های عوامل ژنتیکی نیز که باعث ناباروری می شود با بیان این که فعالیت هایی را داشته ایم تا عوامل ژنتیکی نابارور را مستعد به باروری کنیم افزود: در بخش سلامت باروری نیز چگونگی شیوع موارد مختلف در ناباروری مورد تحقیق قرارگرفته که در گروه ناباروری مردان نیز تحقیقاتی را داشته از جمله فاکتورهای رشد و پروتئین هایی که در محیط کشت سلول های بنیادین استفاده می شد به نام ای اف جی اف دست یافته بودیم و در سال گذشته سعی کردیم به فاکتورهای رشد دیگری نیز دست یابیم که بتوانیم از آن ها برای استفاده در درمان بیماری ها بهره گیری کنیم.

گورابی گفت: از فاکتورهای رشد جدید می توانیم به جای نمونه های خارجی بهره برداری کرده و با استفاده از نمونه های داخلی به صرفه جویی در اعتبارات نیز برسیم دسترسی به این فاکتورها مشکل بود ولی قدم های کوچکی دراین زمینه برداشتیم که می تواند برای تحقیقات کشور کمک کننده باشد و شاید در آینده برای صادرات نیز از آن ها بتوانیم استفاده کنیم.

همچنین قصد داریم بتوانیم فاکتور و پروتئین های نوترکیب را از داخل شیر این موجودات استخراج کنیم، برای این کار باید وارد فرایندی شویم که سابقه کمی در دنیا دارد.

رئیس پژوهشگاه ‏رویان  عنوان کرد: همچنین در پژوهشکده زیست فناوری بر روی بهبود روش های شبیه سازی کار کردیم و سعی کردیم شبیه سازی را با موفقیت بیشتری انجام دهیم و از انتقال جنین کمتری استفاده کنیم به طوری که در حال حاضر با کمتر از 10 انتقال جنین به موفقیت می رسیم و برای افزایش بازده این روش ها موفق بوده ایم.

گورابی گفت: دیدگاه اصلی ما موضوعات اخلاقی است به خصوص در اخلاق درمانی ناباروری سعی می کنیم تحقیقاتی را داشته باشیم تا به آن عمل کنیم تا با نگرش اخلاقی به درمان ناباروری نگاه شود در گروه ژنتیک ناباروری بیش از 100 مورد کودک حاصل از ناباروری را بررسی کرده ایم تا با استفاده از خون بند ناف وضعیت کروموزومی آنها مورد تحقیق قرار بگیرد. بر اساس این تحقیقات، میزان اختلالات کروموزومی در کودکان حاصل از درمان ناباروری کمتر از جامعه عادی است.

وی افزود: استدلال ما این است که زوج های جوان نابارور حق دارند به صورت طبیعی صاحب فرزند شوند ودرمان آنها تغییرات خاص جمعیتی ندارد ولی به سبب فشار مالی ناشی از هزینه های درمان باید به این دسته از افراد کمک شود حق این است که این زوج های جوان صاحب یک فرزند شوند و مجلس باید برنامه هایی را برای کمک به زوج های نابارور داشته باشد. خروجی پژوهشگاه رویان حتی از برخی نهادها که بودجه کلانی دارند، بیشتر است در صورتی که مهم پیشرفت کشور است و بودجه باید بر اساس تحقیقات انجام شود.

در پایان گورابی افزود: ما ثابت کردیم در رویان می توانیم کار را به انجام برسانیم قرار نیست همیشه با حداقل امکانات پژوهش های بیشتری را پیش ببریم این مسئله سبب می شود از کشورهای غربی و کشورهای حاشیه خلیج فارس عقب بمانیم.

باید در حال حاضر به رشدی برسیم ولی سیاست های کشور این بوده است که رویان بایستد تا بقیه برسند ولی باید رویان هم بهتر می شد و بقیه نیز رشد می کردند این دیدگاه که باید همه مراکز تحقیقاتی کشور در یک سطح باشد ایده غلطی است و باید به همه مراکز فراخور تلاش شان کمک کرد.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :