Index
ورود کاربر
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 207366
تاریخ انتشار : 17 اردیبهشت 1396 14:11
تعداد مشاهدات : 240

ایرانی ها احیاکننده مفاخر فرهنگی افغانستان هستند

جمهوری اسلامی ایران همواره حامی و احیاکننده آثار مفاخر ادبی افغانستانی ها بوده و هست.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری فارس؛ مدیر انتشارات احراری با اشاره به تعاملات قدیمی ایرانی ها در راستای معرفی مفاخر افغانستان در عرصه جهانی گفت: جمهوری اسلامی ایران همواره حامی و احیاکننده آثار مفاخر ادبی افغانستانی ها بوده و هست.

 مدیر انتشارات احراری در سی امین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، گفت: همکاری ما با رایزنی فرهنگی ایران در کابل و وابستگی های فرهنگی این کشور در شهرهای مزار شریف و هرات از گذشته تا به امروز برقرار بوده و آثاری در قالب چاپ و انتشار کتاب هایی در زمینه ادبی، تاریخی و فرهنگی روانه بازار شده است.

وی با اشاره به حضور چند ساله خود در نمایشگاه کتاب جمهوری اسلامی ایران در کابل افزود: این ارتباط از 6 سال گذشته و در شرایطی که پایتخت کشور افغانستان ناامن بود برقرار گردید و هر چند در این سال ها کمی این سطح تعاملات کمتر شده اما هرگز قطع نشده است.

احراری با بیان اینکه مفاخر تمدن ایران هرگز متعلق به کشوری نبوده و نیستند، اظهار کرد: امروز بسیاری از بزرگان ادبیات فارسی چون مولانا، خواجه عبدالله انصاری، جامی، سنایی و بسیاری دیگر از ادبا هرچند در ولایت های کشور افغانستان متولد شده اند اما این شخصیت ها به هیچ کشوری تعلق نداشته و چهره هایی جهانی هستند که ملیت آن ها مرز نمی شناسد.

وی با بیان مشترکات فرهنگی و زبانی دو ملت ایران و افغانستان گفت: تاکنون بیش از 10 هزار عنوان کتاب متعلق به نویسندگان ایرانی از سوی انتشارات احراری در بین علاقمندان افغانستان توزیع شده و با استقبال خوبی هم همراه بوده است.

نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :