Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 203932
تاریخ انتشار : 14 اسفند 1395 10:45
تعداد بازدید : 549

موفقیت محققان در افزایش راندمان غشاهای تصفیه آب با نانو فناوری

پژوهشگران دانشگاه اصفهان با همکاری دانشگاه های چین و استرالیا با استفاده از نانوذرات عملکرد غشاهای مورد استفاده در تصفیه آب را بهبود بخشیدند و به گفته آنها نانو ذرات استفاده شده قادر به کاهش میزان تشکیل رسوب و ایجاد فیلم های زیستی در غشا شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری ایسنا؛ فرآیند فیلتراسیون بر پایه غشای پلیمری به طور گسترده در عملیات تصفیه آب و فاضلاب به کار گرفته می شود. یکی از مسائل کلیدی در فرآیندهای جداسازی به کمک غشاء، رسوب غشاء به خصوص تشکیل فیلم زیستی است.

فیلم زیستی، توسط رسوب تدریجی باکتریایی و تکثیر آن بر سطح غشاء ایجاد می شود و به طور قابل توجهی نفوذپذیری غشاء را کاهش می دهد. بنابراین کنترل هر دو مسأله رسوب اولیه باکتری ها و در ادامه رشد آنها در سطح غشاء اهمیت فراوانی دارد.

در این راستا محققان دانشگاه اصفهان با همکاری دانشگاه نانجین چین و دانشگاه ایالتی نیوسات ولز استرالیا مطالعاتی را در این زمینه اجرایی کردند.

دکتر امیر رزمجو، مجری طرح با بیان اینکه اصلاح سطح غشا می تواند روش مناسبی جهت ممانعت از رسوب اولیه باکتری ها و رشد آنها باشد، گفت: در این راستا یک راه حل مناسب، استفاده از عوامل ضدباکتریایی در سطح غشا است.

وی ادامه داد: هدف این پژوهش کاهش رسوب فیلم زیستی و افزایش عمر غشاء با استفاده از ماده پرکننده و اصلاح کننده سطحی ارزان قیمت بوده است از این رو اثر حضور نانو ذرات متخلخل کربن در غشای پلیمری مورد بررسی قرار گرفت.

رزمجو با اشاره به نتایج به دست آمده، خاطر نشان کرد: نتایج به دست آمده، نشان داد که غشاهای ساخته شده به کمک نانوذرات متخلخل کربن در مقایسه با نمونه های عادی توانسته اند با چسبندگی باکتریایی به طور چشمگیری مقابله کنند.

مجری طرح با بیان اینکه در این تحقیقات علاوه بر رفع مشکل ایجاد رسوب در غشاء شاهد عدم ایجاد آلودگی ثانویه در آن بودیم، یادآور شد: کاهش قیمت ساخت، افزایش سرعت نسبت به روش لایه نشانی و تک مرحله ای شدن فرایند ساخت از دیگر مزایای ساخت این غشاء به روش بلندینگ نانوساختار کربنی در ماتریکس پلیمری است.

این تحقیقات با همکاری یاسین عروجی- دانشجوی دکترای مهندسی شیمی، دکتر امیر رزمجو عضو هیأت علمی دانشگاه اصفهان و همکارانی از دانشگاه های چین و استرالیا اجرایی شد و نتایج این کار در مجله Carbon با ضریب تأثیر 6.19 به چاپ رسید.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :