Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 202172
تاریخ انتشار : 23 بهمن 1395 13:15
تعداد بازدید : 300

حکام عرب باید از عظمت ایرانی بیاموزند

عبدالباری عطوان: دونالد ترامپ تهدیدها و هشدارهای ایران را باید جدی بگیرد و حکام عرب باید از عظمت ایرانی بیاموزند.
به گزارش اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری ایرنا؛ عبدالباری عطوان سردبیر روزنامه رای الیوم و تحلیلگر برجسته عرب درخصوص تهدیدها و هشدارهای رئیس جمهوری ایران در سی و هشتمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی عیله آمریکا گفت: دونالد ترامپ تهدیدها و هشدارهای ایران را باید جدی بگیرد و حکام عرب باید از عظمت ایرانی بیاموزند.

  عطوان در سرمقاله امروز (شنبه) این روزنامه نوشت: ایرانی ها مردمی هستند که علی رغم اختلاف های داخلی با هم متحد هستند و در مواضع خود اهل شوخی نبوده و ملتی هستند که به ملی گرایی بی حد و مرز مشهورند، به همین دلیل زمانی که 'حسن روحانی' رئیس جمهوری ایران اعلام می کند که ملت ایران واشنگتن را به خاطر زبان تهدیدی که علیه کشورشان بکار گرفته پشیمان خواهند کرد، (آنها را) باید بسیار جدی گرفت.
وی افزود: سخنان روحانی در بین میلیون ها نفر راهپیمایی کننده در سی و هشتمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی، این پیام را برای دولت جدید آمریکا دارد که ملت ایران هرگز تهدید را نخواهد پذیرفت و باید با احترام با ملت ایران برخورد کرد.
سردبیر روزنامه رای الیوم ادامه داد که روابط ایران و آمریکا پس از ورود دونالد ترامپ به کاخ سفید دچار بحران شده و رئیس جمهور آمریکا قصد دارد تا توافق هسته ای میان غرب و ایران را ملغی کند و ادعا کرده که تهران با آتش بازی می کند و تهدیدی برای ثبات در منطقه است و تحریم های جدیدی را علیه 25 فرد و شرکت ایرانی وضع کرده و ایران را جز هفت کشور دستور ضد مهاجرتی خود به آمریکا قرار داده که همه اینها یک تهدید بزرگ بوده و طرح هایی برای خوش خدمتی و حفظ منافع رژیم صهیونیستی است که آمریکا همیشه آن را بر مصالح خود ترجیح می دهد.
عطوان می نویسد، اما هیچ کس به اندازه دونالد ترامپ امنیت جهانی را تهدید نمی کند؛ این ترامپ است که ایران و چین را تهدید کرده و بدترین نژاد پرستی ها را علیه مسلمان و ضد مردم آمریکا در جنوب این کشور و خارج از آن و همه زنان و مردان آمریکایی آفریقایی تبار روا داشته است.
عطوان معتقد است: تهدید های ترامپ ملت ایران را بیشتر متحد کرده و آنها پشت نظام جمهوری اسلامی ایستاده اند و اعلام کرده اند، زمانی که نظام و وحدت ارضی ایران و مصالح ملی تهدید شود، لحظه ای از مقاومت دست بر نمی دارند.
وی با بیان اینکه رهبری عالی انقلاب اسلامی ایران (حضرت آیت الله خامنه ای) در واکنش به تهدیدهای ترامپ نیز گفت است که ایران هیچگاه لغو توافق هسته ای را نخواهد پذیرفت و در صورت این اقدام غنی سازی اورانیوم را در حد زیاد در پیش خواهد گرفت، افزود: ایران می تواند که این تهدیدها را عملی کند، چرا که صاحب دانشمندان و هزاران دستگاه سانتریفیوژ برای عملی کردن آن است و زمانی که تهدید می شود، توان واکنش نشان دادن به آن را داراست و در عمل نیز با آزمایش موشک های بالستیک دور بعد در مقابل تهدیدهای آمریکا، این مسئله را نشان داد.
عطوان می نویسد: امیدوارم که حکام عرب که تریلیون ها دلار از درآمدهای نفتی را صرف امور بیهوده می کنند از عظمت ایران یاد بگیرند و به جای دشمنی و اختلافات فرقه ای، بر توسعه، عدالت اجتماعی، تاسیس موسسات مستقل و ساخت پایگاه های نظامی و علمی مستقل و پیشرفته تمرکز کنند؛ متاسفانه فکر نمی کنم که بسیاری از حکام کنونی عرب شایستگی تحقق این اهداف را داشته باشند.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :