Index
ورود کاربر
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 206819
تاریخ انتشار : 10 اردیبهشت 1396 11:43
تعداد مشاهدات : 303

نوآوری پزشکان ایرانی درجراحی چشم

جراحی قرنیه با استفاده از برش کوچک در کشور امکان پذیر شده است. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری ایرنا؛ استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران به پیشرفت های کشورمان درخصوص جراحی عیوب انکساری چشم با استفاده از لیزر فمتوسکند 'Femtosecond laser' اشاره کرد و گفت:جراحی قرنیه با استفاده از برش کوچک درکشورامکان پذیر شده است.

  در سال های اخیر استفاده از لیزر فمتوسکند (Femtosecond Laser) نقش پررنگ تری در اصلاح عیوب انکساری پیدا کرده است. در روش جراحی عیوب انکساری با استفاده از لیزر فمتوسکند که یکی از جدیدترین آنها (Small Incision Lenticule Extraction) نام دارد، بدون اینکه فلپ یا لایه ای از روی قرنیه برداشته شود با استفاده از لیزر فمتوسکند روی لایه استروما، عدسکی ایجاد می شود و با برش کوچکی روی قرنیه، عدسک از درون قرنیه خارج می شود.
این روش جراحی که 'برش کوچک ' گفته می شود، مزایای لیزیک و پی.آر.کی را دارد. این روش کمتر از روش های قبلی تهاجمی است و فلاپ هم ندارد. شیوع خشکی چشم در این روش نیز کمتر است.
دکتر محمود جباروند روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا اظهار کرد که این روش می تواند جایگزین روش های قبلی از جمله فمتولیزیک شود و امکان عمل جراحی بر روی قرینه نازک با این فناوری پیشرفته امکان پذیر شد.
وی افزود: این روش جدید حدود دو یا سه سالی است که در دنیا مطرح شده و خوشبختانه تکنولوژی آن چند وقتی است که وارد ایران شده و اولین بیمار با این روش هفته پیش تحت عمل جراحی قرار گرفت.
جباروند ادامه داد که با این توانمندی بالا، خیلی از بیماران چشم به خصوص کسانی که قرنیه چشم شان نازک است را می توان تحت عمل جراحی قرار داد تا بیماری آنان مداوا شود.
استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران بیان کرد: تاکنون امکان عمل جراحی بر قرینه نازک وجود نداشت و ممکن بود این افراد دچار قوز قرنیه چشم شوند که با این روش جدید می توان قرنیه نازک را هم تحت عمل جراحی قرار داد.
وی به فواید این روش اشاره کرد و گفت:عوارض کمتر نسبت به روش های قبلی ، قطع کمتر عصب ها و کمتر شدن مشکلات بیماران از جمله فواید این روش پیشرفته است.

** مالش مداوم می تواند سبب نازکی قرینه چشم شود
جباروند با اشاره به اینکه مالش مداوم چشم ها سبب نازکی قرنیه می شود از مردم خواست که از این کار پرهیز کنند تا دچار مشکلات در این زمینه نشوند.
استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران به مردم توصیه کرد که بهداشت چشم را رعایت کنند که دچار عفونت های چشمی نشوند.
وی تاکید کرد که اگر کسی مبتلا به بیماری عفونی چشمی شده است از روبوسی و دست دادن به دیگران خودداری کنند.

نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :