Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 202043
تاریخ انتشار : 21 بهمن 1395 10:53
تعداد بازدید : 381

نخستین سامانه تولید سبز کشور در تبریز افتتاح شد

سامانه تولید سبز همزمان انرژی الکتریکی، گرمایشی و سوخت های زیستی برای نخستین بار در کشور و خاورمیانه با حضور وزیر نیرو در تبریز افتتاح شد.
 به گزارش اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری صدا و سیما؛ مدیر مرکز بیوتکنولوژی شمال و شمال غرب کشور گفت: این طرح ملی به منظور طراحی و ساخت و ارزیابی سامانه پایلوت دوستدار محیط زیست با قابلیت تولید انرژی و محصولات زیستی و کشاورزی عملیاتی شده است.

محمد امین حجازی افزود : ادغام مراحل مختلف فرآیندی و استفاده از فناوری های نوین زیستی برای کوچک سازی فرآیند افزایش بهره وری سیستم، هوشمند سازی آن و کاهش آلاینده های زیست محیطی با بهره مندی از توان رشته های مهندسی برق، الکترونیک،مکانیک و فناوری نوین زیستی از اهداف اجرای این طرح ملی است.
 وی در خصوص ویژگی های طرح گفت:  بومی سازی تکنولوژی و نوآورانه بودن سیستم جذب زیستی دی اکسید کربن ، کاهش انتشار گازهای گلخانه ای ناشی از مصرف سوخت فسیلی در نیروگاه تولید برق کشور، جذب دی اکسید کربن و اجرای طرح برای نخستین بار در کشور و خاورمیانه از مشخصه های بارز این طرح است.
مولد تولید همزمان برق و حرارت به ظرفیت 250 کیلو وات، بازیابی حرارت تولید شده توسط این مولد CHPو بهره گیری از آن برای گرمایش فضای گلخانه ای و تامین آب گرم مصرفی، جذب دود خروجی اگزوز موتور CHP بهعنوان یکی از عناصر مورد نیاز برای پرورش ریز جلبک های استحصال شده، امکان تولید ترکیبات با ارزش دارویی بهداشتی و مکمل های غذایی از زیست توده جلبک و امکان روغن گیری از زیست توده جلبک و تولید بیو دیزل از مشخصات فنی دیگر  این طرح است.
محمد امین حجازی مدیر مرکز بیوتکنولوژی شمال و شمالغرب کشور با اشاره به قابلیت  
امکان حذف 1.8 تن دی اکسید کربن معادل 900 متر مکعب دود خروجی خاطر نشان کرد : تولید زیست توده جلبک به ارزش 300 میلیارد ریال ، افزایش بهره وری و کاهش ضایعات انرژی،  کاهش تولید گازهای آلاینده و ارتقا سلامت ، کاهش هزینه های مربوط به حذف این گازها از طریق تولید محصولات با ارزش نسبت به فرآیند های مشابه دیگر از مزایای اقتصادی این سامانه محسوب می شود.
 دیدار با نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی ، تجدید بیعت با شهدا در گلزار شهدا، کلنگ زنی عملیات اجرایی نیروگاه 467 مگاواتی کلاس F تبریز، افتتاح تصفیه خانه فاضلاب بناب و طرحهای های شرکت توزیع استان و شهر تبریز از دیگر برنامه های امروز  چیت چیان در آذربایجان شرقی است.

نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :