Index
ورود کاربر
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 205818
تاریخ انتشار : 27 فروردین 1396 8:54
تعداد مشاهدات : 177

نامگذاری یک گونه جدید قارچ بومی به نام باستانی مازندران

محققان ایرانی موفق به شناسایی و نامگذاری یک گونه قارچ بومی جدید به نام باستانی مازندران شدند.
 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری ایسنا؛ محققان مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران موفق به شناسایی و نامگذاری یک گونه قارچ بومی جدید به نام باستانی مازندران (طبرستان) شدند که از مزارع برنج جداسازی شده است.

 استان مازندران، زیستگاه بسیاری از گونه های جانوری و گیاهی است که هر کدام اهمیت اقتصادی، کشاورزی و زیست محیطی خود را دارند. همچنین محصولات کشاورزی این استان پهناور مانند برنج، چای و غیره از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است. 

دکتر سید ابوالحسن شاهزاده فاضلی در خصوص این گونه جدید قارچ گفت: با توجه به ارتباط نزدیک حیات و فعالیت اکوسیستم ها و محصولات کشاورزی با حیات و فعالیت جامعه میکروبی، جوامع پیشرفته با انجام تحقیقات گسترده در این زمینه دائما در پی افزایش کارآیی محصولات کشاورزی و پایداری اکوسیستم های طبیعی خود هستند، اما این امر در کشور بسیار کم مورد توجه قرار گرفته است. از جذاب­ ترین نقش­ های میکروارگانیسم ها در این زمینه می توان به نقش آن ها در تنظیم رشد، تولید بذر، گلدهی و در کل فیزیولوژی گیاه و محصولات کشاورزی اشاره کرد.

وی افزود: یکی از محصولات کشاورزی استراتژیک استان مازندران برنج است. نظر به ارتباط بسیار نزدیک فیزیولوژی گیاهی با ارتباطات میکروبی می توان از میکروارگانیسم ها برای افزایش کیفیت و کمیت تولید محصولات کشاورزی از جمله برنج استفاده کرد. در این راستا محققان مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران و دانشگاه الزهراء از میان قارچ هایی که از خاک مزارع برنج جداسازی شده بود، توانستند یک گونه جدید قارچ coelomycete (سلومایست) را شناسایی کنند.

رئیس  مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران ادامه داد: این قارچ به جنس Pyrenochaetopsis تعلق داشته و بر اساس مطالعات فیلوژنی مولکولی انجام شده توسط محققان مرکز، این گروه از قارچ ها ارتباط انتخابی با گیاهان خانواده گرامینه (گندمیان) دارند. این گونه به نام باستانی استان مازندران یعنی طبرستان نام گذاری شده و نام علمی آن Pyrenochaetopsis tabarestanensis است.

فاضلی خاطرنشان کرد:  کوشش ما در این مرکز در جهت معرفی و حفظ ذخایر ژنتیکی و زیستی کشور است. در این میان ذخایر زیستی بومی از اهمیت بسیار بسزایی برخوردارند؛ چرا که این موجودات، واجد توانمندی های بالقوه ای از نظر علمی و کاربردی هستند که باید مورد مطالعه گسترده قرار گیرند. در مورد این گونه جدید شاید ارتباطی مشخص بین گیاه برنج و قارچ وجود داشته باشد که خود می تواند فیزیولوژی گیاه را تحت تاثیر قرار دهد. نظر به این واقعیت که این گروه از قارچ ها در کشور بسیار کم مورد مطالعه قرار گرفته اند، لذا می توانند موضوع بسیار جالب توجهی برای انجام مطالعات گسترده اکولوژی مولکولی، برهم کنش های گیاه-قارچ و فیزیولوژی مولکولی باشند.

رئیس  مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران تصریح کرد: نمونه های این گونه قارچ بومی در بانک میکروارگانیسم ها، یکی از کلکسیون های زیستی چهارگانه مرکز با شماره های دسترسی 30051 IBRC-M  و IBRC-M 30047  نگهداری می شوند و قابل ارائه به تمام محققان و دانشمندان است.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :