Index
ورود کاربر
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 207575
تاریخ انتشار : 20 اردیبهشت 1396 10:2
تعداد مشاهدات : 338

تشخیص زودهنگام ویروس هپاتیت «سی» با فناوری نانو

پژوهشگرانی از دانشگاه ایلام موفق به طراحی و ساخت نانوحسگری شدند. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاودهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری رسمی حوزه؛پژوهشگرانی از دانشگاه ایلام موفق به طراحی و ساخت نانوحسگری شدند که قادر است ویروس هپاتیت C را در بدن با سرعت و گزینش پذیری بالایی شناسایی کند.

 ویروس هپاتیت C از عوامل اصلی هپاتیت مزمن عفونی است که حدود دویست میلیون نفر در سراسر جهان به آن مبتلا هستند.

هپاتیت «سی» خطرناک ترین نوع هپاتیت محسوب می شود که از طریق خون آلوده (معمولاً از طریق استفاده از سرنگ آلوده برای تزریق مواد مخدر) منتقل می شود. هپاتیت C یک عفونت ویروسی است که باعث ایجاد التهاب در کبد بیمار می شود.

اغلب افراد مبتلا به ویروس هپاتیت C علائمی ندارند و تا مدت ها از بیماری خود بی اطلاع هستند. این بیماران زمانی از بیماری خود اطلاع می یابند که آسیب کبدی از طریق آزمایش های پزشکی مشخص شود. بنابراین تشخیص و شناسایی این ویروس توسط مراکز بهداشتی درمانی و کلینیک های تشخیصی طبی بسیار حائز اهمیت است. 

دکتر محمود روشنی مجری طرح اظهار داشت: با توجه به اهمیت تشخیص هپاتیت C، نیاز به یک روش ساده و بسیار حساس که بتواند مقدار این ویروس را در نمونه های سرم خون به راحتی اندازه گیری کند، احساس می شود.

به گفته وی، از آنجایی که روش های مرسوم معایبی از قبیل دقت و حساسیت کم دارند، این موضوع دانشمندان را به سمت طراحی حسگرهای الکتروشیمیایی نسبتاً ارزان قیمت سوق داده است. در این طرح سعی بر آن بوده که یک نانوحسگر با حساسیت، گزینش پذیری و دقت بالا برای تشخیص بیماری هپاتیت C در سرم خون طراحی شود.

وی تصریح کرد: استفاده از این نانوحسگر منجر به کاهش هزینه های مربوط به فرایند تشخیص این بیماری می شود. از سوی دیگر سرعت این نانوحسگر نسبت به روش های معمول تشخیص این بیماری بسیار بالاست.

روشنی در ادامه افزود: در این پژوهش از نقاط کوانتومی گرافن به منظور اصلاح سطح نانوحسگر استفاده شده است. زیرلایه نانوساختار منجر به تثبیت مقدار بیشتری از آنتی بادی شده و حساسیت و گزینش پذیری این حسگر را افزایش می دهد.»

این محقق خاطر نشان کرد: برای ساخت این نانوحسگر ابتدا سطح الکترود کربن شیشه ای توسط پودر آلومینا تمیز شده و مقداری از نقاط کوانتومی گرافنی تیول دار روی سطح قرار داده شده است. در ادامه نانوذرات نقره بر روی سطح آن قرار داده می شود و پس از برهمکنش کافی، مقداری از آنتی بادی را بر روی سطح قرار داده و نانوحسگر به منظور تشخیص آنتی ژن هپاتیت C آماده می شود. 

وی تاکید داشت: نانوحسگر ساخته شده در این طرح از دامنه خطی وسیع ۰.۰۵ pg/mL تا ۶۰ ng/mL برخوردار بوده و حد تشخیص آن ۳ fg/mL است. 

این تحقیقات از تلاش های اکرم ولی پور- دانشجوی مقطع دکترای دانشگاه ایلام- و دکتر محمود روشنی- عضو هیأت علمی دانشگاه ایلام- به انجام رسیده است. نتایج این کار در مجله  Biosensors and Bioelectronics با ضریب تأثیر ۷/۷۴۶ (جلد ۸۹، سال ۲۰۱۷، صفحات ۹۴۶ تا ۹۵۱) چاپ شده است.

نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :