Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 203473
تاریخ انتشار : 7 اسفند 1395 12:5
تعداد بازدید : 319

سرداران قبایل در آموزشگاه های سپاه 1 / حسین دلیریان

"سپاه تاکنون، ۳۲ گلخانه در زابل، ۱۴۰ گلخانه در شهر زاهدان و ۲۰ گلخانه در شهر سراوان با هزینه خودش، احداث کرده و به طور رایگان در اختیار قبایل و طوایف محروم قرار داده است."
 نام استان سیستان و بلوچستان، انگار با محرومیت عجین شده است، محرومیتی که شمار محرومانش نه 1000 خانوار و 2000 خانوارد باشد، محرومیتی با هزاران خانواده محروم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری تسنیم؛ سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که وظیفه ذاتی اش دفاع و حراست از انقلاب اسلامی در همه ی حوزه هاست، از سال ها پیش گام در عرصه ای نهاده که تاکنون دولت ها، وزرا و سازمان های زیادی پای در آن عرصه گذاشته بودند اما اکثر این نهادها در تحقق هدف بزرگی که نشانه رفته بودند، یا ناکام بوده و یا کار زیادی نتوانستند از پیش ببردند.

 برای اینکه بداند، سپاه در این عرصه چه کاری از پیش برده و چه اقداماتی انجام داده است، تصمیم گرفت که به استان سفر کرده و به طور میدانی ببیند که سپاه در این استان چه کرده است.

بهانه هم، ماجرای افتتاح چند پروژه عمرانی در استان سیستان و بلوچستان شد. فرصت را مغتنم شمرده و با نزسا هماهنگ کردیم تا گروهی را به استان برای پوشش مراسم افتتاحیه پروژه ها و همچنین دیدن آنچه که سپاه در این استان انجام داده است، اعزام شویم.

با موافقت نیروی زمینی سپاه و قرارگاه منطقه ای نزسا در استان سیستان و بلوچستان یعنی قرارگاه قدس، راهی استان شدیم و برنامه اول مان را حضور در مراسم افتتاحیه پروژه های عمرانی سپاه قرار دادیم.

در این مراسم اعلام شد که سپاه 823 پروژه عمرانی و اشتغالزایی را در مناطق محروم سیستان و بلوچستان افتتاح کرده است که تمام این پروژه ها، در حوزه های عمرانی، آبادانی و اشتغالزایی بوده است.

شنیدنش برای مان کافی نبود، تصمیم گرفتیم که سر پروژه ها برویم تا از نزدیک آنچه که سپاه انجام داده را ببینید، شرایط هم مهیا بود. خودمان پیشنهاد دادیم که به محروم ترین مناطق برویم، سپاه هم موافقت کرد.

** سپاه و محرومیت زدایی

در گام اول، راهی یک واحد آموزشی تحقیقاتی شدیم؛ جالب است بدانید که سپاه برای اینکه بتواند محرومیت زدایی را به طور ریشه ای حل کند، مجتمع های آموزشی و تحقیقاتی بسیاری را با هزینه خودش در مناطق محروم، احداث کرده است و بسیاری از مردم محروم را با هزینه های بسیار زیادی به آموزشگاه هایش منتقل کرده و در آنجا "آموزش رایگان" به آنها می دهد.

یکی از این آموزشگاه ها، مجموعه تحقیقاتی و آموزشی شهید کاوه است که در حاشیه شهر زاهدان واقع شده است. بدون اعلام قبلی از بچه های سپاه خواستیم که از آن بازدید کرده و گزارشی تهیه کنیم.

 

 

باورش قدری سخت بود اما در نقطه ای میان کوه های اطراف شهر زاهدان، سپاه مجتمعی بزرگ ساخته است که در آن مردم محروم منطقه را به طور رایگان آموزش می دهد، آن هم نه آموزش تخصصی ای که با فرهنگ و کار مردم منطقه سنخیت نداشته باشد، بلکه آموزش هایی کاملا هماهنگ با آنچه که مردم منطقه به آن علاقه داشته و یا محیط منطقه اجازه انجامش را می دهد.

وارد مجتمع که شدیم، اولین چیزی که به چشم مان خورد، گلخانه ای بزرگ بود. یکی از مسئولان قرارگاه قدس نیروی زمینی سپاه که همراه مان بود، مدیر گلخانه را صدا کرد تا با ما همراه شود.

وارد گلخانه شدیم اما نمی دانستیم که کار سپاه اینجا چیست و چه می کند. در داخل گلخانه با انبوهی از محصولات گلخانه ای مواجه شدیم که همگی داخل همان گلخانه رشد یافته بودند. از گوجه، خیار، خیار دیابتی، سیر بگیرید تا لوبیا و . . .   . سپاه بوته ها و گیاهانی که از آنها این محصولات کشاورزی به عمل می آید را در این گلخانه به عنوان نمونه، پرورش می داد.

 

 

کار این گلخانه نسبتا بزرگ این بود که قرارگاه قدس سپاه سران عشایر، قبایل و طوایف مناطق محروم در استان سیستان و بلوچستان را با هزینه های خودش به این آموزشگاه منتقل کرده و با آموزش عملی، نحوه صحیح و علمی پرورش انواع محصولات را به آنها می آموخت.

** سرداران قبایل در آموزشگاه

سران قبال و طوایف هم که در استان سیستان و بلوچستان به "سردار" مشهور هستند، پس از دریافت این آموزش ها، راهی مناطق محرومی می شوند که در آن زندگی کرده و با این آموزش ها و با کمک سپاه، گلخانه هایی را ایجاد و با اشتغالزایی برای جوانان قبلیه خود، گلخانه هایی را راه اندازی کرده اند.

جالب است بدانید که تاکنون، سپاه پاسداران 32 گلخانه در زابل، 140 گلخانه در شهر زاهدان و 20 گلخانه در شهر سراوان با هزینه خودش، احداث کرده و به طور رایگان در اختیار قبایل و طوایف مختلف و محروم قرار داده تا تولید در این مناطق محروم، جریان پیدا کند و جوانان نیز مشغول به کار شوند.

** احداث 192 گلخانه و اهدای آن به محرومین

از آنجایی که معضل آب در استان سیستان و بلوچستان همچون بسیاری از مناطق کشور، وجود دارد، لذا تولید محوصلات کشاورزی آب زیادی نیاز دارد اما تولید محصولات به روش گلخانه ای و صرف آب و انرژی بسیار کمتر، در این استان امکانپذیر است از این رو، سپاه در این حوزه ورود کرده و با صرف ده ها میلیون تومان هزینه، تاکنون جمعا 192 گلخانه در سطح استان سیستان و بلوچستان احداث و پس از اینکه سران قبایل و طوایف آموزش های لازم را گذراندند، همه ی این گلخانه ها را به طور رایگان در اختیار آنها قرار داده است.

 

 

البته غیر از احداث گلخانه، نیروی زمینی سپاه به دلیل به صرفه بودن تولید محصولات گلخانه ای برای مردم منطقه، سعی کرده که گلخانه های موجود مردم را نیز سر پا نگه دارد و بر همین اساس، تاکنون بیش از 60 گلخانه به طور رایگان توسط قرارگاه قدس سپاه، در سطح استان سیستان و بلوچستان ترمیم و یا بازسازی شده است.

** ترمیم رایگانِ گلخانه های مردم محروم

مجتمع آموزشی تحقیقاتی شهید کاوه، مجتمع بسیار بزرگی بود و ما هم برای بازدید از تمام بخش های آن وقت کافی را نداشتیم، لذا تصمیم گرفتیم از برخی بخش ها فقط بازدید کنیم.

از گلخانه که بیرون آمدیم، چشم مان به یک مجتمع بزرگ پرورش شترمرغ خورد. از مسئولان امر خواستم که از آن مجتمع نیز بازدید کنیم. به محل نگهداری شترمرغ ها که رسیدیم، دیدیم که در هر اتاق نگهداری، یک شترمرغ نر با دو ماده قرار دارد. پرسیدم که سپاه چه نیازی به نگهداری شتر مرغ دارد، مسئول مربطه پاسخ جالبی دارد.

می گفت ما هیچ نیازی به نگهداری شترمرغ که نداریم، هیچ بلکه نگهداری این حیوانات برای مان هزینه زا و سخت هم هست اما اینجا آموزش نگهداری شترمرغ به صورت علمی و عملی را به مردم منطقه می دهیم، آن هم به طور رایگان. حتی نحوه غذادهی، نگهداری تخم های شترمرغ، آموزش ایجاد شرایط برای جفت گیری شترمرغ ها و . . . را اینجا به مردم محروم آموزش می دهیم تا حداقل هر قبیله یک مجموعه پرورشی شترمرغ احداث کرده و تعدادی از جوانان قبلیه خودش را به کار گیرد.

** مزرعه شترمرغ و آموزش مردم استان

هزینه های احداث مزرعه پرورش شتر مرغ بسیار زیاد است اما سپاه در این مدت توانسته 10 مزرعه در زاهدان، 3 مزرعه در سراوان و یک مزرعه در ایرانشهر با هزینه حدود 640 میلیون تومانی، احداث و به طور رایگان در اختیار قبال و طوایف محروم منطقه بگذارد تا مردم این مناطق در این حوزه فعالیت کرده و برای خودشان درآمدزایی داشته باشند.

  از این مجتمع که عبور کردیم به سوله هایی رسیدیم که انصافا بوی بدی می دادند. گفتم این سوله ها چیست؟ آن مسئولی که از قرارگاه قدس نیروی زمینی سپاه کنارم بود، گفت این سوله محل کشتار بلدرچین است و آن یکی هم مزرعه پرورش بلدرچین.

 


 

قرارگاه قدس نزسا، برای اینکه بتواند در منطقه حاشیه ای شهر زاهدان برای عده ای از جوانان شهر اشتغال ایجاد کند، زمینی را در اختیار گروهی قرار داده و آنها در آنجا با کمک سپاه مزرعه پرورش بلدرچین و کشتارگاه بلدرچین احداث کرده و تعدادی را به کار گرفته اند.

به دلیل بوی بسیار بد و زننده ای که کشتارگاه و محل پرورش بلدرچین ها می داد، خیلی نتوانستم آنجا بمانم اما عکاس و فیلمبردار مجبور بودند که برای به نمایش درآوردن آن محیط، داخل سوله ها بمانند. داخل کشتارگاه بودیم، در همین حین یک نفر با وانت وارد شد با چند جعبه بزرگ بلدرچین زنده.

** بلدرچین و کمک به محرومین

پرسیدم که شما پاسدار هستید، پاسخ منفی داد و گفت که من در فلان منطقه زندگی می کنم و یک مزرعه پرورش بلدرچین کوچک احداث کرده ام اما کشتارگاه ندارم لذا برای کشتار بلدرچین ها یا فروش شان به اینجا مراجعه می کنم و در این مجتمع، بلدرچین هایم را با قیمت مناسب خریداری می کنند.

جالب است بدانید که این شرکت خصوصی، پس از خرید بلدرچین ها و کشتار آنها و یا کشتار بلدرچین های مزرعه خودش، با کمک سپاه، بلدرچین ها را با قیمت کمتری در بین مرغداری های مناطق محروم توزیع می کرد تا مردم با قیمت پایین تری این بلدرچین ها را خریداری کرده و بتوانند سود بیشتری از فروش شان دریافت کنند.


ادامه دارد . . . .

نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :