Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 201748
تاریخ انتشار : 18 بهمن 1395 11:49
تعداد بازدید : 337

کسب موفقیتی دیگر از سوی پژوهشگران دانشگاه زنجان

پروانه استاندارد تشویقی محصولات سالم و عاری از آلاینده ها در مزرعه و کلکسیون گیاهان دارویی پژوهشکده اخذ شده است.
رئیس پژوهشکده فناوری های نوین زیستی دانشگاه زنجان، اظهار کرد: پروانه استاندارد تشویقی محصولات سالم و عاری از آلاینده ها در مزرعه و کلکسیون گیاهان دارویی پژوهشکده اخذ شده است.

به گزارش اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری ایسنا؛ صراف معیری با اشاره به اینکه پروانه استاندارد تشویقی محصولات سالم و عاری از آلاینده ها در مزرعه و کلکسیون گیاهان دارویی پژوهشکده اخذ شده است، گفت : این پژوهشکده با رویکرد تولید محصول سالم از سال 1393 با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و حمایت های رئیس دانشگاه اقدام به راه اندازی کلکسیون و مزرعه گیاهان دارویی به مساحت دو هکتار کرده است. در حال حاضر در این مزرعه بیش از 50 گونه از گیاهان دارویی نگه داری و بدون استفاده از هیچ گونه مواد شیمیایی پرورش داده می شوند.

وی افزود: در آزمایش های انجام شده در آزمایشگاه های پیشرفته استاندارد بیش از 120 آلاینده از قبیل سموم آفت کش، کودهای شیمیایی، نیترات و فلزات سنگین مورد ارزیابی و ردیابی قرار می گیرد که با توجه به عدم وجود این ترکیبات مضر، از طرف جهادکشاورزی و اداره استاندارد کد محصول سالم و پروانه کاربرد نشان استاندارد برای سه سال به این محصول تعلق گرفته است.

به گزارش ایسنا، فناوری تولید گیاهان سالم و عاری از هرگونه آلاینده های شیمیایی خطرناک مانند سموم آفت کش، کودهای شیمیایی، نیترات و فلزات سنگین مقوله مهمی است که در امر تولید محصولات کشاورزی به ویژه محصولاتی که مصرف تازه خوری دارند. همچنین گیاهان دارویی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. امروزه به روشنی نشان داده شده است که باقی مانده بسیاری از این ترکیبات شیمیایی در محصولات کشاورزی می تواند عامل مهمی در ایجاد بیماری های خطرناک مانند سرطان، مشکلات دستگاه گوارشی، بد شکلی جنین در زنان باردار، سوء هاضمه باشد.

تولید محصولات کشاورزی سالم و استاندارد علاوه بر تضمین رعایت حد مجاز آلاینده ها برای مصرف کننده می تواند ارزش افزوده بالایی را نیز به ویژه در بازار رقابتی تولید گیاهان دارویی داشته باشد. افزون بر آن کسب استانداردهای مناسب در تولید محصولات کشاورزی با توجه به پتانسیل کشورمان در تنوع گونه های گیاهان دارویی می تواند با ایجاد مزیت نسبی در صادرات، ارزآوری خوبی را برای تولیدکنندگان و بازرگانان در این حوزه به همراه داشته باشد.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :