Index
ورود کاربر
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 201990
تاریخ انتشار : 20 بهمن 1395 11:36
تعداد بازدید : 249

تولید پدهای پزشکی با خاصیت ضد میکروبی با فناوری نانو

محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق به تولید پد پزشکی با خاصیت ضد میکروبی و جذب خون بالا شدند. به گزارش اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری ایسنا؛ دکتر سمیه اکبری درباره ضرورت اجرای این طرح پژوهشی گفت: کالاهای پنبه ای در صنایع بهداشتی به عنوان پد پزشکی برای جذب خون مورد استفاده قرار می گیرند و اغلب در معرض عوامل بیماری زا و میکروبی هستند.

وی ادامه داد: از این رو استفاده از یک وسیله جایگزین که مشکلات میکروبی و عفونی برای مصرف کنندگان ایجاد نکند، یکی از ضرورت های حوزه پزشکی است.

اکبری از اجرای مطالعاتی در این زمینه خبر داد و افزود: در طرح پژوهشی خود که حاصل قرارداد صنعتی بین یک شرکت دانش بنیان و دانشگاه صنعتی امیرکبیر بوده، پدها با ترکیبات نانوساختار درخت سان (دندریمر) عامل دار شدند.

مجری طرح اضافه کرد: در ادامه با اصلاح این ترکیبات، راندمان پدهای پزشکی را در جذب خون، ایجاد خاصیت ضدمیکروبی، استحکام و جذب رطوبت افزایش دادیم.

وی با بیان اینکه این پروژه با همکاری ستاد توسعه نانو اجرایی شد، خاطرنشان کرد: نتایج تحقیقات نهایی نشان داد که حضور گروه های آمین موجود در ترکیبات شاخه دار باعث بهبود جذب خون شبیه سازی شده در حدود 43 درصد نسبت به نمونه خام در روش رمق کشی می شود.

به گفته این پژوهشگر خاصیت ضد میکروبی پدهای پزشکی تولیدشده پس از اصلاح با ترکیبات درخت سان 99.99 درصد رسیده است و عملا امکان رشد میکروب ها در این محیط از بین می رود.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :