Index
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 208769
تاریخ انتشار : 7 خرداد 1396 14:33
تعداد بازدید : 372

نخستین سلول های خورشیدی پلیمری کشور ساخته شد

پژوهشگران دانشگاه حکیم سبزواری موفق به ساخت سلول های خورشیدی از جنس پلیمر شدند.

دانشیار دانشگاه حکیم سبزواری از ساخت نخستین سلول های خورشیدی پلیمری کشور در این دانشگاه خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نقل از خبرگزاری فارس؛ غلامعلی فرزی  با اشاره به ساخت نخستین سلول های خورشیدی پلیمری کشور، اظهار کرد: تاکنون در کشور در خصوص تولید این نوع از سلول های خورشیدی و فناوری طراحی و ساخت آن کار نشده بود.

وی افزود: پژوهشگران دانشگاه حکیم سبزواری پس از دو سال تحقیق و بررسی در خصوص سلول های خورشیدی موفق به ساخت آن از جنس پلیمر شدند.
 
دانشیار دانشگاه حکیم سبزواری با بیان اینکه سلول های خورشیدی پلیمری در مکان های محدود و غیرقابل انتقال جریان الکتریسیته مورد استفاده قرار می گیرد، افزود: بهترین شیوه تبدیل نور خورشید به انرژی قابل استفاده سلول های خورشیدی است که هیچ گونه آلودگی برای محیط زیست ندارد.

فرزی با اشاره به اینکه ساخت شیشه رسانا نخستین مرحله از ساخت این سلول های خورشیدی بود که پیش تر توسط محققان دانشگاه حکیم تولید شد، متذکر شد: این شیشه ها، لایه های اولیه ساخت این سلول های خورشیدی هستند که مهم ترین بخش آن محسوب می شود.

وی یادآور شد: در این پروژه تحقیقاتی دو دانشجوی دکتری و کارشناسی ارشد دانشکده فنی مهندسی دانشگاه حکیم سبزواری همکاری داشتند.
 
دانشیار دانشگاه حکیم سبزواری، راندمان این سلول خورشیدی پلیمری تولید شده را چهار درصد عنوان کرد و گفت: در حال حاضر، پژوهشگران ما به دنبال کاهش معایب سلول های خورشیدی با استفاده از روش های مختلف هستند.

فرزی  ادامه داد: راندمان متوسط این سلول ها در دنیا بین 10 تا 10.5 درصد است که اکنون به دنبال دریافت راندمان بالا در شرایط مختلف هستند.

وی با بیان اینکه پروژه تحقیقاتی این سلول خورشیدی پلیمری از سوی محققان این دانشگاه ادامه دارد، اضافه کرد: در مرحله های بعد این تحقیقات و مطالعات پژوهشی، تلاش می کنیم، این سلول ها  به میزان افزایش راندمان و انعطاف پذیری برسد.

نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :