Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 201951
تاریخ انتشار : 20 بهمن 1395 10:27
تعداد بازدید : 660

نیم نگاهی به دستاوردهای انقلاب اسلامی

برای درک واقعیات انقلاب اسلامی، توجه به وضعیت ایران در دوران رژیم طاغوت از جهات سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی یک ضرورت است. بدون توجه به شرایط داخلی و خارجی ایران در دوران ماقبل از انقلاب اسلامی، نمی توان به اهمیت و عظمت دستاوردهای این انقلاب بزرگ پی برد.

 مقدمه

به گزارش اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری فارس؛ برای درک واقعیات انقلاب اسلامی و دستاوردهای ارزشمند جمهوری اسلامی، توجه به وضعیت ایران در دوران رژیم طاغوت از جهات سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی یک ضرورت است. بدون توجه به شرایط داخلی و خارجی ایران در دوران ماقبل از انقلاب اسلامی، نمی توان به اهمیت و عظمت دستاوردهای این انقلاب بزرگ و دستاوردهای ارزشمند جمهوری اسلامی در دوران ما بعد از انقلاب اسلامی پی برد. بر همین اساس، به اختصار وضعیت ایران در زمان رژیم طاغوت بررسی می شود.


 وضعیت سیاسی ایران قبل از انقلاب


نظام سیاسی ایران در دوران قبل انقلاب اسلامی، نظام سلطنتی و پادشاهی به شکل موروثی بوده و مردم ایران هیچ نقشی در به قدرت رسیدن پادشاه نداشتند. در نظام سلطنتی شاه با هر نوع خصوصیت و ویژگی هایی، از اختیارات کامل برخوردار و فرمان او، دستور خدا تلقی می شد. رضاشاه، دیکتاتوری مستبد، خشن، بی رحم و بیگانه پرست بود. محمدرضا پهلوی نیز با نظر بیگانگان به قدرت رسید و بسیاری از خصلت های دیکتاتور مآبانه پدر در او وجود داشت. تحقیر مردم ایران از یک طرف و بها دادن به خارجی ها از طرف دیگر از خصوصیات محمدرضا پهلوی بود. شاه ایران بر اساس همین نوع نگرش به مردم، در سال 1353 در یک کنفرانس مطبوعاتی می گوید: «این مردم قادر به انجام هیچ چیز نیستند، مثل گوسفندان می مانند...». (روح الله حسینیان، فساد دربار)

این نوع نگاه به ملت ایران در بسیاری از عناصر کلیدی اطراف شاه دیده می شود. به عنوان نمونه در زمان ملی کردن صنعت نفت، رزم آرا نخست وزیر وقت با حضور در کمیسیون نفت مجلس شورای ملی، بر سر نمایندگانی که با جدیت موضوع ملی کردن صنعت نفت را دنبال می کردند، فریاد زده و می گوید: ایرانی که نمی تواند یک آفتابه بسازد، شما می خواهید پالایشگاه را اداره کند! این نوع خودباختگی در شاه و دولت های او، منشاء بسیاری از مشکلات در کشور از قبیل عقب افتادگی ها ملی و سلطه اجانب بر مقدرات کشور بود. در دوران پهلوی نهادهای مردم سالار هیچ جایگاهی نداشت و اگر انتخاباتی برگزار می شد، کاملاً نمایشی و صوری بود. فساد مالی، اخلاقی و جنسی در دربار شاه زبانزد است و اسناد فراوانی در این خصوص وجود دارد. منافع ملی در ایران دوران طاغوت، همانند منافع خاندان پهلوی بود و این خاندان، بیت المال را برای عیاشی ها و سفرهای خارجی خود، به منزله ارث پدری می پنداشتند. وابستگی به بیگانه از مختصات حکومت رضاخان و محمدرضاشاه بود. در وابستگی رضا شاه به انگلیس همین بس که چرچیل و روزولت در کنفرانس تهران درباره او اعتراف کردند: «خودمان او را آوردیم و خودمان او را برداشتیم». (حسین فردوست، ظهور و سقوط پهلوی، جلد 1، صفحه 82)

محمدرضا شاه نیز از سوی بیگانگان به قدرت رسید و او خود را مدیون آنان می دانست. روزنامه نیویورک تایمز می نویسد: «پس از کودتا، محمدرضا به کرمیت روزولت رئیس بخش سیا در خاورمیانه گفت: من تاج و تخت خود را به خدا، مردم کشورم، ارتشم و به شما مدیونم». (گازیوروسکی، سیاست خارجی آمریکا و شاه، صفحه 28)

چنین افرادی با تکیه بر پول نفت، قدرت نظامی و ساواک، حکومت خفقان و دیکتاتوری برپا کرده بود و هر صدای مخالفی را سرکوب می کردند. زندان ها از آزادی خواهان پر بود و مبارزین و مبارزه با اسلام و آموزه های دینی از سیاست های ثابت و اصلی رضا شاه و پسرش طی 57 سال حکومت در ایران بود.


 اوضاع اجتماعی ایران قبل از انقلاب اسلامی


در سال 1290 هجری شمسی یعنی در اوایل نهضت مشروطه، جمعیت کل کشور ایران حدود 10 میلیون نفر بود و اکثر مردم ایران در روستا زندگی می کردند. در این مقطع 20 درصد جمعیت ایران در شهرهای بالای پنج هزار نفری زندگی می کردند و تهران 200 هزار نفر جمعیت داشت. با سیاست های غلط و استعماری رژیم پهلوی، روستاها به سمت نابودی از طریق مهاجرت روستائیان به شهرها حرکت کرد. طولی نکشید که جمعیت شهرنشین بر روستانشین غلبه کرد به گونه ای که در سال 1357، جمعیت شهرنشین ایران به بیش از 20 میلیون رسید.

فقر و محرومیت از دلایل مهاجرت روستائیان به شهرها بود. وضع زندگی روستائیان در مقایسه با شهرنشینان بسیار نامطلوب بود. به دلیل نبودن امکانات، خدمات بهداشتی و درمانی، راه مناسب، برق و ... زندگی برای بسیاری از روستائیان؛ با مشکلات فراوان همراه بود که مرگ و میر بالا یکی از نتایج طبیعی این وضعیت به ویژه در نوزادان و خردسالان بود. در سال 1353 بر اساس آمار رسمی تنها 39 درصد از بچه های روستایی که به سن مدرسه رسیده بودند، امکان استفاده از آموزش های دولتی را داشتند و این در حالی بود که برای بچه های شهری این آمار به 90 درصد می رسید.

اما نکته مهم در حوزه اقتصاد ایران با توجه به جمعیت روستائیان، ایران تا اوایل دهه 1340 از نظر تهیه مواد غذایی، خودکفا بود و می توانست حتی کمبود ارز کشور را از طریق صادرات پنبه، میوه و خشکبار تأمین نماید. با سیاست های غلط و خصوصاً اصلاحات ارضی، کشاورزی ایران نابود شد و یک اقتصاد وابسته شکل گرفت. روستائیان زیادی به شهرها آمدند و حاشیه نشینی در شهرها با شکاف طبقاتی بالا پدید آمد. بسیاری از روستائیان که تا قبل از مهاجرت در روستاهای خود حداقل یک زندگی ساده داشتند، تبدیل به کارگران مهاجری شدند که برای کار در کارهای ساختمانی، شرکت عمرانی و ... راهی شهرها شدند.


 وضعیت اقتصادی ایران قبل از انقلاب اسلامی


نیم نگاهی به وضعیت اقتصادی دوران پهلوی بیانگر این واقعیت است، به‎رغم اینکه رژیم پهلوی به پشتوانه دلارهای نفتی و حمایت گسترده بیگانگان و نیز سیل کالاهای مصرفی و تجملاتی از خارج به داخل توانسته بود وضعیت اقتصادی بخش هایی از کشور خصوصاً گروه های وابسته به قدرت و یا مناطق مرفه نشین و شهری را خوب جلوه دهد، اما نگاهی دقیق تر به ساختارها و برنامه های اقتصادی و نحوه عملکرد مدیریت کلان کشور در این زمینه و وضعیت اکثر طبقات پایین جامعه همگی حکایت از اوضاع رو به وخامت و منفی اقتصاد کشور در آن دوران دارد. نداشتن برنامه مشخص اقتصادی و تک محصولی شدن اقتصاد و وابستگی به صادرات نفتی و رشد سرمایه داری، نابودی کشاورزی، افزایش وابستگی در بخش صنعت گسترش صنایع مصرفی و ... را می توان از جمله دلایل شرایط وخیم اقتصادی نام برد که کنترل شدید دولت بر تمامی این امور ارکان اقتصادی خود به خود باعث می شد که مردم از مزایای اقتصادی محروم شوند.

در حقیقت اقتصاد ایران در سال های پایانی رژیم پهلوی، یک اقتصاد کاملاً وابسته به خارج بود. رژیم شاه در سال های پایانی عمر خود، روزانه حدود شش میلیون بشکه نفت صادر می کرد و با وارد کردن کالاهای مورد نیاز مردم در بسیاری از زمینه ها، علاوه بر نابودی اقتصاد داخلی، زندگی مصرفی و وابسته به خارج را در ایران نهادینه می نمود. عمده صنایع شکل گرفته در ایران در دوران طاغوت، صنایع مونتاژ و وابسته بود. در چنین شرایطی، بسیاری از ایرانیان با از دست دادن کار و درآمدهای سنتی خود، با شرایط سخت زندگی مواجه شده و اقشار کمی از جامعه شهرنشین دارای زندگی مرفه بودند. بسیاری از مهاجرت کنندگان از روستاها، به بدترین نوع زندگی در حاشیه شهرها تن داده و فقر و محرومیت از ویژگی های بخش اعظم جامعه ایرانی در دوران قبل از انقلاب است. بسیاری از درآمدهای ارزی کشور، در حوزه هایی هزینه می گشت که به رفاه عمومی ارتباطی نداشت.


 شرایط فرهنگی قبل از انقلاب اسلامی


مبارزه با فرهنگی اسلامی و ملی از مختصات فعالیت های فرهنگی رژیم طاغوت می باشد. اسلام زدایی از یک طرف و ترویج فرهنگ غربی از طرف دیگر، از اولویت های کاری تمامی دستگاه های فرهنگی رژیم گذشته بود. رادیو و تلویزیون، تئاتر و سینما، مطبوعات و کتاب، آموزش و پرورش، دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی همگی مأموریت داشتند تا فرهنگ غربی را برای تغییر سبک زندگی ایرانیان از یک زندگی اسلامی و ملی به یک زندگی با سبک غربی ترویج نمایند. دربار و خاندان پهلوی خود پیشتاز ترویج فرهنگ مبتذل غربی در ایران بودند. مراکز فساد و فحشا علنی برپا بود و عناصری از خود دربار و خاندان پهلوی در پشت صحنه این مراکز حضور داشتند.


سیاست خارجی و دفاعی ایران قبل از انقلاب اسلامی


ایران در دوران قبل از انقلاب اسلامی، دارای سیاست خارجی و دفاعی مستقلی نبود و به عنوان یک کشور تابع، در قلمرو قدرت بلوک غرب با محوریت آمریکا در نظام دو قطبی حاکم بر روابط بین الملل عمل می کرد. ارتش ایران به خاطر نقشی که آمریکایی ها تحت عنوان سیاست دو ستونی برای ایران به عنوان «ژاندارم منطقه خلیج فارس» تعریف کرده بودند، کاملاً تحت کنترل ایالات متحده بود. هزاران مستشار نظامی آمریکایی در بخش های کلیدی ارتش حضور داشتند. ایران قبل از انقلاب اسلامی در راستای تأمین منافع غرب در منطقه، برابر شوروی سابق و در سمت های آزادی بخش ایفای نقش می کرد و به همین دلیل، متحد استراتژیک رژیم جعلی صهیونیستی در منطقه، رژیم شاه سابق بود. تصویب لایحه ی کاپیتولاسیون در سال 1343 در دولت و مجلسین سنا و شورای ملی، نشان دهنده اوج وابستگی ایران به آمریکا و نداشتن استقلال بود. شاه در واقع هیچ اعتقادی به استقلال و حاکمیت ملی ایرانیان نداشت و تداوم حضور خودر در قدرت را، در گروه وابستگی به آمریکا می دید.


 دستاوردهای انقلاب اسلامی


نتایج و دستاوردهای انقلاب اسلامی طی قریب به 40 سال گذشته را می توان به اختصار در چهار حوزه سیاسی، اقتصادی، علمی - فناوری و نظامی بررسی کرد. البته در این بررسی اجمالی، بدیهی است که به اهم دستاوردها اشاره می شود و امکان پرداختن به جزئیات وجود ندارد.


الف) دستاوردهای سیاسی در حوزه داخلی و خارجی


سرنگونی استبداد 2500 ساله شاهنشاهی؛ حاکمیت اسلام بر پایه ولایت فقیه؛ ارتقای مشارکت سیاسی و آگاهی های مردم؛ برگزاری نزدیک به 40 انتخابات سراسری که نشان دهنده حاکمیت مردم بر سرنوشت خویش است و در کنار این‎ها کسب استقلال و آزادی سیاسی در زمره مهم ترین دستاوردهای انقلاب در حوزه سیاست داخلی است.

حاکمیت اصل نه شرقی، نه غربی، جمهوری اسلامی؛ تأثیر جدی بر نظریه‎های سیاسی بین المللی؛ تأثیر بر مسائل و موضوعات راهبردی جهان و منطقه؛ بازتاب جدی بر جنبش های رهایی بخش در جهان اسلام و حتی فراتر از مرزهای اسلامی؛ ایجاد و تقویت روح مبارزه، مقاومت و ایستادگی در ملت ها برای مبازه با آمریکا؛ معرفی اسلام ناب به عنوان یک مکتب تعالی بخش و تمدن ساز و تبدیل ایران به یک قدرت منطقه ای و فرامنطقه ای تاثیرگذار از جمله مهمترین دستاوردهای عینی انقلاب اسلامی ایران در حوزه سیاست خارجی و بین المللی می باشد.


ب) دستاوردهای معنوی و فرهنگی


بصیرت افزایی و ارتقاء معنویت در کشور یکی از بزرگترین و مهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی به شمار می رود، این موضوع از آن جهت حائز اهمیت است که پس از انقلاب اسلامی، همگام با رشد کمی و کیفی هیئت های مذهبی، برای اولین بار واژه هایی مانند؛ ایمان، تقوا، وحدت، ایثار و شهادت و موضوعاتی مانند؛ حج دانش آموزی و دانشجویی یا مراسم اعتکاف و امثال آن در جامعه مورد توجه جدی آحاد مردم به ویژه جوانان قرار گرفت، به عنوان مثال؛ افزایش تعداد جوانان معتکف از60 هزار نفر در سال 1386 به بیش از 850 هزار نفر در سال 1395، نمونه بارزی از تحول معنوی در جامعه به شمار می رود و این مورد نمونه ای است که قبلاً هرگز در کشور مصداق نداشته است.

بررسی تنوع و حجم انتشارات در موضوعات مختلف، توسعه و افزایش شبکه های تلویزیونی و رادیویی جمهوری اسلامی در داخل کشور و آنسوی مرزها، احداث و توسعه فرهنگسراها و مراکز فرهنگی و هنری، برگزاری ده ها و بلکه صدها نمایشگاه داخلی و بین المللی کتاب، افزایش میزان مطالعه در بین مردم، افزایش کمی و کیفی آثار نمایشی به ویژه در بخش فیلم و کسب موفقیت های جهانی در این زمینه و مهمتر از همه، ارتقاء بینش و آگاهی های عمومی و اجتماعی در سطح جامعه، از مهمترین گام های فرهنگی جمهوری اسلامی به شمار می روند.


ج) دستاوردها و خدمات اقتصادی، اجتماعی و عمومی


با اینکه ملموس ترین و گسترده ترین فعالیت های نظام جمهوری اسلامی در حوزه اقتصادی است، اما نظام تبلیغاتی کشور نتوانست آن را به طور شایسته ای به افکار عمومی منعکس کند. مطالعه آمار و ارقام این فعالیت ها مؤید این نکته است.


 بخش علمی - آموزشی


هم اینک سرعت پیشرفت علمی در ایران براساس گزارش محافل علمی بین المللی، 11 برابر سرعت متوسط رشد علم در جهان است. در حالی که قبل از انقلاب اسلامی، نزدیک به 70 درصد بزرگسالان کشور بی سواد بودند و کم تر از 40 درصد کودکان می توانستند به مدرسه بروند، اکنون رقم باسوادی در کشور به عدد 100 درصدی در حال نزدیک شدن است. در دوران قبل از انقلاب اسلامی، تعداد 154 هزار دانشجو در تعداد محدودی دانشگاه یا مراکز آموزش عالی و آن هم در چند کلان شهر کشور تحصیل می کردند. اکنون بیش از 120 دانشگاه و مرکز آموزش عالی دولتی، بیشتر از 30 مرکز آموزش عالی وابسته به دستگاه های اجرایی، بیش از 300 دانشگاه غیرانتفاعی، 600 دانشگاه پیام نور، 400 دانشگاه آزاد اسلامی، 800 مرکز آموزش عالی علمی و کاربردی، بیش از 300 مرکز آموزش فنی حرفه ای و تربیت علم در کشور فعال بوده و در این دانشگاه ها و مراکز آموزشی، بیش از 4 میلیون دانشجو به تحصیل اشتغال دارند.

تا سال 1391 بیش از 26196 اختراع در کشور ثبت شده است، همچنین پژوهشگران ایرانی از نظر پژوهشی با ثبت 8513 مقاله علمی، در ردیف شانزدهم تولید علم و در زمره دانشمندان و پژوهشگران ممتاز جهان قرار گرفته اند.

افزایش تعداد مدارس از 47 هزار به 194 هزار واحد برای پاسخگویی به رشد دویست درصدی دانش آموزان و مقابله با بیسوادی و ارتقاء سطح سواد از مصادیق دیگر پیشرفت کشور در حوزه علمی - آموزشی در دوران بعد از انقلاب است.


بخش سلامت و بهداشت


افزایش تعداد پزشکان از 15 هزار نفر به بیش از 111000 نفر و رفع کامل نیاز کشور به جذب پزشک خارجی و همچنین تغییر و تبدیل کشور به قطب منطقه ای توریسم سلامت و پذیرش و درمان بیماران خارجی در انواع بیماری ها و همچنین دستیابی به دانش کشت سلول های بنیادین، قرار گرفتن در ردیف کشورهای برتر پیوند کلیه و درمان بیماری های چشمی، کسب تجارب ارزشمند برای مقابله با انواع عوارض و بیماری های ناشی از عوامل شیمیائی، بخشی از مهمترین دستاوردهای نوین بخش پزشکی کشور است.

کسب رتبه نخست تولید دارو در سطح منطقه، تولید 97 درصد از داروهای مورد نیاز و و صادرات دارو از جمله داروهای بیوتکنولوژی، خود کفایی در ساخت انواع واکسن، ریشه کنی فلج اطفال و سایر بیماری های فراگیر، پوشش واکسیناسیون از30 درصد به 100 درصد، افرایش تعداد بیمارستان ها و مراکز درمانی، توسعه بهداشتی کشور و موفقیت در اولویت به پیشگیری بر درمان و در نهایت افزایش امید به زندگی از 57 سال به 74 سال و کاهش مرگ و میر کودکان زیر یک سال سال از بیش 12 درصد در سال 57 به کمتر از 5/1 درصد و کاهش مرگ و میر مادران از 54 درصد به 24/0 درصد در بعد از انقلاب، از دیگر دستاوردهای علمی در شاخه پزشکی محسوب می شود که می توان از آن به عنوان انقلاب پزشکی نام برد.

قبل از انقلاب عمدتاً با کمک شرکت های خارجی کمتر از 25 درصد داروی مورد نیاز در داخل کشور تولید می شد و از طرفی نیز بسیاری از بیماران برای معالجه به خارج از کشور اعزام می شوند، اکنون با تکیه بر توان داخلی بیش از 96 درصد داروهای مورد نیاز در داخل کشور تولید می شود و جمهوری اسلامی ایران نیز به یکی از صادرکنندگان دارو تبدیل شده است.

علاوه بر این‎ها ایران مقام چهارم تولید داروهای نوترکیب را درسطح آسیا داراست و تاکنون 14 دارو از این نوع در کشور تولید شده است. داروی نوترکیب به طور عمده در درمان بیماری های صعب العلاج مانند سرطان ها، برخی بیماری های ویروسی، ام اس و هموفیلی به کار گرفته می شود.

تولید چهار ماده اولیه دارویی برای ساخت داروهای جدید فشار خون ریوی ، ساخت داروهای درمان مشکلات انعقادی و ساخت داروهای شیمی درمانی، ساخت و تولید نخستین نانوداروی تزریقی ضدسرطان با نام تجاری «سینا دوکسوزوم» قابل استفاده در انواع سرطان ناحیه شکمی، تولید داخلی داروی «لووفلوکساسین» برای درمان بیماری های عفونی، تولید داروی ضد سرطان «پکلی تاکسل» برای درمان انواع سرطان های ریه، پوست، تخمدان و سینه، داروی ضد سرطان «دوکسوروبیسین» با فناوری نانو، داروی «سترورلیکس استات» برای درمان نازایی، داروهای نو ترکیبی برای بیماران ام اس (با عنوان سینووکس)، بیماران خاص (با عنوان اینترفرون بتا، گاما و آلفا) و مبتلایان به هپاتیت c (با عنوان اینترفرون پگنیله) تنها نمونه ای از تلاش محققان هستند. این در حالی است که در سال 1357 تنها 25 درصد داروهای کشور از داخل تأمین می شد اما این رقم اکنون به بیش از 95 درصد رسیده و بیش از 1200 قلم دارویی در کشور تولید می شود.

ساخت نای مصنوعی (مجرای تنفسی) به کمک مهندسی بافت توسط محققان کشور؛ ساخت نخستین چسب بافتی هوشمند دنیا؛ تولید رگ مصنوعی به کمک نانوالیاف؛ تولید رده سلول های بنیادی جنینی و قرار گرفتن ایران در میان 10 کشور برتر دنیا؛ تولد اولین کودک حاصل از روش لقاح مصنوعی در ایران در سال 1371؛ تولد اولین گوسفند شبیه سازی شده در ایران در سال 1385؛ تولید موش از سلولهای بنیادی جنینی موشی؛ خودکفایی در تولید پروتئین فاکتور رشد فیبروبلاستی انسانی؛ تزریق سلول های شوآن برای ترمیم آسیب های نخاعی؛ آغاز پیوند مغز استخوان در ایران در سال 1369؛ ایجاد خانه های بهداشت؛ دستیابی به فناوری تولید داروهای اساسی؛ تولید داروی کاملاً گیاهی درمان ایدز برای اولین بار جهان و دستیابی به نانوکریستال های مؤثر درترمیم بافت های آسیب دیده داخل بدن از نمونه های کوچکی از ده‎ها دستاورد انقلاب در حوزه بهداشت می باشد.


 خدمات شهری، روستایی و زیرساخت ها


در حالی که تعداد مشترکین برق در سال 57 رقم حدود 3 میلیون و 500 هزار بود و بسیاری از روستاهای کشور فاقد برق بودند، تعداد مشترکین برق هم اکنون از مرز 30 میلیون گذشته است. این تعداد مشترکین نشان دهنده توانایی کشور در صنعت برق، گسترش شبکه سراسری توزیع برق است. تا سال 1357 تعداد 51 هزار خانوار ایرانی از نعمت گاز طبیعی برخوردار بودند و این رقم هم اکنون از مرز 15 میلیون خانوار گذشته است. اکنون بسیاری از روستاهای ایران هم علاوه بر شهرها از نعمت گاز برخوردارند. خطوط ریلی و راه آهن در هر کشور، نقش مهمی در پیشرفت و توسعه دارد. از سال 1291 هجری شمسی که اولین سوت قطار در ایران به صدا درآمد تا سال 1357 حدود 565 کیلومتر خطوط ریلی در ایران ساخته شد. اکنون ایران نزدیک به 20 هزار کیلومتر خطوط ریلی دارد. به عبارتی متوسط سالانه احداث راه آهن در ایران قبل از انقلاب 80 کیلومتر بوده و این عدد بعد از انقلاب به 168 کیلومتر افزایش یافته است.

طی 121 سال فعالیت تلگراف و تلفن در ایران قبل از انقلاب، تا سال 1357 تعداد مشترکین تلفن ثابت به 850 هزار و 800 نفر رسید و تنها 312 روستای کشور دارای ارتباط مخابراتی بود. طی سال های پس از انقلاب در عرصه برخورداری مردم از نعمت مخابرات و خطوط تلفن ثابت و همراه، آمارهای رسمی نشان دهنده یک تحول بزرگ در این عرصه است. تعداد خط تلفن ثابت از 850 هزار مشترک به بیش از 30 میلیون افزایش پیدا کرده است. تلفن های همگانی از تعداد 4294 دستگاه در سال 1357 به 27 هزار افزایش یافته است.

در این راستا پوشش حدود 99 درصد از مشترکان تلفن ثابت و 62 درصد از مشترکان تلفن همراه در کشور، رسیدن به 66 میلیون مشترک تلفن همراه و به روز رسانی دایری تلفن همراه در سراسر کشور، پوشش تلفن همراه در تمامی شهرها و 45 هزار روستا و برخورداری از شبکه تلفن ثابت با 29 میلیون مشترک بخشی از دستاوردهای حوزه فناوری اطلاعات در کشور محسوب می شود. اکنون 53 هزار روستا از ارتباط مخابراتی برخوردار هستند و 10 هزار روستا نیز از خدمات ICT روستایی بهره مند شده اند که در کنار آن می توان به پوشش 72 هزار کیلومتر از جاده های کشور به فناوری تلفن همراه نیز اشاره کرد.

وجود 40 میلیون کاربر اینترنت، 4 میلیون مشترک ADSL و 5 میلیون پورت منصوبه دیتا و برقرارسازی ارتباط رومینگ بین الملل با 112 کشور و 273 اپراتور تلفن همراه از دیگر دستاوردهای حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات در ایران است.

علاوه بر این در حوزه هوانوردی افزایش فرودگاه ها از 22 فرودگاه به حدود 100 فرودگاه، افزایش تعداد بنادر و ارتقاء ظرفیت آن ها از 10 میلیون تن به بیش از 125 میلیون تن، ساخت و توسعه پایانه های مسافری و باربری در اکثر شهرها، توسعه ناوگان دریایی از 2217 تن ظرفیت در سال 57 به 17876 تن در سال 81 و در اختیار داشتن بزرگترین ناوگان دریایی منطقه دستاوردهای دیگری است که در عرصه حمل و نقل رخ داده است. افزایش تعداد سدهای مخزنی کشور از 13 سد به حدود 500 سد، دستاورد فوق ‍ العاده بزرگ دیگری است که باید از آن به عنوان انقلاب در عرصه آب کشور نام برد، البته در کنار این اقدامات، گسترش سایر زیرساخت ها مانند؛ افزایش ظرفیت ورزشگاه ها از 169 هزار نفر روز به بیش از 6/1 میلیون نفر روز را نیز نباید فراموش کرد.


 خدمات اجتماعی و عمومی


افزایش مستمری بگیران تأمین اجتماعی از 89 هزار نفر به به حدود 4 میلیون نفر و بیمه خدمات درمانی از 10 درصد به بیش از 95 درصد، اجرای طرح هدفمندی یارانه ها، اجرای طرح مسکن مهر، توسعه صنعت توریسم، ایجاد و توسعه تعاونی‎ها، برگزاری انواع نمایشگاه های بین المللی و فراهم نمودن زمینه های ارتفاء سطح کیفیت زندگی مردم از دیگر دستاوردهای قابل توجه نظام مقدس جمهوری اسلامی در عرصه اجتماعی و خدماتی است.


 بخش صنعت و هسته ای


افزایش قابل توجه تولید فولاد از نیم میلیون تن قبل از انقلاب به بیش از 38 میلیون تن در سال و کسب رتبه 14 جهانی، افزایش تولید سیمان از 3/6 میلیون تن به حدود 90 میلیون تن، افزایش تولیدات معدنی از 20 میلیون تن به 220 میلیون تن، افزایش و توسعه تولید و صادرات خودرو با انواع خودروهای سبک و سنگین، افزایش و توسعه انواع کارخانجات لوازم خانگی و صنعتی و ده ها مورد مشابه، از دیگر افتخارات صنعتی کشور در دوران پس از انقلاب به شمار می روند.

افزایش و توسعه پالایشگاه ها و مراکز پتروشیمی و ساخت بیش از 60 کارخانه بزرگ نفت و گاز و پتروشیمی در نزدیک به چهار دهه گذشته، بخش دیگری از اقدامات زیر بنایی انقلاب اسلامی است که در مجموع باعث شده تا میزان خودکفایی کشور در صنعت نفت از 4 درصد به 80 درصد ارتقاء یافته و تولیدات پتروشیمی نیز از4 میلیون تن در سال 57 به 38 میلیون تن در بعد از انقلاب برسد.

علاوه بر این؛ ساخت انواع نیروگاه های بادی، گازی، فسیلی و ساخت اولین نیروگاه هسته ای در بوشهر و اولین نیروگاه انرژی های زیرزمینی در اردبیل و قرار گرفتن جمهوری اسلامی ایران در ردیف چهارمین کشور سازنده سد و ارائه انواع خدمات فنی، عمرانی و تخصصی در زمینه های مختلف به سایر کشورها نیز، برگ زرین دیگری از کتاب پر افتخار انقلاب اسلامی است. در مجموع این رویکرد باعث شده تا نسبت حجم صادرات نفتی به غیر نفتی از 2 درصد قبل از انقلاب اسلامی، به بیش از 45 درصد در شرایط فعلی رسیده و توازن نسبی برای صادرات سایر اقلام ایجاد شود.

افزایش تعداد بنادر و ارتقاء ظرفیت آن ها از 10 میلیون تن به بیش از 130 میلیون تن، ساخت و توسعه پایانه های مسافری و باربری در اکثر شهرها، توسعه ناوگان دریایی از 2217 تن ظرفیت در سال 57 به بیش از 18 هزار تن در سال 81 و در اختیار داشتن بزرگترین ناوگان دریایی منطقه دستاوردهای دیگری است که در عرصه حمل و نقل رخ داده است.

همچنین جمهوری اسلامی به رغم تحریم های شدید آمریکا و فشار به کشورهای دیگر برای عدم همکاری در پروژه هسته ای ایران، توانست چرخه سوخت هسته ای را با دستان دانشمندان داخلی به نقطه قابل ملاحظه ای برساند تا جایی که تعجب جهانیان را برانگیزد. در این ارتباط نظام جمهوری اسلامی توانست با کشف و استخراج اورانیوم طبیعی در یزد و فناوری آن در اردکان یزد و سپس تبدیل آن به سه ماده، هگزا فلوراید اورانیوم، اکسید اورانیوم و تترا فلوراید اورانیوم در پایگاه هسته ای اصفهان، بزرگ ترین گام های چرخه سوخت هسته ای را بر دارد و سپس با تأسیس پایگاه در نطنز از طریق به کارگیری دستگاه های سانتریفوژ به غنی سازی اورانیوم دست یابد. این امر ایران را به ردیف دهمین کشور دارای فن آوری هسته ای ارتقا داده است. علاوه بر این، طراحی راکتور آب سنگین در اراک و به مرحله نهایی رسیدن نیروگاه اتمی در بوشهر، گام های دیگری بود که نشان داد مدیریت انقلابی می تواند نظام جمهوری اسلامی را به یک کشور پیشرفته تبدیل کند.


 بخش کشاورزی


پس از پیروزی انقلاب اسلامی و به دنبال تاکیدات بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی، حضرت امام خمینی(رحمت الله علیه)، مبنی بر ضرورت خودکفایی کشور در زمینه محصولات استراتژیک نظیر گندم، برنج و جو، حرکت های قابل توجهی در راستای تولید این محصولات صورت گرفته است مثلاً در زمینه گندم، با سرمایه گذاری های مناسب انجام شده، میزان تولید آن نسبت به قبل از انقلاب اسلامی 3 برابر شده و بالغ بر 13 میلیون تن می باشد. تولید برنج، دومین محصول استراتژیک و پرمصرف کشور (پس از گندم)، رشدی بالغ بر 52 درصد نسبت به قبل از انقلاب اسلامی داشته است که تا حد بسیار قابل توجهی از واردات آن کاسته شده است.

طی سال های پس از انقلاب اسلامی، به رغم دو برابر شدن جمعیت ایران و افزایش مصرف سرانه، با خودکفایی کشور در بخش دام و تأمین مواد غذایی، واردات اقلامی نظیر گوشت قرمز، مرغ، تخم مرغ و شیر قطع شده است.

یکی از دستاوردهای مهم انقلاب اسلامی در بخش کشاورزی خودکفایی در تولید محصولات باغی بوده است. امروزه مرکبات، انار، کیوی، انبه، خرمالو و یا محصولاتی همانند پسته، زعفران، کشمش، همچنین میوه هایی همچون هلو، شلیل، زردآلو و سیب و انواع سبزیجات از ایران به کشورهای مختلف صادر می شود. شایان ذکر است ایران نخستین تولیدکننده محصولاتی نظیر پسته، زعفران و انار در جهان است.هم اکنون بالغ بر 90 درصد نیاز کشور به محصولات کشاورزی در داخل تولید می شود.

در این راستا گزارش فائو (سازمان خوار و بار و کشاورزی) حاکی است: تولید غلات در ایران در سال 1978 حدود 8 میلیون و 474 هزار تن بوده است که این رقم در حال حاضر به بیش از 22 میلیون و 809 هزار تن رسیده است. براساس این گزارش، تولید غلات در ایران طی سال های پس از پیروزی انقلاب اسلامی با افزایش بیش از 14 میلیون تنی و رشد 169 درصدی مواجه شده است.

بر اساس این گزارش، تولید انواع میوه در کشور ما در سال 1978 حدود 2میلیون و 883 هزار تن بوده است که این رقم در سال جاری با افزایش 11میلیون تنی به 13 میلیون و 847 هزار تن رسیده است. تولید انواع میوه در ایران طی سی سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی با رشد 4، 8 برابری و یا 380درصدی مواجه شده است.

سازمان جهانی خوار و بار و کشاورزی (فائو) در این گزارش اعلام کرده است: حجم تولید محصولات تولید شکر یعنی نیشکر و چغندر قند در سال 1978 میلادی بیش از 4 میلیون و 557 هزار تن بوده است که این رقم در حال حاضر به بیش از 10 میلیون و 530 هزار تن رسیده است. تولید نیشکر و چغندر قند طی سی سال گذشته بیش از 6 میلیون تن و به عبارتی 131 درصد رشد داشته است. حجم تولید انواع سبزی جات و صیفی جات در سال 1978 بیش از 4 میلیون و 621 هزار تن بوده است که این رقم در سال جاری به بیش از 15 میلیون و 760 هزار تن افزایش یافته است. تولید انواع سبزی جات و صیفی‎جات طی سال‎های پس از پیروزی انقلاب اسلامی با رشد 11 میلیون تنی و 241درصدی مواجه شده است.

سازمان جهانی خواروبار و کشاورزی اذعان می کند که ایران با تولید 23 میلیون تنی نهمین تولید کننده بزرگ غلات در قاره آسیا است. بر اساس این گزارش ایران نهمین تولید کننده بزرگ غلات در قاره آسیا شناخته شده است. چین با تولید 445 میلیون تن غلات در سال 2006 بزرگ ترین تولید کننده غلات در آسیا طی این سال بوده است. سایر تولید کنندگان بزرگ غلات در آسیا طی این سال عبارتند از هند با 240 میلیون تن، اندونزی با 66 میلیون تن، بنگلادش با 41 میلیون تن، ویتنام با 39 میلیون تن، ترکیه با 35 میلیون تن، تایلند با 34 میلیون تن، پاکستان با 33 میلیون تن و ایران با 23 میلیون تن.

همچنین گرسنگی و سوء تغذیه در ایران از 30 درصد جمعیت کشور در سال 1970 به کمتر از 4 درصد جمعیت در سال های اخیر رسید. سازمان خوار بار ملل متحد در یکی از گزارشات اخیر خود به بررسی درآمد سرانه و میزان گرسنگی و سوء تغذیه در کشورهای مختلف در سال 2006 میلادی و مقایسه آن با سال 1970 میلادی پرداخته است. بنا بر این گزارش، درآمد سرانه ایران نسبت به فقیرترین کشور جهان طی سال گذشته 30، 9 برابر بیشتر بود، این رقم در سال 1970 حدود 7، 3 برابر بیشتر شده است.


 بخش دفاعی - نظامی


ساخت انواع سلاح‎ها و تجهیزات نظامی از جمله: ساخت انواع هواپیما و جت‎های جنگنده مافوق صوت رادارگریز (مانند؛ صاعقه و آذرخش)، آموزشی (مانند؛ پرستو، درنا، سیمرغ، شفق، تندر)، خودکفایی در تولید و ساخت انواع هواپیماهای بدون سرنشین مدرن، ساخت انواع بالگرد(مانند، بالگردهای شاهد، شباویز 2075 و2061 و بالگرد ضد تانک 2091) و تعمیر انواع هواپیما و بالگرد با کسب رتبه پنجم جهانی بخشی از دستاوردهای صنعت هوایی است.

پیشرفت ایران در زمینه ساخت و تولید انواع موشک های بالستیک، دور برد زمین به زمین، زمین به هوا و انواع موشک های دریایی مانند موشک ماهواره بر سفیر، شهاب، سجیل، موشک کروز، به قدری شگفت انگیز بوده که ایران را در ردیف معدود کشورهای دارنده تکنولوژی ساخت موشک های فوق دقیق سطح به سطح قرار داده است، همچنین ساخت انواع رادار با بُرد بیش از یک هزار کیلومتر و پرتاب چندین ماهواره با سرنشین و بدون سرنشین به فضا از جمله مواردی هستند که کسب رتبه هفتم جهان در سامانه کامل پرتاب ماهواره و رتبه دوازدهم جهان در طراحی و ساخت ماهواره را برای یازدهمین عضو باشگاه فضایی جهان یعنی ایران به ارمغان آورده است.

ساخت زیر دریایی، ساخت و تعمیر انواع ناو و ناوچه ساخت هاور گرافت (قایق های دوزیست) ساخت انواع قایق های تندرو و قایق پرنده، ساخت و تعمیر انواع زره پوش و تانک و خودکفایی در ساخت انواع تجهیزات و سلاح های سبک، نیمه سنگین و سنگین مانند انواع خمپاره انداز و توپ های مدرن، انواع سامانه ها و سلاح های پدافند ضد هوایی و مهمات سبک و سنگین و توسعه صنایع مخابراتی و ساخت انواع بی سیم و تقویت و توسعه صنایع اپتیک و ساخت انواع دوربین های معمولی و دید در شب و صدور برخی از این محصولات به 32 کشور جهان از دیگر دستاوردهای صنایع نظامی محسوب می شوند. مجموع دستاوردهای نظامی از جمله مواردی هستند که قبل از انقلاب اسلامی، تولید آنها در کشور سابقه نداشته و مهمتر اینکه بخش قابل توجهی از آنها، صرفاً در انحصار تعداد معدودی از کشورها پیشرفته جهان قرار داشته است.


 نتیجه گیری


یکی از موضوعات اساسی که همواره در حوزه انقلاب ها مورد مطالعه قرار می گیرد، دستاوردهای آن و دستیابی به اهداف و آرمان های انقلاب است. این پرسش حساس ترین و کاربردی ترین موضوعی است که به طور وسیع و عمیق در عرصه جامعه و در بین دولت و ملت و موافقان و مخالفان در داخل و خارج مطرح می شود و مبنای حفظ و تداوم انقلاب و ارزشهای ایجاد شده آن می باشد. گذشت قریب به 40 سال از حیات انقلاب اسلامی، دستاوردهای سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، نظامی، فرهنگی، سیاسی و علمی عظیمی را برای کشور جمهوری اسلامی ایران به ارمغان آورده است. آن چه گذشت گوشه ای از دستاوردهای عظیم انقلاب اسلامی بود که به طور مختصر به برخی از آنان پرداخته شد. گفتنی است که آثار و پیامدهای انقلاب اسلامی ایران به قدری است که حتی دشمنان آن نیز از بیان اهمیت و تأثیر مثبت آن در میان جوامع گوناگون خودداری نکرده اند و در این باره کتاب ها نوشته اند و مقالات زیادی ارائه داده اند. چرا که این انقلاب، فصل نوینی را در تاریخ بشریت بازکرد و افکار و اندیشه جهانیان را به سوی خویش معطوف داشت.

لذا در شرایط واپسین سال های دهه چهارم عمر انقلاب شاخصه های حفظ و تداوم انقلاب اسلامی را باید با نگاهی عینی تر دنبال نمود. مسلماً چنین بحثی در مورد انقلاب اسلامی، به خصوص با توجه به ماهیت ایدئولوژیک آن، هم موضوعیت و هم ضرورت دارد. اینک که استقرار نظام جمهوری اسلامی وارد سی و نهمین سالگرد تولد خود شده است، این پرسش برای همگان مطرح است: انقلاب اسلامی که دولت سراپا ظلم، ستم و تبعیض شاهنشاهی را برانداخت و جمهوری اسلامی را با هدف گسترش عدالت، معنویت و تأمین سعادت مادی و معنوی آحاد جامعه مستقر کرد، تا چه حد در عمل توانسته است به اهداف خود دست یابد؟ پاسخ به این پرسش کلیدی وظیفه تمامی دستگاه های فرهنگی و اجتماعی کشور است که به کمک اندیشمندان و صاحبان قلم و از طرق مختلف به معرفی آثار ، پیامدها و دستاوردهای عظیم انقلاب پرداخته و به راه های بیشتری جهت حفظ و تداوم آن دست یابند.عکس آرشیوی


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :