Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 201996
تاریخ انتشار : 20 بهمن 1395 11:58
تعداد بازدید : 212

انقلاب ایران در حقیقت یک رویداد جهانی بود

درک فورد: انقلاب ایران حقیقتاً یک رویداد جهانی بود. این انقلاب یکی از آخرین تحولات عصر مبارزه برای آزادی بود...
به گزارش اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری تسنیم؛ یک استاد دانشگاه دیپاو آمریکا با بیان اینکه انقلاب اسلامی ایران در حقیقت یک رویداد جهانی بود، خاطرنشان کرد آمریکا خواهان سیطره کامل بر خاورمیانه است، اما ایران به عنوان یک کشور مقتدر و مستقل مقابل این کشور ایستاده است.

 «درک فورد» دستیار استاد مطالعات آموزش دانشگاه دیپاو آمریکا است که اکثر تحقیقاتش به روی امپریالیسم و سیاست های بین المللی متمرکز است.

با توجه به سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران با این استاد آمریکایی به گفت وگو نشسته ایم که متن آن به این شرح است:

خبرنگار تسنیم: 38 سال از پیروزی انقلاب اسلامی ایران می گذرد که طی این سال ها شاهد اقدامات خصمانه فراوانی از سوی آمریکا علیه ملت ایران بوده ایم، از تحریم های ظالمانه تا جنگ 8ساله با حمایت از رژیم صدام و تروریست های منافقین، دولت های پیاپی آمریکا دست به این اقدامات خصمانه علیه ملت ایران زده اند، دلایل این خصومت ورزی را در چه می بینید؟

«درک فورد»: انقلاب ایران حقیقتاً یک رویداد جهانی بود. این انقلاب یکی از آخرین تحولات عصر مبارزه برای آزادی بود که بین سال های 1945 تا 1979 میلادی رخ داد، و به طور قابل ملاحظه ای وضعیت موجود آن زمان در خاورمیانه را که همان میراث مشترک استعمار و امپریالیسم بریتانیا و ایالات متحده بود، تغییر داد. آنچه این انقلاب برای مردم ایران در پی داشت، همان پایان دادن به سالها حکومت ظالمانه و استعمار نوین ظالمانه بوده است. شاه ایران از سال 1953 میلادی با مشتی آهنین و اعزام ساواک برای شکنجه و اعدام همه مخالفان سیاسی از هر گروه و حزبی، و همچنین اطمینان حاصل کردن از سرازیر کردن دارایی کشور به سوی بریتانیا و ایالات متحده حکومت کرد.

تسنیم : تقابل با سلطه گری و هژمونی آمریکا در منطقه و جهان یکی از دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران است، نظر شما چیست؟

«درک فورد»: ایران تنها به یک دلیل همچنان هدف آمریکاست و تهدید می شود و آن این است که واشنگتن خواهان تسلط کامل بر خاورمیانه است و ایران به عنوان یک کشور بااقتدار و مستقل در مسیر هدف آنها ایستاده است. آمریکا خود پیشرو در سوءاستفاده از حقوق بشر در جهان است، ولی ایران را متهم می کند. این مسئله نیز واضح است که ایران نیرویی متجاوز و سلطه جو در منطقه نیست و اینکه حضورپررنگ این کشور در منطقه در راستای همکاری با کشورها و به درخواست مستقیم دولت ها است، در حقیقت می خواهم بگویم ایران یکی از مهمترین نیروهای ایجادکننده ثبات در خاورمیانه است.

شاه ایران در دوران اوج قدرتش هرگونه تصمیم مهمی را با مشورت آمریکا می گرفت و عملی می کرد و تهران در مواقع ضروری پایگاه امپریالیسم آمریکا بود. پس از اخراج شاه از کشور و در ادامه، بیرون راندن امپریالیسم از ایران، مردم ایران نه تنها همواره از کشورشان بلکه از قلمرو گسترده تری دربرابر سیاست های آمریکا دفاع کرده اند. این قلمرو، نه تنها خارج از یک چشم انداز ایدئولوژیکی واضح بلکه حتی خارج از تجربه زندگی ایرانی ها زیر سلطه آمریکایی هاست. ما در حال حاضر این قلمرو را به وضوح در اتحاد میان ایران و سوریه می بینیم که در آن ایران متحد نظامی و کلیدی استراتژیک مردم سوریه در جنگ آنها برای حفظ اقتدارشان و شکست گروه های تروریستی سلفی تحت حمایت غرب هستند.

تسنیم: سیاست های دولت جدید آمریکا به ریاست دونالد ترامپ در زمینه خارجی را با توجه به تداوم خصومت ورزی کاخ سفید با ایران چگونه ارزیابی می کنید؟

«درک فورد»: ترامپ می خواهد به اعمال فشار بر ایران ادامه دهد و احتمالاً آن را تشدید کند، این موقعیتی بسیار خطرناک است. «مایک فلین»، مشاورامنیت ملی کاخ سفید، اخیراً اظهار داشته است که رژیم ترامپ به خاطر آزمایش موشک های بالستیک توسط ایران و دفاع از خود مقابل تجاوز سعودی ها، به دولت این کشور هشدار داده بود، به علاوه، جیمز متیس، وزیر دفاع آمریکا یک جنگ طلب و یک ضدایرانی کینه توز است. وزیر دفاع آمریکا، باید نظارت غیرنظامی بر نیروهای نظامی داشته باشد و در نتیجه قانونی وجود دارد که می گوید به منظور واجد شرایط بودن برای موقعیت شغلی، هر شخصی که پیش از این نظامی بوده است، باید حداقل هفت سال از بازنشستگی اش بگذرد. مجلس سنا به ابطال این قانون رأی داد و متیس توانست در این موقعیت شغلی خدمت کند.

اگرچه تبلیغات منفی زیادی در رسانه های آمریکایی ضد ایران وجود دارد، اما آخرین خواسته مردم اینجا، جنگ با این کشور نیست. مردم از جنگ خسته شده اند و هر روز بیشتر و بیشتر در معرض جرایمی قرار می گیرند که نیروهای نظامی آمریکایی با حضور گسترده شان در سراسر جهان مرتکب می شوند. من در آمریکا با ائتلاف ضدجنگ ANSWER همکاری می کنم و ما همواره با تحریم ها و تهدیدها علیه ایران مبارزه کرده ایم. در طول مدت کار با این گروه، مردم از این مبارزه حمایت روزافزونی کرده اند. نمی توانیم در مورد آنچه در آینده روی خواهد داد مطمئن باشیم، اما همه ما که برای صلح و عدالت در آمریکا کار می کنیم، هر کاری که بتوانیم انجام می دهیم تا تضمین کنیم ایران می تواند جامعه، اقتصاد و ساختار سیاسی رهاشده از امپریالیسم آمریکایی خود را پرورش دهد و در آنها پیشرفت کند.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :