Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 202227
تاریخ انتشار : 24 بهمن 1395 10:20
تعداد بازدید : 236

خودکفایی ایران در انجام جراحی های فک و صورت

بیمارستان شریعتی جزو فلوشیپ سنتر موسسه بین المللی AO محسوب می شود که معتبرترین مرکز آموزشی بین المللی جراحی های استخوان است.
به گزارش اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری باشگاه خبرنگاران جوان؛ محمد بیات رییس انجمن جراحان فک و صورت  در خصوص قدمت رشته جراحی دهان، فک و صورت بیان کرد: آموزش این رشته از سال 54 به طور رسمی در ایران شروع شده است بنابراین ما از حدود 5 سال پیش این رشته را در ایران داریم که اولین بار توسط شخصی به نام حسین مهدوی در بیمارستان سینا ( تقریبا دهه 40) این رشته راه اندازی شده است که در واقع دوره رز یدنتی بوده است.

وی اظهار داشت: اکنون 11 مرکز آموزشی در 11 دانشگاه کشور، این رشته را ارائه می کنند که حدود صد نفر در این مراکز مشغول به تحصیل هستند، همچنین مدت این دوره آموزشی پنج ساله است که بعد از دوره دکترای دندانپزشکی شروع می شود.

رییس انجمن جراحان فک و صورت با بیان اینکه در دانشگاه تهران علاوه بر این رشته تخصصی چهار فلوشیپ 18 ماهه نیز پس از دوره تخصصی وجود دارد، عنوان کرد: این فلوشیپ ها شامل تروما، اطفال، آنکولوژی و ترمیمی هستند که این دانشگاه بزرگترین دپارتمان کشور با بیش از 30 نفر دانشجوی تخصصی محسوب می شود.

بیات تاکید کرد: در دانشگاه های تهران علاوه بر دانشجویان داخلی دانشجویان خارجی نیز مشغول به تحصیل هستند که این دانشجویان از کشورهای مانند اتیوپی، پاکستان و لبنان در ایران حضور دارند و اکنون دو دانشجوی خارجی در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند البته به صورت دوره های کوتاه مدت از کشورهایی مانند بلژیک و آرمان نیز دانشجویان خارجی داشته ایم.

وی افزود: دانشگاه تهران فلوشیپ سنتر موسسه بین المللی AO محسوب می شود که معتبرترین مرکز آموزشی بین المللی جراحی های استخوان است که مرکز اصلی آن در سوئیس واقع است که ایران در غرب آسیا و شمال افریقا و فقط در تهران ( بیمارستان شریعتی) این مرکز را دارد.

رئیس انجمن جراحان فک و صورت اظهار داشت: ما از نظر دانش و مهارت جراحی فک و صورت کمبودی نداریم و تقریبا هیچ جراحی ای وجود ندارد که در مرکز ما انجام نشود بنابراین همه نیازهای مردم به جراحی های فک و صورت در داخل کشور پاسخ داده می شود.

بیات عنوان کرد: عمده ترین بیماران مراجعه کننده برای جراحی فک و صورت مصدومان تصادفی و تروما هستند همچنین شکستگی های ناحیه فک و صورت، ضایعات پاتولوژیک و سرطان ها و جراحی های باز سازی، ناهنجاری های رشدی، تکاملی یا جراحی ها ار توگناتیک، جراحی های ناهنجاری مادر زادی، جراحی های زیبایی صورت و مفصل گیجگاهی_فکی و اختلالات خواب که مربوط به مسائل استرسی هستند از عمده ترین دلایل مراجعه به جراحان فک و صورت است.

وی یادآور شد: سالانه بیش از 500 عمل جراحی تروما در دپارتمان دانشگاه تهران انجام می شود همچنین بخش مهمی از هزینه این جراحی ها را بیمه پوشش می دهد ولی برخی از جراحی ها مانند ایمپلنت ها و ناهنجاری های رشدی – تکاملی هنوز تحت پوشش بیمه قرار نگرفته اند.
عکس آرشیوی


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :