Index
ورود کاربر
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 205739
تاریخ انتشار : 26 فروردین 1396 10:22
تعداد مشاهدات : 170

تولید قطعات زیستی برای پیوندهای استخوانی در دانشگاه امیرکبیر

محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق به تولید قطعات زیستی برای استفاده در پیوندهای استخوانی شده اند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری مهر؛ مهران صولتی، مجری طرح تحقیقاتی «تولید قطعات زیستی برای پیوند های استخوانی» گفت: با این روش می توان بافت آسیب دیده هر بیمار را به طور اختصاصی طراحی و تولید کرد.

وی با بیان اینکه در این روش با استفاده از تصاویر «سی تی اسکن» و« ام آر ای» بافت آسیب دیده و یا شکسته بیماران تصویربرداری و سپس با کمک چاپگر سه بعدی تولید می شود افزود: در تولید این قطعات از روش نمونه سازی سریع استفاده می شود.

وی گفت: در این روش برای پزشکان و بیماران امکانی فراهم می شود که قطعات مورد نیاز بیماران برای ترمیم بافت های آسیب دیده و یا شکسته با اندازه های دقیق طراحی و ساخته شود.

صولتی با بیان اینکه نمی توان از هر ماده ای برای پیوندهای استخوانی استفاده کرد، عنوان کرد: در این روش مواد باید زیست سازگار باشد و همچنین باید موادی را به کار برد که دارای استحکام و تخلخل کافی باشد که بتواند با سلول های طبیعی بدن سازگار شود.

وی گفت: در این روش از مواد کامپوزیتی استفاده شده است تا در فعل و انفعالی که بافت پیوندی با بدن بیمار دارد، بدن بیمار این مواد را پس نزند.

صولتی افزود: تلاش می کنیم تا این محصول در ماه های آینده و با پایان یافتن آزمایش های لازم، تجاری سازی و وارد بازار شود.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :