Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 203353
تاریخ انتشار : 5 اسفند 1395 10:6
تعداد بازدید : 324

استخراج DNA با کیت های نانومغناطیسی محققان ایرانی

محققان کشور با استفاده از نانوذرات مغناطیسی آهن، کیت هایی را عرضه کردند...
محققان کشور با استفاده از نانوذرات مغناطیسی آهن، کیت هایی را عرضه کردند که بدون نیاز به سانتریفیوژ قادر به استخراج mRNA و بازیابی DNA است.

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری ایسنا؛ حسن رهنما، مجری طرح با بیان اینکه این مطالعات با عنوان «ساخت و استفاده از نانوذرات مغناطیسی آهن برای جداسازی و تخلیص مولکول های زیستی (اسیدهای نوکلئیک) به منظور ساخت کیت استخراج mRNA و بازیابی DNA از ژل آگارز» اجرایی شده است، گفت: این طرح با حمایت صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران به پایان  رسیده است.

وی با اشاره به جزئیات این پروژه، اظهار کرد: در این پروژه استفاده از نانوذرات مغناطیس آهن برای ساخت مجموعه ای از کیت ها مد نظر قرار گرفت تا در آزمایشگاه هایی همچون بیوتکنولوژی و پزشکی کاربرد داشته باشد.

رهنما با بیان اینکه استخراج مولکول هایی چون DNA، RNA و پروتئین توسط این کیت ها انجام می شود، یادآور شد: استخراج این مولکول ها از منابعی همچون بافت گیاهی، بافت انسان و خاک اجرایی شد.

مجری طرح در عین حال افزود: کیت هایی برای این منظور در بازار وجود دارد؛ اما این نوع کیت با توجه به سیستم آن و استفاده از نانوذرات متفاوت بوده و دارای برتری های فنی مانند عدم نیاز به سانتریفیوژ است.

به گفته وی، در راستای انجام این پروژه 5 اختراع نیز ثبت شده است.


عکس آرشیوی


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :