Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 203476
تاریخ انتشار : 7 اسفند 1395 13:5
تعداد بازدید : 358

خانه هایی که سپاه ساخت و رایگان به محرومین سیستان و بلوچستان داد 2 / حسین دلیریان

"در فاز اول از یکی از طرح های کلان سپاه برای ایجاد سرپناه دائمی برای محرومین سیستان و بلوچستان، احداث ۱۰۰۰ واحد مسکونی در سراسر این استان پیش بینی شده که تاکنون چیزی نزدیک به یک سوم آن محقق شده است."
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری تسنیم؛  نام استان سیستان و بلوچستان، انگار با محرومیت عجین شده است، محرومیتی که شمار محرومانش نه 1000 خانوار و 2000 خانوارد باشد، محرومیتی با هزاران خانواده محروم.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که وظیفه ذاتی اش دفاع و حراست از انقلاب اسلامی در همه ی حوزه هاست، از سال ها پیش گام در عرصه ای نهاده که تاکنون دولت ها، وزرا و سازمان های زیادی پای در آن عرصه گذاشته بودند اما اکثر این نهادها در تحقق هدف بزرگی که نشانه رفته بودند، یا ناکام بوده و یا کار زیادی نتوانستند از پیش ببردند.

 برای اینکه بداند، سپاه در این عرصه چه کاری از پیش برده و چه اقداماتی انجام داده است، تصمیم گرفت که به استان سفر کرده و به طور میدانی ببیند که نیروی زمینی در حوزه محرومیت زدایی در این استان چه کرده است.

 

** بخش دوم **

 

یکی از مشکلات اساسی جمعی کثیری از خانواده های محروم در استان سیستان و بلوچستان که مانع از پیشرفت روند زندگی آنها می شود، نداشتن سرپناه مناسب است تا جایی که برخی از این محرومین، هم اکنون در کپرها و یا زاغه هایی زندگی می کنند که به هیچ وجه شرایط اولیه بهداشتی ندارند.

بر همین اساس، نیروی زمینی سپاه پاسداران با محوریت قرارگاه منطقه ای قدس، برای حل این مشکل دست به کار شده و در سالیان اخیر اقدامات مناسبی برای رفع معضل خانواده های بی سرپناه انجام داده است.

جالب است بدانید که، تاکنون سپاه توانسته 150 واحد مسکونی 60 و 70 متری در منطقه سرباز و قصرقند ساخته و تحویل محرومان این منطقه بدهد. در شمال استان سیستان و بلوچستان و در مناطق زابل، زهک، هیرمند، نیمروز و هامون هم تاکنون 140 واحد مسکونی ساخته و به طور رایگان توسط نیروی زمینی سپاه تحویل مردم محروم شده است.

اگر چه سپاه تا کنون حدود 300 واحد مسکونی را در مناطق مختلف استان سیستان و بلوچستان ساخته و تحویل مردم محروم داده است اما در فاز اول از یکی از طرح های کلان سپاه برای ایجاد سرپناه دائمی برای محرومین استان سیستان و بلوچستان، احداث 1000 واحد مسکونی در سراسر این استان پیش بینی شده که تاکنون چیزی نزدیک به یک سوم آن محقق شده و بقیه نیز در دست احداث است.

در یکی از مهمترین بخش ها، هم اکنون کار ساخت 173 واحد مسکونی در شمال استان و صدها پروژه دیگر در جنوب و مرکز استان سیستان و بلوچستان آغاز شده است که احتمالا در آینده نه چندان دور، این پروژه ها نیز به اتمام رسیده و تحویل مردم محروم مناطق مختلف داده خواهد شد.

یکی از مهمترین اقدامات سپاه در حوزه ساخت مسکن برای محرومان این است که این منازل حتما در شهر و روستایی ساخته شود که مردم محروم در آنجا زندگی کرده اند تا بدین شکل، مهاجرتی نیز صورت نگیرد و مردم نیز از موطن خود دور نشوند.

برای اینکه از وضع منازل ساخته شده و نحوه استقرار مردم محروم در این منازل با خبر شویم، تصمیم گرفتیم از چند واحد مسکونی اهدایی سپاه به محرومین استان سیستان و بلوچستان، بدون اعلام قبلی بازدید کنیم.

در چند پروژه ای که از آنها بازدید کردیم، محرومان منطقه اعم از اهل سنت و شیعیان، در آن مناطق سکونت یافته بودند؛ در یکی از منازل، از مادر خانواده پرسیدیم که وضع زندگی در خانه جدید چطور است؛ می گفت بیش از 30 سال از شروع زندگی مشترک شان می گذرد و با چند فرزند، سال ها در خانه ای نامناسب که استیجاری هم بود، زندگی می کردند و حالا سرپناهی دائمی دارند که مالکش هستند.

نیروی زمینی سپاه برای اینکه منازل ساخته شده، به طور کامل قابل استفاده باشند، لوازم مورد نیاز برای آغاز یک زندگی اعم از برق، آب و سایر نیازهای اولیه زندگی را هم در منازل تحویلی، فراهم کرده و حتی، بسته به شرایط میزان محرومیت، برای برخی خانواده هایی که لوازم زندگی ندارند، برخی لوازم ضروری مانند فرش، پتو، آب گرمکن، یخچال و  . . . را نیز به طور رایگان تهیه کرده است.

ادامه دارد...
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :