Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 202046
تاریخ انتشار : 21 بهمن 1395 11:45
تعداد بازدید : 407

ناصر ابوشریف: امام خمینی(ره) اسلام را احیاء کرد

ما شاهد خیزشهای مردمی تحت عنوان بیداری اسلامی بودیم که همه متأثر ازاندیشه های بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران بود...
مصاحبه: فریده شریفی

 به گزارش اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از روزنامه کیهان؛ پیروزی انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام خمینی(ره) یکی از مهم ترین و تأثیرگذارترین تحولات قرن بیستم در منطقه و جهان بود، به نحوی که اکثر سیاستمداران، تحلیلگران و اندیشمندان شرق و غرب با شوک و ناباوری حاصل از تحقق این انقلاب اذعان کردند که این انقلاب عظیم و تأثیرگذار نظیر ندارد و نمی توان آن را با هیچ انقلاب دیگری مقایسه کرد.
تغییر در نظریه های سیاسی غالب در جهان، تغییر در معادلات منطقه ای و جهانی، وارد آوردن شوک بر نظام دو قطبی حاکم بر جهان، مبارزه با صهیونیسم جهانی و احیای ارزش ها و اندیشه های اسلام ناب محمدی(ص) از جمله تأثیرات شگرفی است که این انقلاب عظیم و مردمی به جا گذاشته است.
یکی از مهم ترین شعارها در نهضت امام خمینی(ره) مسئله دفاع از ملت فلسطین و حمایت از مظلومانی بود که رژیم صهیونیستی با حمایت آمریکا تلاش زیادی برای پاکسازی نژادی آنان به کار بست اما با موج گسترده انقلاب اسلامی و حمایت از ملت فلسطین مجبور به عقب نشینی شد. در این میان چند سالی می شود که رژیم های مرتجع عربی با کنار گذاشتن آرمان فلسطین برای نزدیکی به اسرائیل با هم مسابقه گذاشته اند. مسئله فلسطین، تأثیر انقلاب اسلامی بر موضوع فلسطین، حمایت جمهوری اسلامی ایران از ملت فلسطین و خیانت ارتجاع عرب از جمله موضوعاتی است که کیهان در گفت وگو با «ناصر ابوشریف» نماینده جنبش جهاد اسلامی در ایران به بررسی آنها پرداخته است.
ابوشریف که مدت 1‍3 سال از عمرش را در زندان های رژیم صهیونیستی سپری کرده در جایی از این مصاحبه به ما گفت «ایران مهم ترین نقطه اتکای مردم فلسطین است و مبارزات مردمی در فلسطین با الگوپذیری از انقلاب اسلامی ایران صورت گرفته است، به همین دلیل هرگونه پیروزی که مقاومت اسلامی به دست می آورد مرهون حمایت ها، اندیشه ها و ایدئولوژی انقلاب اسلامی ایران است.»


* آقای ابوشریف! سؤال خود را با انتفاضه آغاز می کنم وقوع سه انتفاضه در فلسطین را تا چه میزان متأثر از انقلاب اسلامی و حمایت های ایران می دانید؟

تأثیر انقلاب اسلامی ایران بر مسئله فلسطین چه قبل از انقلاب و چه پس از پیروزی انقلاب بسیار عظیم و بزرگ بود به ویژه اندیشه ها و دیدگاه امام خمینی(ره) تأثیر زیادی بر مردم فلسطین و منطقه گذاشت. پس از پیروزی انقلاب هم ما شاهد خیزش های مردمی تحت عنوان بیداری اسلامی بودیم که همه متأثر از انقلاب اسلامی و اندیشه های بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران بود، چرا که انقلاب عظیم ایران باعث شد که اسلام احیا شود و بار دیگر جایگاه خود را در میان ملت های منطقه پیدا کند. قبل از دهه 50 قرن بیستم اکثر جریان هایی که در منطقه وجود داشت ناسیونالیستی بودند اما بعد از انقلاب یک موج اسلامخواهی در غزه، کرانه باختری، فلسطین اشغالی و تمام منطقه غرب آسیا ایجاد شد. البته قبلاً جنبش اخوان المسلمین وجود داشت اما پس از انقلاب بسیاری از مردم به موج عظیم انقلاب اسلامی پیوستند و اولین انتفاضه در سال 1987 توسط جنبش جهاد اسلامی فلسطین به راه افتاد البته قبل از انقلاب هم تفکر خیزش و مقاومت در برابر دشمن صهیونیستی وجود داشت اما به طور واقعی انقلاب اسلامی ایران این انگیزه را به جهاد اسلامی و دیگر گروه های فلسطینی داد. به عبارت دیگر جنبش جهاد اسلامی ایده سیاسی، خط مشی و راه خود را از انقلاب اسلامی ایران الگو گرفت و براساس همان اندیشه ای بود که دکتر فتحی شقاقی از اندیشه امام خمینی(ره)گرفته بود.
دکتر شقاقی بنیانگذار جهاد اسلامی کتابی تحت عنوان «امام خمینی، راه حل اسلامی، راه حل جایگزین» به رشته تحریر درآورد که در آن به الگوپذیری ملت های اسلامی از انقلاب ایران و اندیشه های امام پرداخته شده است. این مسئله نشان می دهد که رهبران جنبش های فلسطینی چقدر از انقلاب ایران الگوپذیر بوده اند و مردم فلسطین به این انقلاب به عنوان روزنه امید، مرکز ثقل و مرکز اتکای خود نگاه می کنند به ویژه پس از اینکه مصر به آرمان فلسطین خیانت کرد و با رژیم صهیونیستی قرارداد کمپ دیوید را منعقد کرد مردم فلسطین ایران را یار و یاور خود دانسته و از ایران در مبارزه با رژیم صهیونیستی پیروی کردند.
پس از این دوره، ایران تأثیر بسیار زیادی بر افکار و جهت گیری های مردم فلسطین گذاشت و جمهوری اسلامی ایران کمربند امنیتی و اتکای امنیتی ملت فلسطین شد.
به اعتقاد فلسطینیان کشور ایران تنها کشوری است که به طور جدی و قاطع مقابل رژیم صهیونیستی ایستاده و موضع خود در مقابل این رژیم را در طول سال ها حفظ کرده و ذره ای در آن تغییر به وجود نیاورده است همین مسئله باعث شده که ایران برای مردم فلسطین به عنوان یک مرکز ثقل باقی بماند.

* به اعتقاد شما کدام گروه فلسطینی دیدگاه نزدیک تری به انقلاب اسلامی ایران دارد؟

نزدیک ترین گروه های فلسطینی به انقلاب ایران گروه های اسلامی به ویژه جنبش جهاد اسلامی فلسطین است که به لحاظ فکری و سیاسی نزدیک ترین گروه به ایران به حساب می آید چرا که این جنبش اسلامی است، هدفش اسلام است، هدفش خیزش اسلامی و مقابله با دشمن صهیونیستی است که این اندیشه به دیدگاه امام خمینی(ره) نزدیکتر است.
جهاد اسلامی هم به پیروی از ایران غرب را عامل ایجاد تفرقه و توطئه در منطقه مهم و استراتژیک غرب آسیا می داند و معتقد است غرب با تمام قوا و امکانات درصدد هدف قرار دادن کشورهای اسلامی و امت اسلامی است و در این مسیر از رژیم صهیونیستی به عنوان یک ابزار و وسیله برای تحقق اهدافش استفاده می کند.
به اعتقاد ما همان گونه که کشورهای غربی علیه جهان اسلام همدست و متحد شده اند و به توطئه و دسیسه علیه امت اسلامی مشغول هستند دنیای اسلام هم باید متحد و یکپارچه شوند و در مقابل این توطئه ها مقاومت کنند.

* مسئله فلسطین از آرمان های اصلی انقلاب اسلامی و امام خمینی(ره) بوده است. کشورهای عربی، اسلامی تا چه حد در این مسیر قدم برداشته و ثابت قدم مانده اند؟

متأسفانه در سال های اخیر ما شاهد بودیم که مسئله فلسطین در نزد بسیاری از کشورهای عربی و اسلامی کمرنگ شده و مانند قبل در اولویت نیست این هم ناشی از دسیسه ها و اقدامات توطئه برانگیز کشورهای غربی است. به طور مثال الآن موضع ترامپ را نسبت به کشورهای اسلامی می توان مشاهده کرد که یمن، ایران، عراق و حتی مسلمانان داخل آمریکا را دشمن می داند و نسبت به مسلمانان اقدامات خصمانه ای را در پیش گرفته است. متأسفانه برخی از کشورهای عربی خواب هستند و نمی خواهند واقعیات منطقه را ببینند، نمی خواهند به این حقیقت واقف شوند که فلسطین مسئله اساسی است و به همین دلیل هم بود که امام راحل(ره) همیشه در بیانات گوهربار خویش بر مسئله فلسطین به عنوان اولویت جهان اسلام نگاه می کردند و از امت اسلامی می خواستند که نسبت به این مسئله هوشیار باشند و همه حول محور آن جمع شوند، همه از مسجد الاقصی که در قرآن هم نسبت به آن تاکید شده است محافظت کنند در حالی که رژیم صهیونیستی می خواهد با ایجاد اختلاف و تفرقه میان مسلمانان و ایجاد جنگ و اختلاف در منطقه توجه مسلمانان را از مسئله قدس شریف، از مسئله فلسطین منحرف کند تا خطری متوجه خودش نباشد.
رژیم صهیونیستی می کوشد یک دشمن جدید به جای خود در منطقه معرفی کند تا همه از این رژیم غافل شوند و توجه ها به یک دشمن فرض جلب شود و در نظر غرب و رژیم صهیونیستی چه کشوری مناسب تر از ایران دشمن فرضی شود که در مقابله با استکبار جهانی و دشمن صهیونیستی قاطع و محکم ایستاده است.
اما فلسطینی ها معتقدند که ایران بخش مهم و تاثیرگذار جهان اسلام است و نقطه عطف و نقطه اتکای جهان اسلام است و هیچگاه دشمن نیست، ایران مرکز ثقل جهان اسلام است از قدیم مرکز توجه جهان اسلام بوده، هست و خواهد بود و هیچ اقدامی این جایگاه والا و معتبر ایران در جهان اسلام را کمرنگ نخواهد کرد.
هرچند که در سال های اخیر به دلیل تبلیغات سوء رسانه های غربی و صهیونیستی سعی در تحریف واقعیات منطقه دارند و می خواهند ایران را دشمن قلمداد کنند، اما ملت های منطقه به این تبلیغات توجهی ندارند و می دانند تنها کشوری که می توانند به آن امیدوار باشند و به آن تکیه کنند جمهوری اسلامی ایران است. همان طور که امام خمینی(ره) فرمودند و مسئله فلسطین را اولویت جهان اسلام عنوان نمودند اکنون نیز نظام جمهوری اسلامی ایران توجه ویژه ای برای مردم فلسطین و آرمان فلسطین قائل است و هیچگاه از این موضع گیری عدول نخواهد کرد.
باید به این مسئله توجه داشت که تاکید امام خمینی(ره) به مسئله فلسطین و اینکه ایشان همیشه می فرمودند که فلسطین باید در رأس امور باشد و اولویت جهان اسلام قرار گیرد مسئله احساسی یا از روی تعصب نیست بلکه این مسئله اوج حکمت و درایت ایشان را نشان می دهد. امام راحل(ره) دشمن اصلی را رژیم صهیونیستی می دانستند و ما نیز باید به عنوان امت اسلامی با یکدیگر متحد و هماهنگ باشیم و در برابر توطئه های غرب و دشمن صهیونیستی ایستادگی کنیم.
فلسطین یک موضوع مهم و حساس جهان اسلام است که باید از زوایای مختلف اخلاقی، انسانی، حقوق بشری به آن توجه شود. دشمن صهیونیستی درصدد پاکسازی نژادی ملت فلسطین و جایگزین کردن قوم یهود به جای فلسطینی ها است و ما باید جلوی این جنایت را بگیریم. دفاع از ملت فلسطین دفاع از حق است دفاع از انسانیت و دفاع از اسلام و مسلمین است.

* با توجه به ظهور پدیده تکفیری ها در منطقه، شکاف در دنیای اسلام و فراموشی مسئله فلسطین، انقلاب اسلامی ایران چه پیامی برای شرایط موجود دارد؟

متاسفانه ظهور پدیده زشت و منحوس تکفیری ها در منطقه به علت برخی از اختلافات داخلی میان مسلمانان بوده که باعث شده گروه های افراطی از اختلافات دول اسلامی سوءاستفاده کنند و با حمایت غربی ها قد علم کنند. این تکفیری ها توسط سازمان های جاسوسی غرب شناسایی شده، آموزش داده شده و برای ایجاد جنگ و نزاع میان ملت های مسلمان به منطقه اعزام می شوند در حالی که امت اسلامی با وحدت و یکپارچگی خود می تواند از ظهور و گسترش پدیده تروریسم و افراط گرایی جلوگیری کند. اینها اگر مسلمان هستند (تکفیری ها) چرا باید علیه هم بجنگند؟ اگر واقعا می خواهند بجنگند چرا علیه مسلمانان می جنگند چرا علیه شیعیان می جنگند چرا علیه دشمن صهیونیستی که هر روزه جنایت می کند و فلسطینی ها را به خاک و خون می کشد نمی جنگند؟!
چرا دولت های مسلمان منطقه تمام امکانات خود را علیه دشمنان بسیج نمی کنند؟ متأسفانه هنوز در مراکز قدرت در جهان اسلام کارهای علمی و فرهنگی درستی انجام نمی شود. هنوز جهت گیری ها به وحدت نرسیده است هنوز کار فکری مشترکی برای وحدت مسلمانان انجام نشده است. اگر کشورهای اسلامی با یکدیگر متحد می شدند و اختلافات خود را حل و فصل می کردند پدیده ای به نام «داعش» امکان ظهور یافتن پیدا نمی کرد. اما متأسفانه اختلافاتی که در جهان اسلام وجود دارد باعث شکل گیری تکفیری ها شده است.
یا مثلا چرا با جهاد اسلامی مخالفند؟ چرا با جهاد اسلامی می جنگند؟ چرا با رژیم صهیونیستی نمی جنگند؟ چرا با غرب که این همه علیه امت اسلامی توطئه می کند نمی جنگند؟! اگر نوک پیکان تمامی این حملات متوجه غرب و رژیم صهیونیستی باشد هیچ توطئه ای علیه جهان اسلام شکل نمی گیرد و پدیده های افراطی همچون تکفیری ها به وجود نمی آیند.

* مردم فلسطین تا چه اندازه با اندیشه های امام خمینی(ره) آشنایی دارند؟

تمام مردم فلسطین اعم از مردم عادی گرفته تا نخبگان و اندیشمندان، همه و همه با اندیشه های امام خمینی(ره) آشنا هستند و معتقدند که اندیشه ها و دیدگاه ایشان باعث خیزش گسترده ملت های مسلمان در منطقه شده است رسانه های غربی و صهیونیستی تلاش زیادی دارند که تاثیر انقلاب اسلامی ایران بر مردم منطقه را کمرنگ جلوه دهند و با تبلیغات سوء این انقلاب را به حاشیه بکشند. اما مردم هوشیار و فهیم منطقه گرفتار این تبلیغات نمی شوند و واقعیات منطقه را به خوبی درک می کنند، مردم می دانند که انقلاب اسلامی ایران و بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران با شهامت و شجاعت جلوی توطئه ها و دسیسه های غرب ایستادگی کرد و انقلاب مردمی ایران را به ثمر رساند.

* اگر صحبت دیگری دارید برای خوانندگان کیهان بفرمایید.

من در اینجا لازم می دانم خاطره ای از تاثیر انقلاب اسلامی در مردم فلسطین بازگو کنم و آن هم مربوط به دوره ای بود که من در سال 1986 در زندان رژیم صهیونیستی به سر می بردم و در سلول اکثر هم بندی های من از جنبش فتح بودند، یک روز یک بیانیه سیاسی از طرف فتح آوردند که خوانده شود وقتی نماینده جنبش فتح در زندان بیانیه را که به نفع عراق بود خواند انتهای قرائت بیانیه گفت: من طرفدار ایران هستم نه عراق و مجبور بودم این بیانیه را بخوانم...!»
این خاطره نشان می دهد که انقلاب اسلامی ایران همه را مرید و مشتاق خود ساخته است. انقلاب ایران برای فلسطینی ها یک الگو بود و به آنها امیدواری می داد و همه معتقد بودند که در شرایط سخت تنها کشوری که همواره حامی و مدافع آنان است ایران است نه کشور دیگر. به طور مثال فلسطینی ها سعودی ها را می شناسند و انتظاری از این کشورندارند چرا که می دانند انحراف و کجروی در این خاندان از قدیم بوده الان هم هست اما برای ایران در منطقه جایگاه خاصی قائل هستند و با تمام تبلیغاتی که علیه ایران صورت می گیرد مقابله می کنند.

* از وقتی که در اختیار ما گذاشتید تشکر می کنیم و برای شما آرزوی موفقیت داریم.

من نیز از رسانه خوب شما تشکر می کنم و برای شما آرزوی خیر و برکت دارم و امیدوارم سال جدید سالی خیر و پربرکت برای امت  اسلامی باشد.

نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :