Index
ورود کاربر
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 208227
تاریخ انتشار : 30 اردیبهشت 1396 12:54
تعداد بازدید : 263

دستگاه طیف سنج گامای طبیعی مغزه های نفتی در ایران ساخته شد

دستگاه طیف سنج گامای (Spectral Gamma Logger) مغزه های میدان‎های نفت و گاز از سوی شرکت دانش بنیان انرژی توانا کیش نخستین بار در منطقه ساخته شد. دستگاه طیف سنج گامای طبیعی مغزه های نفتی برای نخستین بار در خاورمیانه ازسوی یک شرکت دانش بنیان ساخته شد.

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری شانا؛ دستگاه طیف سنج گامای (Spectral Gamma Logger) مغزه های میدان‎های نفت و گاز از سوی شرکت دانش بنیان انرژی توانا کیش نخستین بار در منطقه ساخته شد و در نمایشگاه تجهیزات ساخت ایران معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و همچنین نمایشگاه دستاوردهای پارک علم و فناوری دانشگاه تهران به نمایش گذاشته شد.

دستگاه طیف سنج گاما پیش از این تنها از سوی شرکت هایی از کشورهای آمریکا و فرانسه ساخته می شده که با ساخت این دستگاه در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران،  کشور ایران نیز به فهرست سازندگان این تجهیزات پیشرفته که در صنایع نفت و گاز ، معادن، ژئوتکنیک و ... کاربری دارد اضافه شد.

از ویژگی های منحصر به فرد  این دستگاه ضمن دقت و کارایی بالا،  اندازه گیری میزان اورانیوم، توریم و پتاسیم مغزه های نفتی بر اساس شمارش گاما، شمارش بر ثانیه، بکرل، PPM، درصد و همچنین اندازه گیری بر اساس API است. از قابلیت های دیگر این دستگاه اندازه گیری تشعشعات گاما در زمان ها و همچنین در سرعت های متفاوت حرکت مغزه  بوده که از نتایج به‎دست آمده می توان جهت تطبیق عمق مغزه‎ها با لاگ گامای چاه و همچنین  برای شناخت نواحی شیلی و کانی های سنگین استفاده کرد.

هزینه بسیار کمتر این دستگاه نسبت به نمونه های مشابه خارجی سبب صرفه جویی ارزی قابل توجهی شده و با بومی سازی ساخت این دستگاه، صنعت نفت و گاز کشور و سایر صنایع مرتبط، از واردات نمونه های مشابه خارجی در این زمینه  بی نیاز خواهند بود، همچنین با توجه به کیفیت و ویژگی های این دستگاه و قیمت بسیار رقابتی آن،  صادرات آن به طور جدی در حال پیگیری و برنامه ریزی است.

نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :