Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 203737
تاریخ انتشار : 10 اسفند 1395 12:18
تعداد بازدید : 720

نرم افزار شبیه ساز سه بعدی آناتومی بدن

جمعی از محققان جوان دانشکده‎های داروسازی و پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، موفق به طراحی و تولید نرم افزار شبیه ساز سه بعدی آناتومی بدن شدند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ایران توانا؛ مجری طرح نرم افزار شبیه سازی سه بعدی با اشاره به این که این نرم افزار بر اساس یافته‎های آزمایشات سی تی اسکن، ام آر آی و اطلس‎های آناتومی طراحی شده است، افزود: محققان جوان ایرانی با توجه به گسترش شبیه سازها در علوم پزشکی و نبود تولیدات داخلی اقدام به طراحی و ساخت این نرم افزار بومی کردند.
مهبد شعشعانی ادامه داد: ساخت کل بدن یا عضوی از آن با استفاده از چاپگرهای سه بعدی از جمله ویژگی‎های این نرم افزار است و دانشجویان پزشکی با استفاده از این نرم افزار می‎توانند در فضای بهتری به تشریح جسد مبادرت کنند.

وی کالبد شکافی بدن توسط دانشجویان پزشکی در فضای مجازی، کاهش هزینه‎ های تهیه و نگهداری جسد و مولاژ و ساخت تمام یا عضوی از بدن را از ویژگی‎های این نرم افزار اعلام کرد و افزود: با بهره گیری از این فناوری، استفاده از جسد برای تشریح و آموزش دانشجویان پزشکی به مراتب کمتر می‎شود.

مجری طرح نرم افزار شبیه سازی سه بعدی ادامه داد: از این نرم افزار می‎توان در زمینه جراحی‎ها هم استفاده کرد.

وی زمان ساخت این نرم افزار را حدود ۲ سال اعلام کرد و گفت: با سعی و تلاش محققان جوان دانشگاه علوم پرشکی توانستیم در منطقه خاورمیانه با این فناوری دست یابیم. شعشعانی به گسترش شبیه سازها در برخی کشورهای پیشرفته اشاره و ادامه داد: کشورهای معدودی در دنیا از جمله ژاپن، آمریکا و آلمان موفق به طراحی و ساخت این گونه نرم افزارها شده اند و محصولات خود را به کشورهای مختلف صادر می‎کنند.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :