Index
ورود کاربر
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 208162
تاریخ انتشار : 28 اردیبهشت 1396 12:36
تعداد بازدید : 211

دستگاه اندازه گیری غلظت هیدروژن سولفید در نفت خام رونمایی شد

دستگاه "اندازه گیری غلظت هیدروژن سولفید در نفت خام" در پارک علم و فناوری خوزستان رونمایی شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری ایسنا؛ محمد قربانی مدیرعامل شرکت طراح این دستگاه روز چهارشنبه، 27 اردیبهشت ماه در حاشیه آیین رونمایی از این دستگاه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در حال حاضر دو دستگاه و 6 ماده در این مراسم رونمایی شده که یکی از دستگاه ها برای اولین بار در دنیا با قابلیتی خاص ساخته شده است.

وی افزود: این دستگاه، دستگاه اندازه گیری غلظت هیدروژن سولفید در نفت خام است که با تفکیک مرکاپتان ها از هیدروژن سولفید می تواند در صادرات نفت، افزایش قیمت نفت و افزایش میزان تولید نفت مؤثر باشد.

مدیرعامل این شرکت با بیان اینکه گاهی به دلیل میزان بالای هیدروژن سولفید در نفت که به درستی در کشور اندازه گیری نمی شود، تولید متوقف می شود که آسیب های جدی را در حوزه صنعت نفت وارد می کند، گفت: روش های کنونی در بهره برداری و تولید تأثیر منفی می گذارند؛ همچنین توقف تولید موجب زمان بر بودن کار می شود. با وارد کردن این دستگاه به بدنه وزارت نفت می توانیم بسیاری از این آسیب ها را کاهش دهیم و علمی تر پیش برویم.

قربانی عنوان کرد: دستگاه دیگر، اندازه گیری میزان محتوی نمک در نفت خام است که با کاهش میزان هیدروژن سولفید از نفت خام توسط پیل پلیمری، برای جلوگیری از هرزروی سیال حفاری استفاده می شود.

وی ادامه داد: همچنین دو نمونه (LCM) برای کاهش میزان هرزروی سیال حفاری و یک نمونه رزین برای جلوگیری از تشکیل شدن در نفت خام و سه نمونه پوشش رنگی خاص که برای اولین بار در کشور تولید شده اند، نیز رونمایی شد.

قربانی در خصوص این پوشش های رنگی افزود: این پوشش ها برای جلوگیری از آتش سوزی کابل های برق صنعتی، جلوگیری از آتش سوزی مخازن و لوله های نفتی و مواد حساس به آتش استفاده می شوند که با پوششی به ضخامت یک میلی متر می توانند دمای بالای 1000 درجه را تا چهار ساعت تحمل کنند.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :