Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 203352
تاریخ انتشار : 5 اسفند 1395 9:52
تعداد بازدید : 261

تولید سوپرجاذب ها برای بهبود اصلاح خاک کشاورزی

پژوهشگران دانشگاه آزاد واحد شیراز نانو کامپوزیت های سوپر جاذبی را با قابلیت کاربرد در بخش کشاورزی عرضه کردند.
پژوهشگران دانشگاه آزاد واحد شیراز نانو کامپوزیت های سوپر جاذبی را با قابلیت کاربرد در بخش کشاورزی عرضه کردند که قادر به نگهداری مواد معدنی در خاک های شنی است.

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری ایسنا؛ در حال حاضر بحران آب و کمبود منابع آبی یک معضل عمده جهانی است و با افزایش جمعیت جهانی، افزایش تقاضا برای غذا و احتمال کمبود منابع آب و زمین به منظور تامین نیازهای انسانی به خصوص در زمینه کشاورزی، دنیا با محدودیت های زیادی مواجه خواهد شد.

از طرف دیگر شور شدن خاک یک معضل در حال رشد است که این امر در برداشت محصولات در سراسر دنیا تاثیرگذار است.

در این راستا محققان دانشگاه آزاد واحد شیراز نانوکامپوزیت سوپر جاذب را عرضه کردند.

این محصول میزان جذب در محلول های نمکی را افزایش می دهد؛ ضمن آنکه سرعت جذب را نیز به میران قابل توجهی افزایش خوهد داد. سوپرجاذب های تولید شده علاوه بر دوام و پایداری بالا زیست تخریب پذیر بوده و کاملا غیر سمی، بی بو و بی رنگ هستند.

سوپرجاذب تولیدشده در بخش کشاورزی کاربرد دارد. این ماده آلودگی برای محیط زیست و خاک به همراه نداشته و ایمنی این محصول از سوی موسسات تحقیقاتی معتبر تایید شده است.

هیدروژل ساخته شده حاوی پلیمرهای طبیعی است که وقتی در حلال خود قرار می گیرند، حلال خود را جذب کرده و متورم می شوند؛ ولی در محلول حل نخواهند شد.

این ژل برای اصلاح خاک در صنعت باغبانی به منظور بهبود خواص فیزیکی خاک و افزایش ظرفیت نگهداری آب توسط این هیدروژل ها و حفظ مواد مغذی در خاک های شنی مورد استفاده قرار می گیرد.

این طرح از سوی مهندس زهرا جاذبی به راهنمایی دکتر محمودرضا حجتی در دانشگاه آزاد واحد شیراز اجرایی شده است.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :