Index
89867رکورد در مدت زمان 3.588ثانیه
عبارت مورد جستجو :
ایران اولین کشور جهان در تولید هواناوهای موشک انداز است. هواناو شناوری دو منظوره (آبی ـ خاکی) است که به روش هوابرد و با استقرار روی بالشتکی از هوای فشرده به آسانی و با نیروی رانش نسبتاً کمی روی سطوح آبی و خاکی حرکت می کند. هواناو یونس به موشک های سطح به سطح برد بلند نیز مجهز است.
سومین نسل ربات انسان نمای سورنا در تاریخ 25/8/1394 رونمایی شد. این ربات با همکاری بیش از 70 متخصص، به عنوان کلکسیونی از فناوری های پیشرفته فرارشته ای، قدرت علمی و توان رباتیکی کشور را نشان داد. افزایش قابلیت بینایی، شنوایی فارسی و تصمیم گیری هوشمند، ایجاد نرم افزار اختصاصی برای کنترل وضعیت ربات و... از ویژگی های جدید این نسل سورناست.
سامانۀ راهبری پیشرفته جراحی نویگیشن در تاریخ 11/3/1393 رونمایی شد. این سامانۀ امکان انجام عمل جراحی پیچیدۀ مغز و اعصاب، گوش، حلق، بینی و ستون فقرات را با کمترین خطا برای جراح فراهم کرده و به عنوان یک سیستم مکان یاب در حین فرآیند جراحی یاری دهندۀ جراح برای یافتن مکان های دقیق با دقت میلیمتری است.
باند دوم جادۀ هندیجان به ماهشهر با طول 28 کیلومتر در تاریخ 13/6/1397 افتتاح شد. این جادۀ 2 طرفه و 4 خطه، جزو نوار ساحلی جنوب کشور بوده و یکی از پرترددترین جاده های استان است که با هدف کاهش بار ترافیکی، توسعه زیربنا های کشور، افزایش سرعت حمل و نقل، افزایش ایمنی جاده های استان و افزایش سرعت ترانزیت کالا احداث شده است.
برای اولین بار در تاریخ صنعت کشتیرانی ایران (1398) و پس از ایجاد ظرفیت های لازم، تعمیر ابرنفتکش ایرانی 320 هزار تنی DORE با طول 333 متر به یاردهای تعمیراتی داخلی (مجتمع کشتی سازی بندرعباس ـ ایزوایکو) واگذار شد. تا پیش از این به علت محدودیت های فنی و تکنولوژی، تعمیر کشتی هایی با این ابعاد توسط یاردهای تعمیراتی خارجی انجام می گرفت.
شرکت پتروشیمی پردیس عسلویه، بزرگترین مجتمع تولید کنندۀ آمونیاک و اورۀ خاورمیانه است. حجم بالای تولیدات، فناوری برتر، خطوط حمل و نقل دریایی، برخورداری از تأسیسات ذخیره سازی، اسکله بارگیری اختصاصی و... از ویژگی های این مجتمع است. فاز اول، دوم و سوم این مجتمع به ترتیب در سال های 1386، 1389 و 1397 افتتاح شدند.
پژوهشکدۀ بیوتکنولوژی کشاورزی منطقۀ شمال غرب و غرب کشور در سال 1383 در تبریز، منطقۀ مرکز کشور در سال 1383 در اصفهان، منطقۀ شمال کشور در سال 1385 در رشت و پژوهشکدۀ بیوتکنولوژی کشاورزی منطقۀ شرق و شمال شرق کشور در سال 1390 در مشهد مقدس راه اندازی شدند.
سد مخزنی کرم آباد پلدشت در تاریخ 31/2/1398 افتتاح شد. بدنۀ این سد از نوع خاکی با هستۀ رسی بوده و طول تاج آن 2 هزار و 400 متر با حجم تنظیمی 57.3 میلیون مترمکعب آب است. این سد نیاز آبی 19 هزار و 250 هکتار از اراضی بایر 2 شهرستان پلدشت و شوط را رفع کرده و 250 هزار تُن به تولید انواع محصولات کشاورزی کشور اضافه می کند.
داروی گلاتیرامراستات با نام تجاری کوپامر در سال 1391 رونمایی شد. این دارو برای مداوای ام. اس اولیه مؤثر بوده و سیستم ایمنی را از تهاجم به سیستم عصبی خودی به سوی مبارزه علیه بیماری سوق می دهد. کوپامر به صورت نوعی مولکول نوترکیب تولید شده و به شکل سرنگ برای تزریق زیر پوستی عرضه می شود.
نیروگاه شهید سلیمی نکا در سالهای 1365 تا 1367 سه بار مورد حملات هوایی قرار گرفت و 25 شهید، 93 مجروح و خسارات فراوانی بر جای گذاشت. تجهیزات تخریب شده به زودی توسط کارکنان نیروگاه و پیمانکاران داخلی بازسازی و واحدها به مدار تولید بازگشتند. نیروگاه نکا در میادین جنگ تحمیلی نیز 8 شهید و 61 جانباز تقدیم انقلاب کرد.
  • تعداد رکوردها : 89867