Index
ورود کاربر
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 205527
تاریخ انتشار : 21 فروردین 1396 10:32
تعداد مشاهدات : 262

جلوگیری از خروج بیش از 10 میلیون دلار ارز با تولید واکسن MR

با تولید 188 هزار دُز واکسن MR از خروج حدود 11 میلیون دلار ارز از کشور جلوگیری شده است.
رئیس بخش واکسن های ویروسی انسانی موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی گفت: در نیمه اول سال گذشته، با تولید 188 هزار دُز واکسن MR (سرخجه و سرخک) از خروج حدود 11 میلیون دلار ارز از کشور جلوگیری شده است.

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری ایسنا؛ دکتر اشرف محمدی با اشاره به تولید واکسن سرخک و سرخجه 10 دُزی در نیمه اول سال 95 اظهار کرد: در این بازه زمانی 188 هزار دُز از واکسن سرخک و سرخجه در موسسه رازی تولید شد که در مقایسه با همین مدت در سال گذشته با افزایش فوق العاده ای مواجه بوده است.

وی افزود: با این میزان تولید توسط موسسه رازی، از خروج حدود 10 میلیون و  952 هزار میلیارد دلار ارز از کشور جلوگیری به عمل آمده است.

رئیس بخش واکسن های ویروسی انسانی موسسه رازی به معرفی بیماری سرخک پرداخت و ادامه داد: سرخک یک بیماری ویروسی مسری است که اغلب در اواخر زمستان و اوایل بهار بروز می کند و با تب آغاز شده و تا چند روز ادامه خواهد داشت که به دنبال آن سرفه، آبریزش بینی، قرمزی چشم ها و دانه های قرمز بر روی نقاط مختلف پوست مشاهده می شود.

وی با اشاره به اینکه ذات الریه یکی از عارضه های سرخک است که در مواردی منجر به مرگ می شود، خاطرنشان کرد: التهاب مغز یکی دیگر از عوارض محتمل عفونت سرخک است که در مراحل پیشرفته تر باعث کاهش هوشیاری و اغما در فرد می شود، همچنین اسهال و عفونت گوش از دیگر عوارض سرخک به شمار می رود، ضمن اینکه این بیماری با سرکوب سیستم ایمنی بدن، کودکان را در معرض ابتلا به بیماری های عفونی از جمله بیماری سل قرار می دهد.

دکتر محمدی اضافه کرد: سرخجه نیز یک بیماری ویروسی است که پس از گذشت دوره نهفته 14 تا 21 روزه نشانه های بالینی بصورت بثورات جلدی وتورم غددلنفاوی ظاهر می شوند.

رئیس بخش واکسن های ویروسی انسانی موسسه رازی با بیان اینکه در کودکان خردسال بروز نشانه ها ناگهانی است، گفت: از آنجایی که گاهی سرخجه به شکل غیرمشخص و تنها با تورم غدد لنفاوی بروز می کند، گاهی فرد به عنوان یک بیماری خفیف آن را تلقی کرده و به پزشک مراجعه نمی کند.

وی در پایان تصریح کرد: ابتلا به بیماری سرخجه، خصوصا در جنین یکی از خطرناک ترین موارد است و در صورت انتقال ویروس از مادر به جنین، عوارضی مانند کری، کوری، عقب ماندگی ذهنی و ناهنجاری های قلبی بروز می کند که به مجموع این مشکلات سندرم سرخجه مادرزادی می گویند که البته سرخک و سرخجه با تزریق واکسن MR به راحتی قابل پیشگیری هستند.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :