Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 203905
تاریخ انتشار : 14 اسفند 1395 8:58
تعداد بازدید : 284

4 مخزن سازمانی ایران در فهرست برترین های وبومتریکس

چهار واسپارگاه سازمانی ایرانی در فهرست واسپارگاه های برتر این نظام رتبه بندی قرار گرفته اند.
بر پایه ویرایش ژانویه سال 2017 مؤسسه «وبومتریکس»، چهار واسپارگاه سازمانی ایرانی در فهرست واسپارگاه های برتر این نظام رتبه بندی قرار گرفته اند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری ایسنا؛ بر پایه ویرایش ژانویه سال 2017 مؤسسه «وبومتریکس»، واسپارگاه (مخزن) دیجیتال دانشگاه علوم پزشکی اردبیل، برترین واسپارگاه ایرانی است که در این فهرست رتبه یک هزار و 56جهانی و رتبه نخست ملی را به دست آورده است.

پس از «واسپارگاه دیجیتال دانشگاه علوم پزشکی اردبیل» که رتبه نخست ملی را به دست آورده، «واسپارگاه دانشگاه علوم پزشکی آجا»، «واسپارگاه دانشگاه علوم پزشکی کرمان» و «واسپارگاه دانشگاه علوم پزشکی بوشهر» در رتبه های دوم تا چهارم ملی قرار گرفته اند.

هدف کلیدی از انتشار «رتبه بندی واسپارگاه های سازمانی»، پشتیبانی از برنامه های دسترسی آزاد به انتشارات علمی در قالب الکترونیکی و دیگر آثار است. این نظام رتبه بندی مؤسسه ها را تشویق می کند تا منابع اطلاعاتی علمی و غیرعلمی خود را بر روی وب منتشر کنند تا همگان از آنها بهره مند شوند.

حجم اطلاعات موجود بر روی واسپارگاه (اندازه)، رؤیت پذیری، فایل های غنی (دسترسی) و شمار انتشارات در پایگاه «گوگل اسکالر» (پژوهش) شاخص هایی هستند که «وبومتریکس» از آنها برای ارزیابی واسپارگاه ها استفاده می کند.

رتبه جهانی واسپارگاه های برتر ایرانی در شاخص های گوناگون نظام رتبه بندی واسپارگاه های سازمانی

نام پژوهشگاه اندازه رؤیت پذیری دسترسی پژوهش
واسپارگاه دیجیتال دانشگاه علوم پزشکی اردبیل 1107 1401 1505 611
واسپارگاه دانشگاه علوم پزشکی آجا 1246 1642 1765 904
واسپارگاه دانشگاه علوم پزشکی کرمان 1841 1717 1613 687
واسپارگاه دانشگاه علوم پزشکی بوشهر 1165 1838 2166 662

بر پایه گزارش «وبومتریکس»، «Arxiv.org e-Print Archive» دارای بیشترین امتیاز و پیشگام مؤسسه های دنیا در نظام رتبه بندی واسپارگاه های سازمانی است. همچنین، پس از این مؤسسه، «CiteSeerX»، «Smithsonian/NASA Astrophysics Data System»، «Europe PubMed Central» و «Research Papers in Economics RePEc» جایگاه دوم تا پنجم این نظام رتبه بندی را به خود اختصاص داده اند.

بر اساس این گزارش، سامانه «نما» که توسط پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران (ایرانداک) و با پشتیبانی دبیرخانه شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری راه اندازی شده و روزآمد می شود، به پایش و گزارش جایگاه علم، فناوری و نوآوری ایران در جهان می پردازد. جزئیات گزارش رتبه بندی وبومتریکس در سامانه نما در دسترس همگان است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :