Index
ورود کاربر
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 201936
تاریخ انتشار : 20 بهمن 1395 8:44
تعداد مشاهدات : 572

ایران چهارمین کشور تولید کننده سیستم حلزونی شنوایی شد

پژوهشگران کشور به دانش فنی سیستم حلزونی شنوایی دست یافتند که قابلیت شارژ با پاوربانک را دارد. به گزارش اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری ایسنا؛ وی تمرکز تحقیقات خود را بر روی سیستم های توانبخشی شنوایی ذکر کرد و گفت: پروژه ای که اخیرا اجرایی کردیم، در زمینه طراحی و ساخت بخش بیرونی سیستم کاشت حلزون شنوایی برای کمک به درمان ناشنویان بوده است.

وی این سیستم را شامل دو بخش داخل سری و بیرونی دانست و اظهار کرد: بخش داخل سری این سیستم شامل یکسری از الکترودها است که توسط پزشک از طریق جراحی داخل حلزون شنوایی قرار می گیرد.

کوشکستانی با اشاره به بخش بیرونی این سیستم، خاطرنشان کرد: این بخش شامل گیرنده صوتی، پردازشگر گفتار و لینک فرستنده RF است که هر دو بخش تحت آزمایش قرار گرفته است.

مجری طرح با بیان اینکه این طرح به مرحله تجاری سازی رسیده است، گفت: در سیستم تولید شده قابلیت شارژ با استفاده از «پاور بانک»ها فراهم شده است که این امر کاهش هزینه مصرف باتری را برای ناشنوایان به دنبال دارد.

به گفته وی، بر اساس مطالعات انجام شده در دانشگاه های جان هاپکینز و کالیفرنیا یک فرد ناشنوا و یا کم شنوا از 35 هزار تا یک میلیون دلار به دولت و جامعه به دلیل مشکلات شنوایی خسارت وارد می کند.

این محقق با اشاره به نحوه پردازش صوت در این سیستم، توضیح داد: این سیستم سیگنال های صوتی را دریافت و پس از پردازش، تبدیل به پالس های تحریک می کند. این پالس ها به الکترودهای داخل سر ارسال می شود و حس شنوایی را برای فرد ایجاد می کند.

وی با تاکید بر اینکه این سیستم برای افراد ناشنوایی تجویز می شود که بخشی از اعصاب شنوایی آن ها سالم باشد؛ از این رو افرادی که گوش میانی آنها همچون حلزون شنوایی آسیب دیده باشد، می توانند از این سیستم بهره مند شوند.

کوشکستانی با بیان اینکه این سیستم برای افراد ناشنوای مادرزادی مشروط به آنکه اعصاب شنوایی سالم باشد، قابل استفاده است، اظهار کرد: عمده افرادی که تحت جراحی حلزون شنوایی قرار می گیرند، از میان نوزادان هستند؛ چراکه که انجام این جراحی در یک «سن طلایی» صورت می گیرد.

مجری طرح در این باره یادآور شد: در صورتی که افراد ناشنوا تا قبل از 5 سالگی تحت جراحی و آموزش های گفتار درمانی قرار گیرند، می توانند همانند کودکان عادی وارد مدارس شوند و به زندگی عادی خود ادامه دهند.

وی در این باره توضیح داد: کاشت حلزونی برای افراد ناشنوایی صورت می گیرد که از دو گوش ناشنوا هستند و از وسایلی مانند سمعک نمی توانند استفاده کنند؛ این افراد شامل دو دسته هستند.

کوشکستانی ادامه داد: افرادی که درمان ناشنوایی آنها تنها از طریق کاشت حلزونی صورت می گیرد و یا افرادی که توانایی صحبت کردن دارند، ولی بنا به دلایلی مانند ابتلا به عفونت ها، تصادفات و یا ابتلا به بیماری های ارثی زمینه دچار شدن به ناشنوایی را دارند، می توانند از سیستم استفاده کنند.

این محقق با بیان اینکه سالانه حدود 2 هزار تا 2 هزار و 500 کودک مبتلا به کم شنوایی و یا ناشنوایی مادرزادی در کشور متولد می شوند، اضافه کرد: از سوی دیگر بر اساس آخرین گزارش های منتشر شده، از این تعداد حدود هزار تا هزار و 500 مورد با انجام عمل کاشت حلزون از نعمت شنوایی برخوردار خواهند شد و این در حالی است که تعداد زیادی از کودکان کمتر از 5 سال و بالاتر از 5 سال و بزرگسالان در ایران نیازمند عمل کاشت حلزونی هستند.

وی، مهمترین مشکلات خانواده افراد ناشنوا را تهیه حلزون شنوایی دانست و گفت: در گذشته این سیستم از خارج وارد می شد که هزینه های زیادی را به خانواده ها تحمیل می کرد؛ ولی با دستیابی به دانش فنی این سیستم، هزینه این عمل به حدود 6 میلیون تومان رسیده که 40 درصد قیمت خارجی است.

کوشکستانی یادآور شد: این سیستم تنها در 3 شرکت استرالیایی، آمریکایی و اتریشی تولید می‎شده است و ایران نیز با اجرای این طرح توانست سیستم حلزونی شنوایی را تولید کند و این سیستم در حال طی کردن مراحل اخذ استاندارد از اداره تجهیزات پزشکی است.

به گفته وی، این سیستم با اعتبارات صندوق شکوفایی و نوآوری تجاری سازی شده است.

مجری طرح همچنین از تولید دو محصول دیگر از سرریز این فناوری خبر داد و گفت: در این مطالعات علاوه بر تولید بخش بیرونی سیستم کاشت حلزونی شنوایی و نرم افزارهای واسط کاربری، موفق به پیاده سازی و تجمیع دو محصول «دستگاه شبیه ساز تست الگوریتم ها با نام SIB به عنوان نرم افزار اطلاعاتی بیماران کاشت حلزونی» و «اجرای فاز تحقیقاتی پروژه طراحی و پیاده سازی سیستم زیرتحریک کننده قابل کشت به منظور استفاده در پروتز کاشت حلزونی» شدیم. 


عکس آرشیوی


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :