Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 203733
تاریخ انتشار : 10 اسفند 1395 11:53
تعداد بازدید : 400

تولید و فرآوری مواد پروبیوتیکی

شرکت زیست تخمیر با تولید و فرآوری مواد پروبیوتیکی در کشورمان موفق شده است با رفع نیاز کشور به این محصول، زمینه تولید مواد غذایی بر پایه زیستی را فراهم کند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ایران توانا؛ شاید بارها در کنار عنوان درج شده روی بسته بندی، عبارت پروبیوتیک روی برخی از مواد غذایی لبنی دیده باشیم، اما از چیستی پروبیوتیک و اهمیتی که می تواند در بهبود کیفیت تغذیه داشته باشد کم تر بدانیم، در حالی که توزیع کافی این موجودات زنده ی کوچک میکروسکوپی در بدن، ضمن غنای بیش تر ماده غذایی سلامت برای میزبان به ارمغان می آورد.
 به گفته یکی از فعالان تولیدکننده این پروبیوتیک ها در کشورمان، می توان با مصرف مکمل ها و همچنین برخی مواد غذایی که با فرآیند تخمیر باکتریایی تولید شده اند، برای بدن تامین کرد و آنها را می توان در موادی چون لبنیات، کلم رنده شده و آب پز شده با سرکه، خمیر سویا، کیمچی و برخی مواد غذایی دیگر پیدا کرد.

سحر بهمنی مدیرعامل شرکت زیست تخمیر، با اشاره به اهمیت پروبیوتیک ها در بازار، می افزاید: دانش فنی و تولید محصولاتی که دارای این ویژگی باشند نیز اهمیت بالایی دارد و کشورهایی که از این دانش و فناوری برخوردارند، توانسته اند با تولیدات خود زمینه تولید ثروت و اشتغال بالایی را فراهم کنند.

ایده نوین تولید داخلی زیست تخمیرها بهمنی همچنین با یادآور شدن اهمیت بالای میکرو ارگانیسم های زنده در بهبود کیفیت زندگی و سلامت بیان می کند: استفاده از پروبیوتیک ها دارای مزایای بسیاری است که از جمله این مزایا می توان به کاهش وزن، تسهیل گوارش، بهبود عملکرد سیستم ایمنی، پوستی بهتر و کاهش خطر ابتلا به بسیاری از بیماری ها اشاره کرد.

این فعال حوزه زیست فناوری فراهم شدن زمینه اشتغال برای فارغ التحصیلان دانشگاهی کشورمان می داند و می افزاید: نقش پروبیوتیک ها در صنعت مواد غذایی بیش از پیش پر رنگ شده است و بر همین اساس ورود به حوزه تولید این محصول در کشور ضروری است که ورود به این حوزه اشتغال برای فارغ التحصیلان دانشگاهی و متخصصان کشور در حوزه زیست فناوری را به همراه داشته است.

وی تولید و فرآوری مبتنی بر نیاز کشور به پروبیوتیک را از مزیت های تولید داخلی می داند و بیان می کند: با توجه به این که عموم محصولات پروبیوتیک موجود در بازار ایران وارداتی هستند و بنابراین ایده تولید فرآورده هایی با پایه پروبیوتیک می تواند مزایای بسیاری به همراه داشته باشد.

بهمنی یکی از محصولات این حوزه را تولید کپسول های خوراکی مخمر عنوان کرد و توضیح داد: کپسول های حاوی مخمرهای مفید برای بدن که به عنوان پروبیوتیک در سراسر جهان استفاده می‎شوند و دارای خواص سلامت بخش و درمانی اثبات شده ی فراوانی هستند، در داخل کشور تولید می شوند و و با فعالیت‎های ضد میکروبی، اثرات آنتی اکسیدانی و تعدیل فلور میکروبی باعث تقویت سیستم ایمنی بدن و تسریع بهبودی بیماران را به همراه می آورند. وی با اشاره به تنوع محصولات تولیدی در این حوزه برای گروه های سنی گوناگون می افزاید: با توجه به این که دانش فنی و فناوری تولید این مخمرها در داخل کشورمان وجود دارد و بازار خوی در اتظار این محصولات است، می توان انتظار داشت با ورود محصولات داخلی به بازارهای جهانی، عرضه این محصولات در بازارهای بین المللی بتواند ارزآوری و کمک به اقتصاد این حوزه را برای کشور به دنبال داشته باشد.

این فعال فناور حمایت معاونت علمی و فناوری از شرکت های دانش بنیان را سرعت بخش رشد این شرکت ها ارزیابی کرد و افزود: شرکت هایی که در عرصه نوآوری و فناوری فعالیت می کنند عموماً از جایی آغاز می کنند که پیش از آن در کشور تجربه ای نیست و برای موفقیت در مسیر خود نیازمند حمایت هستند؛ این حمایت لزوما از جنس تسهیلات نیست بلکه ایجاد زمینه های مساعد برای فعالیت می تواند به رشد این شرکت ها کمک کند که حمایت معاونت علمی و فناوری در این راستا اثر مطلوب خود را داشته است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :