Index
ورود کاربر
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 207389
تاریخ انتشار : 18 اردیبهشت 1396 8:58
تعداد مشاهدات : 249

نخستین محموله نفت پارس جنوبی صادر شد

تولید نفت از این لایه نفتی نیز از ۲۹ اسفند ۹۵ آغاز شده و اخیراً نخستین محموله نفت پارس جنوبی صادر شد. مدیرعامل شرکت نفت فلات قاره ایران با بیان اینکه تولید نفت از لایه نفتی پارس جنوبی به ۲۵هزار بشکه در روز رسیده، گفت: تولید نفت از این لایه نفتی نیز از ۲۹ اسفند ۹۵ آغاز شده و اخیراً نخستین محموله نفت پارس جنوبی صادر شد.

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری تسنیم؛ «حمید بورد» مدیر عامل شرکت نفت فلات قاره ایران در حاشیه بیست و دومین نمایشگاه صنعت نفت و گاز، در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران اظهار داشت: در حال حاضر روزانه 25 هزار بشکه از لایه نفتی تولید می شود و برای فاز 2 این طرح در حال مذاکره هستیم.

وی افزود: هم اکنون پالایشگاه شناور در این منطقه مستقر بوده و تولید نفت از این لایه نفتی نیز از 29 اسفند 95 آغاز شده و اخیراً نخستین محموله نفت پارس جنوبی صادر شد.

بورد با بیان اینکه "فرصت رشد تولید حدود 200 هزار بشکه نفت در میدان های موجود وجود دارد"، گفت: برنامه کوتاه مدتی را برای افزایش تولید 40 هزار بشکه ای نفت از میدان های نفتی خلیج فارس تدوین کرده ایم، اما تا پایان خردادماه می توانیم 20 هزار بشکه تولید نفت را افزایش دهیم.

وی ادامه داد: بیشتر مخزن میدان نفتی فروزان در عربستان قرار دارد، اما در تولید نفت از این کشور جلوتر بوده و بیشتر از حق سهم خود برداشت کرده ایم.

مدیر عامل شرکت نفت فلات قاره ایران تصریح کرد: ایران تولید نفت از این میدان را زودتر از عربستان آغاز کرده است.

وی با ابراز اینکه تولید نفت از میدان نفتی فروزان تا پایان خردادماه  20هزار بشکه در روز افزایش می یابد، گفت: با وجود اینکه بیشتر مخزن میدان نفتی فروزان در عربستان قرار دارد، اما در تولید نفت از این کشور جلوتر بوده و بیشتر از حق سهم خود برداشت کرده ایم.

وی تصریح کرد: با کشورهای عربستان، قطر، امارات و عمان دارای میادین مشترک هستیم و برنامه هایی برای تولید از میادین مشترک دریایی داریم اما کار در دریا بسیار دشوارتر از خشکی است، و هزینه تولید در دریا به طور تقریب چهار برابر خشکی است.

وی افزود: مخازن متعددی در دریا داریم و هم اکنون در حال مدیریت 60 مخزن هستیم. همچنین مخازن متعددی در دریا داریم که هنوز دست نخورده مانده است.

مدیر عامل شرکت نفت فلات قاره با اعلام اینکه "حدود 70 حلقه چاه توسعه ای در خلیج فارس در اختیار داریم"، گفت: در سال های اخیر حدود پنج میلیارد دلار پروژه های در دست اقدام داشتیم که سه میلیارد دلار آن انجام شده است.

وی افزود: اکنون با بیش از 100 شرکت داخلی و خارجی همکاری داریم و از هر شرکتی که کار علمی کند و بتواند چاه ها را احیا کند، استقبال می کنیم.

بورد با اظهار اینکه شرکت فلات قاره برنامه ای برای نگهداشت تولید، افزایش تولید و بازسازی و نوسازی بخش های فرسوده دارد، گفت: درباره میدان آرش اختلافات مرزی وجود دارد، بنابراین زمانی که این مسئله تعیین تکلیف شود، فعالیت در این میدان را آغاز خواهیم کرد.

بورد درباره نوسازی تأسیسات فراساحلی، گفت: نوسازی این تأسیسات به ارزش 3.2 میلیارد دلار برنامه ریزی شده است.

این مقام مسئول در خصوص میدان گازی سلمان اذعان داشت: ظرفیت تولید این میدان روزانه 200 میلیون فوت مکعب است که به خط سراسری عسلویه تزریق می شود.

وی ادامه داد: آماده صادرات گاز به امارات هستیم و در صورت اجرایی شدن قرارداد کرسنت، امکان صادرات وجود دارد و آماده اجرای قرارداد کرسنت هستیم.

بورد تصریح کرد: میزان تولید نفت ایران از میدان سلمان نیز روزانه 41 هزار بشکه است در صورتی که طرف اماراتی حدود 10 تا 15 هزار بشکه تولید می کند.

وی افزود: یک بسته سرمایه گذاری شامل 9 طرح به ارزش 1.8 میلیارد دلار در فلات قاره تعریف شده است، که در روزهای آینده به سرمایه گذاران معرفی می شود.

مدیرعامل شرکت نفت فلات قاره خاطرنشان کرد: از طریق اجرایی شدن این بسته سرمایه گذاری، روزانه 107 هزار بشکه نفت و 300 میلیون فوت مکعب گاز به تولید گاز میدان های دریایی خلیج فارس افزوده می شود.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :