Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 204615
تاریخ انتشار : 22 اسفند 1395 13:54
تعداد بازدید : 457

کرار نخستین تانک پیشرفته ایرانی رونمایی شد

- نخستین تانک پیشرفته ایرانی - که در سازمان صنایع دفاع طراحی و ساخته شده است، با حضور وزیر دفاع رونمایی و خط تولید انبوه آن در صنایع زرهی بنی هاشم دورود افتتاح شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری صدا و سیما؛ سردار دهقان در مراسم رونمایی از تانک کرار طی سخنانی با اشاره به اینکه روزآمد سازی تجهیزات زرهی یکی از اصلی ترین راهبردهای وزارت دفاع در حوزه رزم زمینی به شمار می رود گفت : تانک پیشرفته بومی کرار که امروز شاهد رونمایی آن هستیم با قابلیت و توانمندی های فراوانی که به خود اختصاص داده می تواند نقش مهمی در اجرای این راهبرد ایفا کند و به جرات می توان گفت تانک کرار نماد برجسته ای از هوش بالا، خلاقیت مثال زدنی، توانمندی فوق العاده صنعت گران وزارت دفاع و از مصادیق بارز اقتصاد مقاومتی و بی اثر سازی تحریم هاست.
 
وزیر دفاع افزود: تانک کرار با توجه به ویژگی های خاصی که برای آن پیش بینی شده در زمره  پیشرفته ترین تانک های دنیاست و قادر است نیازمندی های نیروهای مسلح را در این حوزه به نحو مطلوبی تامین کند.
 
سردار دهقان با بیان اینکه تانک پیشرفته کرار با اتکا به تجربیات ارزشمند دفاع مقدس و در مدت سه سال توسط متخصصان زبده و اقتدار آفرین سازمان صنایع دفاع  در دفتر طراحی صنایع زرهی بنی هاشم دورود طراحی و ساخته شده است، گفت: این تانک در سه حوزه اصلی قدرت و دقت آتش، تحرک؛حفاظت و ماندگاری در صحنه نبرد؛ قابل رقابت با پیشرفته ترین تانک های دنیاست.
 
وزیر دفاع مجهز بودن به سامانه کنترل آتش الکترواپتیکی، سامانه فاصله یاب لیزری، رایانه بالستیک و قابلیت شلیک به اهداف ثابت و متحرک در شب و روز را از جمله ویژگی های تانک کرار ذکر کرد و افزود: تانک کرار توانایی شلیک موشک و هدایت لیزری بسیار دقیق آن وامکان شلیک توسط توپچی و فرمانده از دو سایت موازی را داراست.
 
وزیر دفاع در تشریح دیگر ویژگی های تانک کرار افزود: این تانک دارای سامانه اتوماسیون تیربار برای شلیک از داخل دهلیز جنگی در شرایط مختلف است و در حوزه تحرک، تانک کرار دارای توانمندی عبور از مناطق ذوعارضه، گودال، رودخانه و حرکت در زیر آب را داشته  و مجهز به سامانه ناوبری ونمایش آن  برای راننده تانک می باشد.
 
وزیر دفاع گفت: این تانک در حوزه بقاء و ماندگاری به حفاظت زرهی مقاوم در برابر انواع سلاح های ضد زره  مجهز شده و با استتار در برابر انواع سلاح های ضد زره محافظت می شود.
 
وی استتار چند طیفی، مخابرات و مدیریت صحنه نبرد دیجیتال و توانمندی در مقابله با جنگ های الکترونیکی را از دیگر ویژگی های تانک کرار برشمرد.
 
سردار دهقان تصریح کرد: تمام زیرسامانه های تانک کرار به صورت کاملاً بومی و با تکیه بر دانش و توان متخصصان وزارت دفاع طراحی و ساخته شده که قابلیت نصب و به کارگیری در سایر ادوات زرهی را دارد.
 
وزیر دفاع تصریح کرد: اگر بخواهیم تانک کرار را در یک عبارت توصیف کنیم باید بگوییم "تانک کرار نماد اقتدار" است.
 
سردار دهقان در پایان با تبریک این دستاورد بسیار مهم و ارزشمند به محضرمقام معظم فرماندهی کل قوا، نیروهای مسلح و ملت رشید ایران، از مدیران، متخصصان و صنعت گران سازمان صنایع دفاع به ویژه صنایع زرهی بنی هاشم دورود وابسته به وزارت دفاع که با همت بلند و تلاش بی وقفه گام بلندی در خودکفایی کشور در حوزه زرهی برداشته اند تشکر و قدردانی کرد و آن را عیدی وزارت دفاع به ظفرمندان نیروی زمینی توصیف کرد.نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :