Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 208350
تاریخ انتشار : 31 اردیبهشت 1396 13:5
تعداد بازدید : 354

انتخابات ریاست جمهوری در ایران نمونه مردم سالاری است

نضال حمیدی: قانون اساسی ایران نیز از مهمترین قوانین اساسی در جهان است...

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری مهر؛ نماینده پارلمان سوریه با اعلام اینکه انتخابات ریاست جمهوری در ایران نمونه مردم سالاری است اظهار داشت: کشورهای غربی از واژه دموکراسی به عنوان بهانه ای برای مداخله در منطقه استفاده می کنند.

محمد فاطمی زاده: «نضال حمیدی» عضو پارلمان سوریه در پاسخ به برگزاری انتخابات در ایران را نمونه دموکراسی و احترام به قانون اساسی دانست و بر تاثیرگذاری آن بر تحولات منطقه تاکید کرد.

وی درباره وجود دموکراسی در ایران و تعیین سرنوشت مردم از طریق انتخابات ریاست جمهوری بیان داشت: دموکراسی احترام به قانون است و در هر کشوری بر مبنای آزادی فرد و طبق قانون اساسی سنجیده می شود. قانون اساسی ایران نیز از مهمترین قوانین اساسی در جهان است که در آن به دموکراسی توجه ویژه ای شده است و رئیس جمهور به راحتی بر سر کار می آید. زیرا قانون اساسی این کشور به امور انتخابات ریاست جمهوری و پارلمان نظم می بخشد. انتخابات ریاست جمهوری در ایران نمونه دموکراسی است و مردم به قانون اساسی احترام می گذارند. به این دلیل که همین قانون اساسی به مردم قدرت انتخاب رئیس جمهور را طبق شروطی که از ابتدای انقلاب اسلامی بر آن توافق کرده اند، داده است. بر همین اساس می توان گفت ایران کشوری نمونه است.

وی در ادامه به بررسی وجود دموکراسی در کشورهای غربی و رژیم های مرتجع عربی مانند عربستان و آل خلیفه در بحرین پرداخت و تصریح کرد: کشورهایی که در آنها قانون اساسی وجود ندارد، به صورت کلی فاقد زندگی دموکراتیک هستند و هیچ نوع دموکراسی در آنها وجود ندارد. کشورهایی را که مِلک اشخاص هستند، مزرعه باید نامید نه کشور و فاجعه آن است که این کشورها خواهان آزادی برای شهروندان کشورهای دیگر مانند سوریه هستند. این در حالی است که در سوریه پارلمان مردمی وجود دارد. کشوری که در آن مردم حق انتخاب حکام خود را ندارند و احزاب و جریان های سیاسی وجود ندارد، فاقد دموکراسی است. مثلا در آمریکا فقط دو حزب وجود دارد و از کشورهای ما دموکراسی را طلب می کنند. این در حالی است که در سوریه دهها حزب و گروه قدیمی و جدید وجود دارد. بنابراین این کشورها از واژه دموکراسی برای مداخله در امور داخلی کشورها استفاده می کنند.

عضو پارلمان سوریه در ادامه تاثیر انتخاب رئیس جمهور در ایران را بر تحولات منطقه مهم دانست و افزود: ایران از ابتدای انقلاب اسلامی به هیچ کشوری تجاوز نکرد ولی مورد حمله قرار گرفت و با بستن سفارت اسرائیل، با اعراب همبستگی کرد. آمریکا در صدد ترساندن کشورهای حوزه خلیج فارس از ایران بود تا سلاح خود را به آنها بفروشد. ایران در تاریخ همیشه با اعراب بوده است. فارس ها همسایه ما هستند و اعراب باید به سمت روابط مستحکم با ایران حرکت کنند زیرا ایران کشوری مسلمان و همسایه است و سرنوشت ما یکسان است. چرا کشورهای حاشیه خلیج فارس با ایران رابطه برقرار نمی کنند و با کشورهای کافر روابط برقرار می کنند؟ چرا با آمریکا دشمنی نمی کنند. دشمنان امت در صدد فتنه افکنی میان مردم این امت هستند. انتخابات ایران بر منطقه و کشورهای آن تاثیر دارد و ایران علیرغم کشورهای حوزه خلیج فارس که در صدد ویران کردن سوریه بودند، به ثبات سوریه کمک کرد.

نضال حمیدی در پایان درباره روند مذاکرات صلح سوریه در ژنو نیز گفت: طرف هایی که گروه های مسلح را به کار گرفته اند، نمی خواهند حوادث تمام شود و با راهکار سیاسی مخالف هستند. کشورهایی مانند سعودی ها، قطر، ترکیه، آمریکا و غیره که خودشان داعش را به وجود آورده اند، چگونه می توانند با آن مبارزه کنند. این کشورها که از تروریست ها حمایت می کنند و آنها را آموزش می دهند، راه حل سیاسی را نمی خواهند. باب آشتی برای عناصر مسلحی که خواهان بازگشت به آغوش وطن هستند، باز است. تکفیر با فکر و علم از بین می رود.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :