Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 208584
تاریخ انتشار : 4 خرداد 1396 10:27
تعداد بازدید : 194

روزنامه نیویورک تایمز: ایران جزیره بزرگ ثبات است

ایران جزیره بزرگی از ثبات و جامعه ای متشکل از نیروهای منتخب و مشارکتی بیشتر در مقایسه با عربستان سعودی است. هر کس که نتواند در ایران بارقه هایی از امید ببیند، نابینا است.

روزنامه نیویورک تایمز در تحلیلی روز سه شنبه، تلاش های مورد درخواست رئیس جمهور آمریکا برای منزوی کردن ایران را «نابخردانه» توصیف کرده است.

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزای فارس؛ ستون نویس روزنامه نیویورک تایمز در یادداشتی روز سه شنبه اظهارات دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در عربستان را محکوم کرده و نوشته است که او در حال دامن زدن به تنش های مذهبی است.

«راجر کوهن» در آغاز این یادداشت تغییر گفتمان ترامپ در 18 ماه گذشته از منع ورود تمامی مسلمان ها به آمریکا به قائل شدن تفکیک بین جنگ با تروریسم و جنگ بین ادیان را «دستاورد» خوانده اما نوشته است: «(این تغییر رویکرد) در افراد دیگر ممکن است نشانه ای از تغییر افراطی دیدگاه های آنها درباره سرمنشأهای تروریسم باشد، اما برای ترامپ که درباره هیچ چیز زیاد فکر نمی کند اینطور نیست.»

کوهن، نوشته ترامپ در حالی در عربستان به محکوم کردن تروریسم پرداخت که 15 نفر از 19 هواپیماربای مشارکت کننده در حمله 11 سپتامبر سال 2001 از اتباع همین کشور کشور بوده اند.

به نوشته وی عربستان همچنین در حال حمایت مالی از ایدئولوژی های جزمی، غرب ستیز، ضد زن و متعصبانه ای است که هسته محوری عقاید گروه های تروریستی داعش و القاعده را تشکیل می دهند. 

ستون نویس نیویورک تایمز سیاست خارجی ترامپ را سیاستی «عاری از ارزش» توصیف کرده و نوشته که چنین رویکردی برای آمریکا، «مشکل ساز» خواهد بود.

وی در بخش دیگری از این یادداشت می نویسد: «داعش، البته گروهی سنی است. ایران، (سنی) نیست. اگر تصور کسی چنین است که او مجدانه خواستار متحد کردن مسلمان ها علیه داعش بود، (باید گفت) که ترامپ به خواسته های میزبانان سعودی اش تن در داد و ایران را به عنوان منشأ 'خرابی ها و بحران در سراسر منطقه' مورد هجمه قرار داد.»

«راجر» استدلال کرده است که این اظهارات ترامپ «به همان رقابت های سرسختانه ای در خاورمیانه دامن خواهد زد که ریشه چندین جنگ نیابتی بین عربستان سعودی و ایران بوده اند.»

«ایالات متحده نباید این نقش فتنه انگیز را بازی کند بلکه باید در عوض برای ایجاد پیوند بین سنی ها و شیعیان تلاش کند. منزوی کردن ایران که ترامپ خواستار آن شد، اقدامی نابخردانه است. ایران بزرگتر از آن است که بتوان منزوی اش کرد.»

این تحلیلگر در ادامه با اشاره به اینکه اظهارات ضد ایرانی ترامپ همزمان با برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در این کشور انجام شده نوشت: «ایران جزیره بزرگی از ثبات و جامعه ای متشکل از نیروهای منتخب و مشارکتی بیشتر در مقایسه با عربستان سعودی است. هر کس که نتواند در ایران بارقه هایی از امید ببیند، نابینا است.»

نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :