Index
ورود کاربر
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 205760
تاریخ انتشار : 26 فروردین 1396 11:23
تعداد مشاهدات : 237

تولید بیش از 580 هزار دز واکسن شاربن علامتی در موسسه رازی

در 6 ماهه نخست سال گذشته، این موسسه با تولید 584 هزار دز واکسن شاربن تولید شد. رئیس بخش تولید واکسن های بی هوازی موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی گفت: در 6 ماهه نخست سال گذشته، این موسسه با تولید 584 هزار دز واکسن شاربن علامتی از خروج 409 هزار دلار ارز از کشور جلوگیری کرده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری ایسنا؛ دکتر رضا پیله چیان با اشاره به تولید واکسن شاربن علامتی در نیمه نخست سال 95 اظهار کرد: در این مدت 584 هزار دز واکسن شاربن علامتی در موسسه رازی تولید شد که این رقم در سال گذشته 439 هزار دز بوده است.

وی با اشاره به اینکه میزان تولید در 6 ماهه نخست سال گذشته نسبت به همین بازه زمانی در سال 94 با بیش از 33 درصد افزایش تولید مواجه بوده است، افزود: با این مقدار تولید واکسن شاربن علامتی در موسسه رازی از خروج حدود 409 هزار دلار ارز از کشور جلوگیری به عمل آمده است.

رئیس بخش تولید واکسن های بی هوازی موسسه رازی خاطرنشان کرد: شاربن علامتی بیماری عفونی باکتریایی و کشنده گاو و گوسفند در هر سنی است که البته دام های جوان حساسیت بیشتری در ابتلاء به این بیماری دارند.

وی، التهاب عضلانی، توکسمی شدید و تلفات را از خصوصیات این بیماری عنوان کرد و گفت: به علت رشد باکتری بیماری به صورت التهاب موضعی در بافت ماهیچه ای دیده می شود و متعاقب این حالت توکسمی عمومی اتفاق افتاده و دام به علت مسمومیت سریعا دچار مرگ می شود.

دکتر پیله چیان تصریح کرد: شاربن علامتی در تعداد زیادی از کشورها از جمله ایران وجود دارد و زیان های اقتصادی قابل ملاحظه ای به دامداران وارد می کند که با تولید این واکسن توسط موسسه رازی، این بیماری قابل پیشگیری است.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :