Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 203449
تاریخ انتشار : 7 اسفند 1395 10:8
تعداد بازدید : 810

خوابگاه دخترانه دانشگاه امیرکبیر به بهره برداری رسید

خوابگاه دانشجویی دخترانه دانشگاه صنعتی امیرکبیر، همزمان با روز مهندسی به بهره برداری رسید.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری فارس؛ همزمان با روز مهندسی، مراسم افتتاح خوابگاه دانشجویی دخترانه دانشگاه صنعتی امیرکبیر با حضور مجتبی صدیقی معاون وزیر علوم، سیداحمد معتمدی رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر، محمدرضا حافظی رئیس جامعه خیرین مدرسه ساز کشور، کاظم قلم چی واقف و متولی بنیاد علمی آموزشی قلم چی (وقف عام)، جمعی از
استادان و چهره های برجسته دانشگاهی از جمله پروفسور منصور نیکخواه بهرامی چهره ماندگار مهندسی مکانیک کشور، ایرج حسابی فرزند پروفسور حسابی، معلمان و مشاوران آموزشی و تنی چند از روسای مجمع خیرین استان ها، گوهر خیراندیش هنرمند سینمای ایران و جمعی از دانشجویان دانشگاه، برگزار شد.

ساختمان این خوابگاه (واقع در خیابان رشت مقابل در شمالی دانشگاه صنعتی امیرکبیر) طی توافق نامه ای بین دانشگاه صنعتی امیرکبیر و بنیاد علمی
آموزشی قلم چی (وقف عام)، در 5 طبقه شامل 14 واحد، به مساحت حدود 1000 مترمربع زیربنا در زمینی به مساحت حدود 350 مترمربع، با ظرفیت
اسکان 150 دانشجو، برای دانشگاه امیرکبیر خریداری، تجهیز و به نام خوابگاه بنیاد قلم چی (دانشجویان دختر دانشگاه صنعتی امیرکبیر) نامیده شد.

سیداحمد معتمدی، رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر در این مراسم در سخنانی گفت: خوابگاه فقط جنبه رفاهی ندارد و در جایگاه منزل دوم دانشجو قرار دارد که اگر مناسب باشد دانشجو با آسودگی خاطر بالاتری می تواند درس بخواند و قطعا در نحوه درس خواندن و موفقیت دانشجو بسیار موثر
خواهد بود.

وی تصریح کرد: علاوه بر این، دانشجویانی که از شهرستان ها به تهران می آیند و اغلب شان در سنین پایین هستند، در بدو ورود تاکیدمان این است که حتما به آنها خوابگاه تعلق بگیرد چون با عنایت به بحث های فرهنگی و اجتماعی مختلف، نمی توانیم به این مهم خصوصا برای بانوان بی توجه باشیم؛ بنابراین خوابگاه مناسب برای دانشگاه بسیار ارزشمند است.

رئیس دانشگاه امیرکبیر با اشاره به اینکه این دانشگاه قدیمی ترین دانشگاه مهندسی کشور است و تقریبا همه رشته های مهندسی در این دانشگاه ارائه و تدریس می شود گفت: وجود خوابگاه مناسب برای موفقیت دانشجویان در همه رشته ها به خصوص دانشجویان رشته های مهندسی و فناوری بسیار مهم و موثر است.
وی افزود: باتوجه به اینکه دانشگاه صنعتی امیرکبیر در وسط شهر تهران واقع شده است، بنابراین با محدودیت های فضای فیزیکی مواجه است و همین امر موجب شده تا در بخش خوابگاهی نیز با مشکلات زیادی مواجه باشد.

معتمدی خاطرنشان کرد: با وجود همه مشکلات موجود اما طی دو سال گذشته توانستیم ظرفیت خوابگاه های این دانشگاه را تا 13درصد افزایش دهیم.

وی افزود: بودجه های دولتی پاسخگوی نیاز دانشگاه ها برای امر بازسازی و ساخت خوابگاه های دانشجویی نیست و در این عرصه، نیازمند کمک بخش غیر دولتی و خیرین هستیم.

معتمدی گفت: قدمی که برداشته شده بسیار مثبت است و نشان می دهد که خیرین می توانند به خوبی وارد این حوزه شوند و به عقیده بنده، ارزش این کار از ساخت مدرسه و مسجد توسط خیرین کمتر نیست.

رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به برنامه راهبردی این دانشگاه اظهار داشت: برنامه داریم به عنوان 100 دانشگاه برتر جهان شناخته شویم، اما برای این موضوع باید در تمامی زمینه ها از جمله مباحث خوابگاهی نیز رشد مطلوب را داشته باشیم.

معتمدی تاکید کرد: نمی توان انتظار داشت که یک دانشگاه به عنوان دانشگاه برتر باشد، اما در زمینه خوابگاهی با دیگر دانشگاه های جهان فاصله زیادی
داشته باشد.

معتمدی عنوان کرد: دانشگاه امیرکبیر در ارزیابی های ملی رتبه نخست را به خود اختصاص داده است و در دیگر ارزیابی ها نیز در رتبه های اول تا سوم میان دانشگاه های کشور قرار دارد.

وی با مهم شمردن حمایت های خیرین در توسعه زیرساخت های آموزشی، از بنیاد قلم چی و تلاش های صورت گرفته برای دانشگاه امیرکبیر و آموزش کشور قدردانی کرد.

در ادامه مجتبی صدیقی معاون وزیر علوم در سخنانی با مبارک دانستن این اقدام و قدردانی از فعالیت های شایسته خیرین در حوزه آموزش کشور گفت: عرصه آموزش عالی کشور باوجود دیرکرد در این عرصه در طی ساهای اخیر با ساماندهی صورت گرفته توانسته از خدمات جامعه خیرین به خوبی بهره مند شود.

وی افزود: امروز بسیاری از دانشگاه های جهان بخش عمده ای از هزینه هایشان را با حمایت خیرین در حوزه آموزش عالی دنبال می کنند و پیش میبرند.

وی گفت: امروز در عرصه ملی، 255هزار ظرفیت خوابگاه مجردی در کشور داریم که 220 هزار خوابگاه ملکی و اجاره ای دانشگاه هاست و 25 تا 30 هزار خوابگاه نیز خودگردان و متعلق به بخش خصوصی است که مجوز گرفته و مشغول به کار هستند. در دهه اخیر با عقب ماندگی در خصوص ساخت خوابگاه ها مواجه شدیم و بسیاری از خوابگاه ها در تهران بزرگ با فرسودگی رو به رو هستند و نیاز به
تعمیر و تجهیز دارند بنابراین در برنامه ششم توسعه باید 75 هزار ظرفیت خوابگاهی به مجموعه خوابگاه های کشور اضافه کنیم که به کمک دولت، بخش خصوصی و حمایت خیرین نیاز جدی وجود دارد.

رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم ضمن قدردانی از خیرین، خاطرنشان کرد: دانشجویان شهرستانی ما حق دارند که در تهران درس بخوانند و این اقدام صورت گرفته (بهره برداری از خوابگاه دانشجویی) برای دانشگاه امیرکبیر، امکانات لازم را در این بخش برای ادامه تحصیل دانشجویان شهرهای ایران در تهران و در این دانشگاه به خوبی فراهم کرده است.

محمدرضا حافظی رئیس جامعه خیرین مدرسه ساز کشور نیز در سخنانی گفت: امروز شاهدیم که خوابگاه دانشگاه امیرکبیر به همت بنیاد قلم چی (وقف عام) مورد بهره برداری قرار گرفته است و دخترانی که آینده سازان و مدیران آتی کشور هستند در این خوابگاه ها با آرامش خاطر به کسب دانش مشغول میشوند و آثار موفقیت های علمی آنان انشالله برای کشور آشکار و افتخار آفرین خواهد شد.

در پایان این مراسم به طور رسمی ساختمان خوابگاه دانشجویی دخترانه دانشگاه صنعتی امیرکبیر باحضور مسئولان، توسط دو دانشجوی دختر افتتاح شد و پس از آن به بهره برداری رسید.

نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :