Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 204435
تاریخ انتشار : 19 اسفند 1395 11:51
تعداد بازدید : 295

شیعیان نیجریه عاشق انقلاب اسلامی ایران هستند

نشریه بلومبرگ در گزارشی به بررسی تلاش آمریکا برای محدود کردن ایران و علاقه شدید شیعیان نیجریه به انقلاب اسلامی پرداخت.
اگر رهبر معظم ایران " بگوید باید با آمریکایی ها بجنگید ، ما این کار را خواهیم کرد"
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری صدا و سیما؛ نشریه بلومبرگ در گزارشی با عنوان «ترامپ دشمن تراشی می کند ولی ایران دوست پیدا می کند» به بررسی تلاش آمریکا برای محدود کردن ایران و علاقه شدید شیعیان نیجریه به انقلاب اسلامی پرداخت.
این نشریه نوشت:بشیر محمد، نجار نیجریه ای هرگز به ایران سفر نکرده است، اما می گوید که تا پای مرگ برای این کشور می جنگد.
محمد گفت: «اگر ایران از ما کمک بخواهد ما آماده ایم به آنجا برویم و به این کشور کمک کنیم، حتی با خونمان.
دونالد ترامپ باید بداند که ایران پیروان زیادی در سراسر دنیا دارد که حاضرند از آن در برابر آمریکا دفاع کنند.»
این مرد سی ساله یکی از تعداد روزافزون کسانی است که به  مذهب شیعه  می گروند. 
در حالی که دنیا خود را با عصر ترامپ تطبیق می دهد، پیام این داستان برای واشنگتن و متحدانش این است که ایران در حال کسب نفوذ فزاینده ای در مناطق دور از انتظار است.
ایران اسلامی توانسته دامنه دسترسی خود را به رغم تحریم های اقتصادی که این کشور را تا پیش از سال گذشته از بازار نفت جهانی کنار گذاشته بود گسترش دهد.
مسلمانان نیجریه عمدتاً سنی هستند و نفوذ روزافزون ایران در آفریقا، سعودی ها را برآشفته است. 
پُل سالم، معاون رئیس مؤسسه خاورمیانه در واشنگتن در این باره گفت: «ایران نهضت خودش را دارد و معتقد است که آمریکا می خواهد برایش دردسر ایجاد کند.
ترامپ به طور ضمنی اشاره کرده است که از رویکرد تنش زدایی با ایران فاصله می گیرد؛ سیاست تنش زدایی با ایران و رابطه با این کشور در دوران رئیس جمهور سابق آمریکا و پس از حصول توافق هسته ای سال 2015 در پیش گرفته شد.
در پی آزمایش موشکی بالستیک ایران، آمریکا ماه گذشته به این کشور هشدار داد و تحریم های جدیدی علیه تهران وضع کرد.
اسناد ویکی لیکس در مورد عربستان سعودی در سال 2015 نشان داد این کشور در مورد گسترش شیعه از مالی، موریتانی، بورکینافاسو و نیجریه در آفریقای غربی گرفته تا هند و چین در آسیا، نگران است.
محمد که سنی به دنیا آمده است گفت پنج سال قبل با وجود تهدید خانواده اش به مرگ به مذهب شیعه گرویده است. مشخص بود که وفاداری او از کجا آمده است. یک ماه پیش  محمد با گروهی از دوستانش در خارج از یک مسجد در یکی از محله های فقیرنشین شهر زاریا بود که یکی از آنها خبر مربوط به موضع سرسختانه ترامپ علیه ایران را روی تلفن همراهش دید. او گفت: «ما زدیم زیر خنده!»
وی افزود اگر رهبر معظم ایران، آیت الله علی خامنه ای «بگوید باید با آمریکایی ها بجنگید ، ما این کار را خواهیم کرد.»
برآوردها در مورد اینکه چه تعداد از جمعیت 190 میلیون نفری مسیحی و مسلمان نیجریه شیعه هستند بسیار متفاوت است. برخی از هواداران شیعه می گویند تعداد مسلمانان شیعه در نیجریه 20 میلیون نفر است.
همه چیز با ابراهیم الزکزاکی، یک فعال دانشگاهی مسلمان سنی شروع شد که تحت تأثیر انقلاب (اسلامی) ایران قرار گرفت .
الزکزاکی به مذهب شیعه گروید و بعدها عمامه به سر کرد و روحانی شد.
 وی در دهه 1990 به رهبر جنبش مسلمانان نیجریه تبدیل شد .
زمانی که نیروهای نیجریه ای بیش از 300 شیعه را در شهر زاریا در دسامبر 2015 کشتند و الزکزاکی و صدها هوادار وی را دستگیر کردند تنش ها افزایش یافت.
محمد، نجاری بود که پس از دو جلسه حضور در پای سخنرانی های الزکزاکی به مذهب شیعه گروید. شریف ابو بکر زکریا، مردی چهل و سه ساله که قبلاً یک روزنامه فروش خیابانی بوده می گوید 20 سال پس از آنکه این روحانی حقیقت اسلام را به او گفت به مذهب شیعه گرویده است. وی یک دهه است که روی یک ویلچر در اتاقی کوچک با عکس آیت الله روح الله خمینی (ره)، نخستین رهبر ایران بر روی دیوار زندگی می کند.
وی با تفسیر محمد از دنیا موافق بود. «ترامپ یک دستور کار صهیونیستی دارد». اگر با ایران روبرو شود چه اتفاقی می افتد؟ زکریا در پاسخ گفت: «نه، او موفق نخواهد بود.»
زکریا گفت اگر (آیت الله) خامنه ای بگوید به فرزندانت برای مقابله با آمریکا نیاز دارم آنها  اهدا می کنم.
 وی افزود: «من عاشق او هستم. من عاشق ایران هستم.»
حمزه یوسف در کانو، دومین شهر بزرگ نیجریه گفت هنوز به والدینش نگفته است که به شیعه گرویده است. یوسف که بیست و پنج سال دارد در شهر مقدس مکه در عربستان سعودی به دنیا آمده است و خانواده اش هنوز در آنجا زندگی می کنند. او اکنون یکی از دانشجویان دانشگاه بین المللی المصطفی است، این دانشگاه یکی از شاخه های مهمترین دانشگاه اسلامی واقع ایران است و در چندین کشور از جمله آفریقای جنوبی و مالی شعبه دارد. یوسف گفت: «آمریکا می خواهید به خاطر انتقام جویی ایران را مجازات کند. آمریکا دشمن اسلام است.»
شیخ سانوس عبدالقادر در  مرکز اسلامی شهر کانو به عکس های رهبران ایران، لبنان و شیعیان نیجریه که بر روی دیوار بالای سر او قرار دارند اشاره می کند. این عکس ها شامل (آیت الله) خامنه ای و سید حسن نصرالله رهبر حزب الله است. عبدالقادر گفت: «ما آنها را قهرمانانی می دانیم که تلاش می کنند به بشریت کمک کنند؛ آنها نماد بشریت هستند.»نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :