Index
ورود کاربر
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 206939
تاریخ انتشار : 11 اردیبهشت 1396 13:40
تعداد مشاهدات : 292

غشاهایی با کاربرد در جداسازی گاز تولید شد

دستیابی محققان پژوهشگاه صنعت نفت به دانش فنی فرمولاسیون غشای اولترافیلتراسیون. محققان پژوهشگاه صنعت نفت با دستیابی به دانش فنی فرمولاسیون غشای اولترافیلتراسیون، اقدام به راه اندازی سامانه این غشاها کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری ایسنا؛ پژوهشکده توسعه فناوری های شیمیایی، پلیمری و پتروشیمی، پژوهشگاه صنعت نفت سامانه ساخت غشای پیوسته را راه اندازی کرده است.

این محققان همچنین با دستیابی به دانش فنی فرمولاسیون غشاهای اولترافیلتراسیون، به امکان تولید رول های غشایی با عرض 50 سانتی متر و نرخ تولید 15 متر بر دقیقه دست یافتند.

غشاهای اولترافیلتراسیون تولیدشده به عنوان پیش تصفیه سیستم اسمز معکوس، بیوراکتور غشایی و تصفیه و بازیافت پساب های صنعتی و زیرلایه غشاهای جداسازی گاز کاربرد دارد.

اولین محصول فناورانه این طرح، ساخت اولین مدول بومی حلزونی 2521 در سیستم شیرین سازی آب (UF/RO) است که با همکاری شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی در قالب تفاهم نامه در حوزه فعالیت های غشایی انجام پذیرفته و چشم انداز ادامه این طرح، تولید غشا با عرض یک متر و ساخت ماژول صنعتی فیلتراسیون غشایی در ابعاد 8040 و 4040 است.

سامانه های غشایی دارای ویژگی های بارزی چون گزینش پذیری بالا، مصرف پایین انرژی، هزینه نصب و راه اندازی پایین، هزینه عملیاتی اندک و امکان ایجاد سطح بالا در حجم اندک هستند و علاوه بر این  نقش گسترده ای در بسیاری از صنایع مختلف برای جداسازی، تغلیظ، خالص سازی و یا فرآوری نهایی محصول تولیدی دارند.

فرآیندهای جداسازی گاز (GS)، میکروفیلتراسیون (MF)، اولترافیلتراسیون (UF)، اسمز معکوس (RO) و تراوش تبخیری (PV) را می توان از جمله شناخته شده ترین حوزه های غشایی معرفی کرد که در مجتمع های پتروشیمی و پالایشگاه های نفت و گاز کشور قابل استفاده هستند.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :