Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 203736
تاریخ انتشار : 10 اسفند 1395 12:11
تعداد بازدید : 408

تولید پلیمرهای هوشمندی برای بهینه سازی در مصرف انرژی

محققان واحد تحقیق و توسعه پتروشیمی تبریز با استفاده از مواد زیست سازگار موفق به تولید پلیمرهای هوشمندی شدند که منجر به بهینه سازی در مصرف انرژی، صرفه جویی در هزینه تولید انرژی و کاهش آلودگی های محیط زیست می شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ایران توانا؛ بهروز محمدی خوشرج، مجری طرح اظهار کرد: در دنیای امروزی تأمین انرژی مورد نیاز فعالیت های روزمره یکی از عوامل اقتصادی بسیار مهم محسوب می شود. به همین دلیل یافتن راه های پیشرفته تولید انرژی های تجدیدپذیر و پاک، ضرورت بالایی دارد.
 به گفته محمدی خوشرج، پلیمرهای اِن کپسول شده با مواد تغییر فاز دهنده (PCMs)، به عنوان یک منبع انرژی تجدیدپذیر و پاک، موضوع روز بسیاری از تحقیقات در جوامع صنعتی و توسعه یافته است.
 وی افزود: مواد تغییر فازدهنده، به موادی گفته می شود که می توانند بر اثر ایجاد تغییر فاز، انرژی را جذب، ذخیره و یا دفع کنند. استفاده از مواد تغییر فازدهنده (PCMs) بیشترین سهم را در صنعت ساختمان سازی در مقایسه با سایر کاربردهای آن به خود اختصاص داده است.

مجری طرح خاطر نشان کرد: هدف از انجام این پژوهش نیز تولید این دسته از پلیمرهای هوشمند ذخیره ساز انرژی جهت استفاده در صنایع ساختمان سازی بوده است.

محمدی خوشرج در معرفی نمونه های ساخته شده، گفت: در این پروژه نسل جدیدی از مواد تغییر فازدهنده از مواد زیستی سنتز شده است. این مواد درون یک پوسته پلیمری اِن کپسوله شده و عملکرد آن در داخل ساختمان مورد آزمایش قرار گرفت.

وی عنوان کرد: نتایج حاصل از آزمون های ترموگراف نشان دهنده ذخیره سازی انرژی درون این پلیمرها بوده است. بدین ترتیب با به کارگیری این پلیمرها، روزانه تا حدود ۲۰ درصد در مصرف انرژی ساختمان صرفه جویی می شود. بنابراین هزینه ساخت این پلیمر از دیدگاه اقتصادی توجیه پذیر است.

مجری طر ح افزود: می دانیم که انرژی خورشید در تمام اوقات روز در دسترس نیست. در نتیجه ذخیره سازی انرژی خورشیدی با استفاده از PCMها می تواند بخش مهمی از نیازهای گرمایشی ساختمان را در طی شب و فصل های سرد سال رفع کند.

به گفته محمدی خوشرج، افزون بر این، به کمک این مواد انرژی های محیط در پلیمرهای هوشمند ذخیره شده و بدون نیاز به صرف هزینه جهت تولید انرژی، صرف گرمایش شخص، تجهیزات حساس الکترونیکی و پزشکی نیز می شود.

وی گفت: نتایج حاصل از سنتز و انجام آزمون های مختلف بر روی نانو اِن کپسول های سنتزی نشان می دهند که این نمونه ها دارای مورفولوژی هسته – پوسته بوده و کاملاً کروی شکل و با توزیع اندازه ذرات باریک هستند. همچنین ذخیره سازی انرژی توسط نانو اِن کپسول ها به میزان مطلوب و در حد ۶۸ کیلوژول بر کیلوگرم است.

مجری طرح با بیان این که محصول سنتزی به هر دو شکل لاتکس و پودری شکل، قابل استفاده در انواع مصالح ساختمانی و با هدف ذخیره سازی انرژی خواهد بود، گفت: این پلیمرها در صنایع مختلفی از جمله ساختمان سازی، نساجی، الکترونیک، کشاورزی و پزشکی کاربرد دارند. نتایج این تحقیقات که حاصل همکاری بهروز محمدی خوشرج، دکتر حیدر رنجبر و مهندس فردین سید نجفی از پتروشیمی تبریز بوده است، در مجله Energy and Buildings با ضریب تأثیر ۲.۹۷ منتشر شده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :