Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 208700
تاریخ انتشار : 7 خرداد 1396 9:33
تعداد بازدید : 232

عمل جراحی ارتوپدی با هیپنوتیزم در مشهد انجام شد

نخستین عمل جراحی ارتوپدی تحت هیپنوتیزم کشور در بیمارستان امام رضا(ع) در مشهد با موفقیت انجام شد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری ایرنا؛  دانشگاه علوم پزشکی مشهد اعلام کرد: نخستین عمل جراحی ارتوپدی تحت هیپنوتیزم کشور در بیمارستان امام رضا(ع) بر روی یک جوان 32 ساله برای خارج کردن پیچ و پلاک از دستش در مشهد با موفقیت انجام شد.

  این دانشگاه روز شنبه به نقل از دانشیار گروه بیهوشی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گزارش داد: دو عدد پلاک چهار سوراخه از استخوان متاتارس این بیمار بدون بیهوشی و بی حسی تنها با بهره مندی از روش القائات هیپنوتیزم با موفقیت خارج شد.
دکتر مهدی فتحی افزود: هیپنوتیزم یک حالت مغزی است که با انحراف توجه توسط تصاویر ذهنی فراهم می شود و فعل و انفعالات ناشی از این انحراف توجه سبب انفکاک ذهنی از فرایند ادراک درد در بیمار می شود.
وی ادامه داد: در تمام مدت عمل بیمار تحت مانیتورینگ استاندارد از جمله مانیتورینگ استاندارد ارزیابی سطح هوشیاری توسط دستگاه بای اسپکترال ایندکس بود.
متخصص بیهوشی وفلوشیپ فوق تخصص بیهوشی قلب دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: هیپنوتیزم جایگزین بیهوشی یا بی حسی نیست. در مواردی که استفاده از داروهای بیهوشی برای افراد ممنوعیت یا محدودیت استفاده داشته باشد در محدوده سنی بین چهار تا میانسالگی می توانند پس از یک مشاروه روانپزشکی فرایند یک عمل جراحی با روش هیپنوتیزم را انجام دهند.
وی افزود: هم اینک این روش در همه دانشگاههای دنیا در حال آموزش به متخصصان بیهوشی، روانپزشکی و همچنین سایر گروههای مرتبط با امور درمانی است.
دکتر محمد حسنی استادیار اورتوپدی دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز ضمن ابراز رضایت از انجام عمل جراحی با روش هیپنوتیزم افزود: هر سه حالت دردناک که در بیماران ارتوپدی داریم(برش، جداسازی پلاک و کوتر و بخیه) برای این بیمار بدون درد انجام شد.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :