Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 203477
تاریخ انتشار : 7 اسفند 1395 13:10
تعداد بازدید : 310

سپاه و شاه کلید رفع محرومیت 3 / حسین دلیریان

"سپاه تاکنون توانسته ۱۶۷ پروژه راه سازی و جاده سازی در سطح استان سیستان و بلوچستان اجرا کند که شامل ۶۲۶ کیلومتر جاده می شود".

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری تسنیم؛  نام استان سیستان و بلوچستان، انگار با محرومیت عجین شده است، محرومیتی که شمار محرومانش نه 1000 خانوار و 2000 خانوار باشد، محرومیتی با هزاران خانواده محروم.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که وظیفه ذاتی اش دفاع و حراست از انقلاب اسلامی در همه حوزه هاست، از سال ها پیش گام در عرصه ای نهاده که تاکنون دولت ها، وزرا و سازمان های زیادی پای در آن عرصه گذاشته بودند اما اکثر این نهادها در تحقق هدف بزرگی که نشانه رفته بودند، یا ناکام بوده و یا کار زیادی نتوانستند از پیش ببرند.

 برای اینکه بداند سپاه در این عرصه چه کاری از پیش برده و چه اقداماتی انجام داده است، تصمیم گرفت که به استان سیستان و بلوچستان سفر کرده و به طور میدانی ببیند که نیروی زمینی سپاه در حوزه محرومیت زدایی در این استان چه کرده است.

 

+ +  بخش سوم

یکی از اولیه ترین اقدامات برای گسترش خدمات عمومی و محرومیت زدایی در همه جای جهان، راه سازی و جاده سازی است و این مهم نه در ایران، بلکه در تمام جهان همواره مورد توجه بوده است.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با توجه به مأموریتی که سال هاست برای خود در حوزه محرویت زدایی تعریف کرده، یکی از اولین گام ها برای تأمین امنیت و رفع محرومیت از نقاط مختلف به خصوص در جنوب شرق کشور را "راه سازی و جاده سازی" قرار داده است تا در همان وهله اول کار در مناطق محروم، دسترسی مناسبی به آن مناطق ایجاد شود.

سپاه این اقدمات را در جنوب شرق کشور، معطوف به استان سیستان و بلوچستان کرده و در سالیان اخیر، یگان مهندسی سپاه توانسته ده ها کیلومتر جاده و راه روستایی احداث کند.

از آنجایی که سپاه در اجرای پروژه ها، مناطق محروم را در اولویت قرار داده، تاکنون موفق شده "167 پروژه راه سازی و جاده سازی" را در استان سیستان و بلوچستان اجرا کرده و دسترسی به صدها روستا و شهر را آسان کرده است. امروز با راه سازی هایی که مهندسی سپاه در این استان محروم انجام داده، بسیاری از ارگان ها و نهادها، مختصر کمک هایی را که به استان می کنند به راحتی در اختیار محرومان قرار می دهند.

سپاه هم که برنامه و اولویت اول خود را کنار تأمین امنیت مرزها، زدودن محرومیت از چهره این استان قرار داده، هم اینک در امدادرسانی به محرومین، نقاط صعب العبور کمتری پیش ِرو دارد.

از سوی دیگر، مردم محروم و سایر شهروندان نیز، دیگر در مناطقی که راه و جاده های احداثی سپاه وجود دارد، با مشکل کمتری در آن نقاط و روستاها تردد می کنند.

جالب است بدانید که سپاه مجموعاً تاکنون "626 کیلومتر جاده" در سطح استان سیستان و بلوچستان ساخته است که از این بین، 118 پروژه در مناطقی بوده که هموطنان اهل سنت سکونت دارند که شامل سراوان، سرباز، چابهار و ایرانشهر می شود و مابقی پروژه ها که شامل 49 پروژه می شود در مناطق و شهرهایی به اجرا گذاشته شده است که اهل سنت و شیعیان کنار هم زندگی می کرده اند.

سپاه برای اجرای 167 پروژه راه سازی و جاده سازی، مجموعاً بیش از 25 میلیارد تومان هزینه کرده که این رقم فقط برای پروژه های اجرا و افتتاح شده، می باشد؛ غیر از این پروژه ها، ده ها پروژه کوچک و بزرگ دیگر نیز در دست اجراست که با تکمیل این پروژه، مناطق کمتری در سطح این استان وجود خواهند داشت که دسترسی مناسبی ندارند، به این معنا که سپاه با تمرکز بر محرومیت زدایی از مناطق محروم، راه سازی و جاده سازی در این مناطق را هم در اولویت قرار داده و این یعنی "شاه کلید" رفع محرومیت.


ادامه دارد...
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :